Konspiritualita: svět konspiračních teorií a influencerské spirituality

29. srpen 2022

Antropoložka a socioložka Marie Heřmanová se věnuje digitální antropologii a zkoumá kulturu influencerek a šíření konspiračních teorií v prostoru sociálních médií, především pak na Instagramu. V Hergot!u mluvila o spojení spirituality a konspiračních teorií.

Heřmanová se zabývá zejména influencerkami, které aktivně vystupují na sociálních sítích a sleduje je větší množství lidí. Ve své práci používá pojem „konspiritualita“. Upozorňuje na to, že ve virtuálním světě se velmi často propojují konspirační teorie se spirituálními narativy.

Proč se tak děje? Sociální vědkyně vysvětluje, že oba dva přístupy mají „holistickou“ povahu. To znamená, že vnímají roli jednotlivce v rámci celku, zároveň dávají důraz na osudovost, na předurčení. Důležitým společným momentem je také přesvědčení o tom, že mají přístup k „pravdě, která je ostatním nějak skrytá“.

Jak se spiritualita snoubí s konspiračními teoriemi? Poslechněte si nový Hergot! s antropoložkou Marií Heřmanovou.

Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.