Napravte vztah k otci, pište si deník a cvičte zádové svaly. Tátové v domácnosti radí v Houpačkách

19. červen 2019

V Houpačkách jsme opožděně oslavili Den otců. S moderátorem Jonášem Zbořilem, který si do studia pozval dva další táty v domácnosti. „Váhal jsem, jestli na to mám nervy a morálku. A pak jsem si řekl: když to nezkusím, tak se to nedozvím,“ řekl o svém nástupu na rodičovskou Mikuláš. Na co se jako táta doma připravit? S čím se vypořádává těžko? A je otcovská vůbec dobrý nápad?

„Já myslím, že určitě ano,“ říká Mikuláš, otec dvou dětí, který si rodičovskou vyzkoušel se svým prvorozeným synem, „nějakým způsobem to napravuje to, jakým způsobem mohou vztahy v rodině být jednostranné. Děti jsou společné, péče by měla být taky společná. Přijde mi správné, když si to všichni vyzkouší, osahají. Je to taky cenný zdroj sebepoznání.“ Jonatan, Němec žijící dlouhodobě v Česku, souhlasí. „Taky bych to doporučil. Být u dítěte je ta nejdůležitější věc. Nemusí to být dvanáct měsíců, jako jsem to dělal já. Ale doporučil bych to každému otci. Žena má vždycky intenzivní vazbu k dítěti. Skrz těhotenství, kojení, to my jako muži nemáme, ale tím staráním se to můžeme nějak vyřešit.“

Automatky: Otec na rodičovské dovolené

03642290.jpeg

Jan Harnoš chtěl být původně profesionální voják. Protože se ale jeho žena rozhodla podnikat, manželé se domluvili, že na rodičovské bude doma s dětmi on. Do armády nevstoupil, začal stavět dům a pořídil si k dvěma malým holčičkám (věkový rozdíl mezi nimi je rok a půl) ovce. Dnes čtyřiatřicetiletý otec devíti- a sedmileté dcery, manžel úspěšné podnikatelky, autor knihy Praxe vlhké břidlice, horský průvodce, turista a bloger přišel hovořit do Automatek o své životní zkušenosti.

Jonatan je doma na rodičovské už podruhé. Tentokrát se šestnáctiměsíčním synem. „Moje manželka to má s miminkem těžší. Pro mě je to nějakým způsobem intuitivní,“ myslí si Jonatan, „možná je to tím, že pocházím z velké rodiny, bylo nás pět kluků. Můj tatínek byl velký vzor.“ Mají to doma lehčí muži nebo ženy? „To se hrozně těžko hodnotí. Ženy mají výhodu v tom, že jsou na to lépe nastaveny tělesně, v tom smyslu, že ty hormony nějak fungují a probouzí v nich větší citlivost, jsou na to lépe naladěné,“ uvažuje Mikuláš, „na druhou stranu, můžeme být mnohem větší flákači. Už jenom to, že chlap jde na rodičovskou, znamená, že se mu odpustí skoro všechno, protože už tak je to vzorný otec. I kdyby vlastně celkem nic nedělal.“

A co Mikuláš s Jonatanem radí svým potenciálním následovníkům? Krom trochu opožděné poznámky, že je dobré urovnat vztah s vlastním otcem, připomíná Mikuláš důležitou věc. Nesnažte se v raném rodičovství pracovat. „Ačkoli jsem byl na rodičovské, pořád jsem svým způsobem pracoval. Času bylo méně, většinou jsem věnoval čas zaměstnání po večerech, když jsem byl už unavený. Bylo těžké přes den vypnout a plně se věnovat dítěti s pocitem, že člověku někde běží maily, na které by měl odpovídat. Zároveň tím, jak je člověk unavený, se mu smažou všechny ty civilizační vrstvy, které si vybudoval. Dítě je schopné hrábnout hodně hluboko a najít reakce, o kterých člověk ani nevěděl, že tam jsou.“ Jonatan radí jednoduchou věc. Pište si deník. Ať nezapomenete na ty nejhezčí chvíle.

Poslechněte si tátovské Houpačky a dozvíte se taky, co udělala otcovská s partnerskými vztahy nebo jaký vliv měla na samotné děti.

autor: Jonáš Zbořil
Spustit audio

Související

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.