Blame!: Netflix uvedl animovanou adaptaci mangy o zdivočelém megaměstu z budoucnosti

17. leden 2018

Nekonečné tmavé koridory plné drátů, rozlehlá prostranství lemovaná obřími stěnami, složité komplexy pater propojených spletí schodišť a průlezů. To je v kostce hlavní obsah deseti knih cyberpunkového japonského komiksu Blame! od Cutomu Niheie. Ty vycházely v letech 1998–2003.

Tvůrce, který prý vystudoval architekturu, ve své manze skoro úplně rezignoval na děj a celé vyprávění pojal jako pouť osamělého hrdiny monumentálním megaměstem budoucnosti. Celé kapitoly se odvíjely úplně beze slov a čtenáři v nich sledovaly jen olbřímí struktury, kterými hrdina procházel nebo které se před jeho očima bortily.

V loňském roce se fanouškové Niheiova komiksu dočkali celovečerní animované adaptace, která se objevila na internetovém kanále Netflix. Vytvořilo ji japonské studio Polygon Pictures, které se zaměřuje hlavně na propojování kreslené a digitální animace. Filmový Blame! je nepochybně dobrá sci-fi, i když osobitosti předlohy zdaleka nedosahuje. Nabízí mnohem tradičnější příběh, který přebírá originální zápletku původního komiksu – v budoucnosti lidstvo vytvoří inteligentní stroje, které na povel dokáží navrhnout i vyrobit domy, ulice a další architektonické prvky. Po několika letech ale začne ve světě řádit virus, který odstraní z lidské DNA určitý gen. Na základě tohoto genu ale stroje poslouchají své lidské velitele. Bez něj se osamostatní a začnou nadivoko vytvářet nové a nové stavby. Jejich město tak po čase rozbují do obřího stavebního komplexu, ve kterém už ale pro člověka není místo.

Vyprávění animované verze má tradičnější stavbu, odehrává se skoro celé na několika málo místech a jde v ní o záchranu skupiny lidí přežívajících v městském komplexu. Oproti robustně působícím stavbám z původní mangy jsou kulisy v anime mnohem více odhmotněné a méně výhružné. Převod z jednoho média do druhého se tedy nějakým způsobem povedl, čtenáři předlohy se přesto nemohou zbavit pocitu, že nějaká část původní DNA se z něj nenávratně vytratila…

Více o zdivočelé architektuře, vítězství měst nad lidmi a japonském cyberpunku si poslechněte v nejnovějším díle Ektoplasmy!

Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.