Děti zkouší drogy ze zvědavosti. Únik před problémy je důvod, proč brát dál, říká psychoterapeutka

18. září 2020

Problémům se závislostí mnohdy předchází problémy doma a ve škole. Mladé lidi, které rodiče přivedou do poradny, je ale pro spolupráci potřeba nejdřív získat. S naštvaným puberťákem a rodiči, kteří ho přišli „dát opravit“, totiž nic moc dělat nejde.

Podle psychoterapeutky Štěpánky Čtrnácté, vedoucí Poradny pro rodiče v neziskové organizaci Sananimpůsobící v oblasti drogových závislostí, přichází problémové děti do poradny nejčastěji z rodin, v nichž se příliš nedbá na dodržování pravidel, nebo z těch, které jsou naopak příliš rigidní a přísné. Trojici nejčastějších klientů poradny pak doplňují rodiny, kde panuje spíš nezájem o děti než cokoliv jiného.

Štěpánka Čtrnáctá

„Na začátku bývá mnohdy zvědavost, touha zkusit něco nového, zakázaného, zajímavého, něco, co dělají kamarádi, nebo něco, o čem si myslí, že jim rozšíří obzory,“ vypočítává Čtrnáctá důvody, proč mladí lidé začínají experimentovat s návykovými látkami. „U některých dětí je to samozřejmě i únik z nějakého nevyhovujícího prostředí, ale to bývá pak spíš důvodem, proč u toho užívání zůstat a pokračovat v něm,“ říká.

Jak může rodič zvládnout nelehké dospívání svého s návykovými látkami experimentujícího potomka? Jak obtížné je motivovat mladé lidi k abstinenci? A je vůbec v Česku dostupná léčba závislostí pro mladistvé? O tom si v Diagnóze F povídáme s vedoucí Poradny pro rodiče Štěpánkou Čtrnáctou.

autor: Adéla Paulík Lichková
Spustit audio

Související

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.