Čáry života na Studio Session: „Chtěl bych, aby to nebylo trapný“

14. červen 2018

Pomalé a smutné písně o lásce – takhle o svém debutovém albu Stínítko mluví songwriter a zpěvák Jan Boroš. Jeho projekt Čáry života vznikl už před šesti lety, Boroš si ale s první deskou dával načas. A udělal dobře. Jeho delikátně zprodukované písně s českými texty patří k tomu nejlepšímu, co letos vyšlo. Tři ze svých skladeb nám naživo zahrál v rámci Radio Wave Studio Session. A bavili jsme se i o tom, jestli jsou jeho skladby pořád ještě pravdivé.

Na albu Stínítka jsou Borošovy písně zakleté do nenápadné lo-fi produkce, v našem studiu je ale zahrál jenom za doprovodu akustické kytary. Ještě o něco víc tak vynikly jejich texty, které jsou niterně osobní a intimní. Jaké je to hrát skladby původně napsané před několika lety? Umí se s nimi ještě Čáry života ztotožnit? „Ty nejstarší písně mám pořád nejradši, takže do situace, kdy bych té skladbě už nevěřil, jsem se zatím nedostal,“ říká Jan Boroš.

Album vznikalo jako svého druhu deník, písně se rodily na různých místech v Berlíně a Boroš od počátku vlastně vůbec netušil, že nakonec vyjdou v podobě desky. „Ty písně jsem tak dlouho skládal proto, že jsem nikdy předtím nepsal songy v češtině. Jako první jsem napsal písničku 10000 a postupně jsem pořád psal další. Zároveň jsem je rovnou nahrával, nebylo to tak, že bych měl hotových devět skladeb a šel s nimi do studia. Dělal jsem to doma sám, kousek po kousku, a kombinoval jsem kousky staré šest let se zvuky, které jsem udělal týden před masteringem.“

O budoucnosti má Jan Boroš docela jasnou představu: další deska rozhodně nebude vznikat šest let, teď už to půjde písničku za písničkou. „Chtěl bych navíc postavit regulérní kapelu, abysme už nemuseli hrát na playback. Snad se to povede už na podzim,“ dodává Boroš.

Jak důležitá je pro Čáry života vizuální stránka? A může pro člověka jeho vlastní deska sloužit jako pevný bod v nomádském stylu života? Poslechněte si celý rozhovor i tři živé písničky v našem studiu.

 

autor: Jiří Špičák

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.