Když je dceři úzko, volá mně. Jaký vztah s dětmi mají tátové, kteří byli doma v devadesátkách?

21. srpen 2019

„A takoví chlapi fakt existují?“ Je to tak. Někteří muži zkusili vyměnit práci za péči o děti už v devadesátých letech. Tedy v době, kdy zákon ještě nepovinoval zaměstnavatele, aby mužům umožnil být doma. Jindřich a Petr to stejně zkusili. Dnes mají oba dospělé děti. Jak vzpomínají na roky, kdy ohřívali přesnídávky, a co na jejich péči říkají jejich dcery?

„Musel jsem si odnést žádost na školský úřad. Když jsem ji pokládal, řekl jsem: ‚Tady je žádost na mateřskou dovolenou.‘ Pracovník řekl jenom: ‚To si snad s tou učitelkou vyřídíte sami, ne?‘ ‚Ne, to jsem já,‘“ vypráví Jindřich Dudziak, který v roce 1996 opustil pozici ředitele školy a šel se starat o svou druhou dceru Jindřišku. Jeho žena vyráběla keramiku a její byznys zrovna zažíval veliké úspěchy. Petr Friedl odešel domů za dcerou v roce 1999, když se jeho manželka po prvorozeném synovi už chtěla vrátit do práce. „Při debatě o druhém dítěti jsem to slíbil. Nebyl jsem zaměstnanec, ale na volné noze, takže to bylo jednodušší,“ říká Petr, který se živil jako animátor. „Já celý život dělám pro děti, děti mě baví. Stejně jsem byl vždycky víc máma než táta. Neměl jsem s tím vůbec žádný problém.“ 

Čtěte také

S předsudky se prototátové Jindřich a Petr prý nesetkali. Jednoho nepustili mezi maminky na plavání s dětmi, druhému se občas smáli kamarádi v šatně na fotbale. Své role nicméně zvládali dobře a hlavně s radostí. Na otázku, zda jim život v domácnosti pomohl v partnerském vztahu, ale odpovídají negativně. Oba jsou dnes rozvedení. „Později jsem dělal závažné chyby,“ přiznává Jindřich, podle kterého je sice úsek, kdy byl doma s dítětem důležitý, ale pozdější chyby se vrátit nedají. A co vliv na děti, dnes už dospělé? „Táňa je taková tatínkova. V roce a půl už děti začínají vnímat. Kdo je s nimi, toho vnímají nejvíc,“ domnívá se Petr, který svou dceru měl v péči i po rozchodu. „Když je Táně ouzko, myslím, že první telefon, který vytáčí, jsem já.“ 

Jak hodnotí svou zkušenost po dvaceti letech? Poslechněte si Houpačky s veterány mezi otci na rodičovské!

autor: Jonáš Zbořil
Spustit audio

Související

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.