Psychoterapie nemusí být lehká, ale funguje. Co lidem brání se léčit?

11. říjen 2022

„Do terapie přivádí člověka změna nebo když je jeho stav neudržitelný,” říká pro Balanc psycholog a psychoterapeut Daniel Wagner. O duševním zdraví se hovoří stále víc, zejména mezi mladšími lidmi. Proto častěji chodí do terapie a otevřeně o tom mluví. Stále je ale mnoho překážek, které před začátkem terapie stojí. Jsou to předsudky, strach i finanční překážky –⁠ psychoterapie často není levná.

„Stále existuje mýtus, že změny půjdou rychle.“ Psychoterapie může být krátkodobá i dlouhodobá. Není neobvyklé, že si klienti po prvním nebo úvodních sezeních spolupráci rozmyslí. Ale do terapie se mnohdy vrátí, třeba i po letech.

Někdy jim odborník nemusí sednout a i tom by se mělo na sezení mluvit. Dobrý psychoterapeut ví, že je možné, že konkrétnímu klientovi nepomůže. To neznamená, že psychoterapie nefunguje. Z výzkumů vyplývá, že je jedno, jakým směrem je psychoterapie zaměřená. Většina odborníků a odbornic si poradí s tématy, se kterými klienti přichází. Někteří jsou zaměřeni na užší oblast nebo typ obtíží.

Daniel Wagner

O Danielu Wagnerovi

Daniel Wagner je ředitel a zakladatel Terapeutického přístavu, psycholog a psychoterapeut vycvičený v rogeriánském přístupu a terapeut v terapeutické komunitě Kaleidoskop. Vystudoval Fakultu humanitních studií Univerzity Karlovy.

„Je hrozně důležité být na psychoterapii připraven a motivován.„ Neznamená to, že máte předem na papíru sepsáno, jaké problémy chcete řešit a co o nich máte nastudováno. Nezřídka se tzv. zakázka v terapii mění.

Psychoterapie však nefunguje, když nemáme motivaci. Nejdeme si nechat pomoci, ale přijdeme kvůli někomu jinému. Abychom měli klid nebo si potvrdili, že duševní pomoc pro nás není.

Poslechněte si celý záznam pořadu o bariérách vstupu do psychoterapie, jejím předčasném ukončování i alternativních směrech duševní pomoci.

autor: Petr Bouška
Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.