„Brečí ti dítě? Vy jste takhle nebrečeli!“ Pastí prvorodičky bývá její máma

25. září 2019

Alžběta Samková má zkušenosti s vedením porodů ve velkých i malých nemocnicích, ale i doma. V Houpačkách varuje před velkým očekáváním, vyvrací mýty o chování dětí v náruči a říká, co ji jako zkušenou porodní asistentku na vlastním mateřství „strašně překvapilo“.

„Euforie z mimina po porodu nepřijde, musíte se do něj postupně zamilovat,“ komentuje Samková očekávání, která rodiče mívají. Nezpracovaný porod je podle ní taky hlavní příčinou poporodních depresí. „O porodu musí žena mluvit, co nejvíc. První týdny po něm je otevřená a může spoustu nepříjemných věcí zpracovat a neukládat si je na později,“ říká.

Alžběta Samková

Dítě potřebuje podle porodní asistentky čtyři trimestry klidu a bezpečí, aby se dobře a zdravě vyvinulo. „První tři trimestry je u mámy v břiše. Ten čtvrtý, což jsou jeho první tři měsíce po narození, patří k mámě do náruče. Z ní má poznávat svět,“ říká Samková. „Že pak bude dítě neodložitelné? Tak je to v pořádku. Uvidíte, že nakonec odleze,“ dodává.

Nejzásadnější změna je podle ní pro novou matku nekontinuální spánek. „Na začátku se dítě krmí po dvou třech hodinách a tam prostě nestihnete usnout na déle než hodinu nebo hodinu a půl,“ říká Samková. Je proto podle ní správně, aby měla žena možnost se na dítě co nejvíc soustředit, i v porodnici, i doma.

Jak poznáme, že naše blízká bojuje s poporodní depresí? Proč podle Samkové zdravé matky na oddělení šestinedělí dnešních porodnic vůbec nepatří?

Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.