Jaké je být průvodcem v Krkonoších? Super, ale musíte tolerovat i lidi na podpatcích

21. červen 2023

Ivana a Zuzana tentokrát ve studiu přivítaly průvodce po Krkonoších Ondřeje Hinka, který se rozpovídal o svém vztahu k horám, vývaru z brambor a kozách.

Ivanku nejprve pálila otázka, jaký byl skutečný Krakonoš. Zuzana tak trochu doufala, že vypadal jako představitel moderního pána hor, tedy jako herec Švehlík, ale Ondřej uvedl na pravou míru, že Krakonoš vznikl spíše jako mytická postava, kterou si tamní lid vysnil kvůli tvrdému životu v horské krajině.

Obě ženy pak vyzvídaly, jestli Ondřej v horách zažil nějaké obzvlášť libé události, ale z toho se vykroutil. Povyprávěl také o tom, že někteří zákazníci jsou prostě nároční, ale průvodcovství je třeba brát jako službu.

Nebyly by to Buchty, kdyby se nedotkly úplně jiných témat –⁠ probralo se, proč je tak vtipné slovo kozy, že má Ivanka asi ovulaci, s čím je legitimní jíst párek a co znamená výraz polobotka. Padlo také slovo sejkory, což je typické krkonošské papání a Zuzana objasnila, jaká je její příprava na apokalypsu.

Zuzana pak ještě probrala své klasické téma –⁠ a sice kolik stojí ve Vrchlabí květák –⁠ aby se mohlo jít konečně domů.

Chcete si uvědomit, že pochod na horách je slepičí polévkou pro duši? Pusťte si do uší a hlavně do nitra Buchty a třeba si slíbíte, že vyrazíte po stopách Krakonoše.

Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.