Dům jako protestsong. Architekti z Atelieru 38 radí zavrhnout Pinterest

12. červenec 2021

V 90. letech byla na fakultě architektury v Brně učebna číslo 38, kde se smělo kouřit. Ze studentů, kteří se tam sešli, vznikl Atelier 38. O jejich práci mezi Ostravou a Opavou jsme mluvili s architekty Tomášem Bindrem a Janem Zelinkou.

Když bylo Tomáši Bindrovi dvacet šest a měl těsně po škole, rozhodl se, že navrhne a postaví svůj dům vlastníma rukama. Měl být jiný než to, co se tou dobou v Opavě stavělo. „Byl to můj protestsong,“ říká. Jak se mu v něm bydlí po dvaceti letech? I to se dozvíte v Bourání.

Také Jan Zelinka si postavil dům. „Stěhovali jsme se, když jsme neměli všechna okna ani stěnu mezi záchodem a ložnicí,“ vzpomíná.

Celkově navrhli už čtyřicet rodinných domů, a umí tedy poradit, na co si dát pozor. „Nedívejte se na Pinterest,“ doporučuje Bindr a důvody vzápětí vysvětluje v rozhovoru.

Mluvili jsme také o jejich projektech bytových domů. V současnosti pracují na souboru Elza, který má lidem nabídnout příjemné prostředí podobné starému městu. Jak se ovšem staví byty v Ostravě, když jsou ceny na polovině těch pražských? Musí se tu architekti a investoři víc snažit? A co všechno potřebuje Ostrava?

Poslechněte si nový díl Bourání natáčený v Hradci nad Moravicí, kde stojí zámek se spoustou věžiček, který vypadá trochu jako od Walta Disneyho. Také tento významný objekt, oblíbené výletní (a svatební) místo Opavanů, Atelier 38 nedávno rekonstruoval.

Zámek Hradec nad Moravicí po rekonstrukci od Atelieru 38
Výrobně správní objekt Ausys
Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.