Nechte děti padat a rozbít si kolena. Matěj Hájek, autor herních prvků, to tak dělá

15. červenec 2021

Sochař Matěj Hájek je člen skupiny Ztohoven, který vyvěsil na Pražském hradě červené trenýrky. Vytvořil také několik soch do veřejného prostoru a herní krajiny pro děti. Jeho nejnovější „průlezka“ stojí v Benátkách na mezinárodní výstavě bienále architektury.

Benátskou instalaci Off Fence vytvořil Matěj Hájek a jeho S K U L L studio s architektkou Terezou Kučerovou z molo architekti. Kurátor přehlídky architekt Hashim Sarkis je do Benátek pozval jako jediný český tým.

Off Fence je vlastně velká dřevěná „průlezka“, bienále ovšem zahradilo dětem vstup do nejvyšších částí. A tak jsme hodně mluvili o tom, jak moc je potřeba se o děti bát – jestli se o ně nebojíme přespříliš a jestli strach není horší než rozbitá kolena. „Děti se musí naučit padat. Když jsou malé, jsou na to skvěle vybavené,“ myslí si Hájek. A má nápady, jak tomu přizpůsobit dětská hřiště.

Jaké to je, když vám přijde v mailu pozvánka na nejvýznamnější globální přehlídku architektury? Jak vytvářeli instalaci do Benátek? A co s ní bude dál? Poslechněte si Bourání, a pokud budete cestovat do Benátek, zajeďte z nádraží tramvají do stanice Fort Marghera, kde můžete vidět českou instalaci naživo.

Hájek je také členem skupiny Ztohoven, která už několikrát rozvířila stojaté vody zdejšího umění – například když vyvěsili na Hradě červené trenýrky místo prezidentské standardy. Dostal za to podmínečný trest. Jaké to je být „v podmínce“?

Poslední akce Ztohoven proběhla letos v květnu, když vysekali v řepkovém poli Pac-Mana, žravou postavičku z devadesátkových digitálních her. Bylo to pole Agrofertu. Proč ho posekali? Dozvíte se v Bourání, které prozradí i to, že Ztohoven má od té doby na svědomí ještě jednu akci, která však zatím není zveřejněná. Čeká se, až si jí někdo všimne. Tak se pozorně dívejte!

Pac-Man v řepkovém poli od skupiny Ztohoven
Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.