Explodiot Lukáš Matějíček: Jihoamerické dobrodružství skončilo životem ve favelách Ria de Janeira

6. únor 2017

Cesta po Jižní Americe byla jedna velká náhoda, říká Lukáš Matějíček, který s přítelkyní Nikolou a kamarádem Vaškem stopoval z Buenos Aires do Ushuaii a pak přes Chile, Bolívii a Peru na sever kontinentu, mimo jiné do Kolumbie a Venezuely. Výpravu zdobily extrémně nízké náklady i výrazné zážitky. Rok a půl pak Lukáš ještě nelegálně žil ve favelách Ria de Janeira.

Lukáš Matějíček (s přítelkyní Nikolou a kamarádem Vaškem) stopoval z Buenos Aires do Ushuaii, pak přes Chile, Bolívii a Peru na sever kontinentu, mimo jiné do Kolumbie a Venezuely. „Kromě Uruguaye jsme byli ve všech jihoamerických státech,“ říká Lukáš pro jednoduchost o cestě, která začala v roce 2013. Aby studentská trojice dosáhla na rozpočet zhruba 1 000 dolarů na měsíc (pro celou skupinu), přespávali jen ve stanu a u couchsurferů a sami si vařili. Při vstupu do zemí, kde bylo potřeba prokázat dostatek finančních prostředků, se mj. prokázali vytištěným výpisem z účtů, kde minusové kontokorentní hodnoty vydávali za kladné.

Skupinka si kvůli své nepřipravenosti, punkovému přístupu a spoléhání na náhodu říkala Explodiots. Podařilo se jim (bez vědomí toho, že je to zakázané) s místním průvodcem vystoupit na stolovou horu Kukenan, přístupnou na rozdíl od sousední Roraimy jen vědeckým expedicím. Lukáš a Vašek absolvovali kurz přežití v Guyaně a jeli po stopách Františka „Unprepared“ Kleina, se kterým se potkali na severu kontinentu.

Čtěte také

Cesta skončila v Brazílii, kde ale Lukáš zůstal v Riu de Janeiru, našel si brazilskou přítelkyni, bydlel ve favelách a vydělával si na živobytí stavebními pracemi. „Začal jsem opravou mola, pak zahradního domku, pak mě najali na stavbu sociálního projektu přímo v naší favele Vidigal. Život je tam hodně živočišný. Lidé jsou srdeční, a když přišli na to, že tam nejsem jen jako gringo-turista, tak jsme si tam vytvořili krásné vztahy, které udržuju dodnes,“ vypráví Lukáš. „Na moji brazilskou přítelkyni lékařku nakonec ve slumu kvůli velkým sociálním rozdílům koukali možná hůř než na mě.“ Na otázku, jestli by tak dokázal žít až do konce života, říká bez zaváhání, že ano. „Radši budu žít ve slumu než mezi mrakodrapy nebo paneláky.“

03796024_0.jpeg

Po mnohonásobném překročení 90denního víza a ilegálním životě v brazilském velkoměstě se Lukáš v roce 2015 vrátil do Česka. Pokuta za překročené víza a za vyhoštění ze země zůstala zatím nezaplacená…

V občas nebezpečné Jižní Americe měli jen jeden zásadní problém, a to když byl napaden feťákem lepidla přímo na stopnutém náklaďáku další člověk, který na korbu přiskočil. Celá událost skončila tragicky, i když ne pro trojici cestovatelů. I o tuto víc než drsnou historku se Lukáš Matějíček ve vysílání cestovatelského magazínu Radia Wave podělil. Poslechněte si záznam vysílání…

autor: Pavel Sladký
Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.