Zakladatel reSITE festivalu: Hlavní téma dnešních architektů? Za nájem teď dáte přes třetinu příjmu

11. červen 2018

Festival reSITE, který vozí do Prahy globálně známé architekty, urbanisty a další odborníky na rozvoj města, letos zajímá bydlení. Proto na něj přijede šéfka strategií Airbnb, noční starosta Amsterdamu nebo autorka chicagské Aqua Tower Jeanne Gang. S Martinem Barrym a Radkou Ondráčkovou z festivalu, který připomíná dvoudenní talkshow, jsme mluvili i o pop-upu zvaném Manifesto, který reSITE otevřel na území nikoho u dálnice v blízkosti pražské Florence.

„Většina lidí by měla za bydlení dát 30 % svých příjmů, ale není to tak, lidi za něj dnes platí mnohem víc a to je problém. Existuje skutečně propast mezi tím, jak vysoké jsou platy a jaké jsou ceny nájmů, společně se změnou klimatu jsou náklady na bydlení dvěma hlavními tématy pro dnešní globální architektonickou scénu,“ říká Martin Barry, zakladatel reSITE festivalu. „Je otázka, jak mohou architekti reagovat na to, že ceny bydlení jsou tak vysoké, my máme proto na programu přednášku Michela Rojkinda, Jeanne Gang nebo Sou Fujimota, tří zajímavých architektů, kteří na ni odpovídají každý jiným způsobem,“ vysvětluje Barry. „Zajímají nás jak malá úsporná architektura, tak velké věci.“

Rojkind, bývalý bubeník punkové skupiny, který je jedním z nejúspěšnějších architektů Mexika, je na seznamu reSITE už několik let. Kromě několika výrazných budov postavených v rodné zemi je také známý zájmem o metody konstrukce, které využívají lokální zdroje. Jeanne Gang je architektkou proslulou svými velkými chicagskými projekty, o které se uvažovalo jako o laureátce Pritzkerovy ceny. Třetí architektonická hvězda Sou Fujimoto je známá svými radikálními designovými redefinicemi bytovek.

„Chceme tyhle lidi ukázat i jako lidské bytosti, třeba Michele Rojkind v Praze povede běh městem,“ říká kreativní kapitánka festivalu Radka Ondráčková. „Patří to k jeho stylu života, práce a osobnosti a je to skvělá příležitost si užívat urbánní prostředí spolu s ním právě takhle.“ Mezi tipy na zajímavé hosty přidává jméno akční architektky a choreografky Elizabeth Streb. „Je to umělkyně, která poslala akrobaty balancovat na střechách londýnských ikonických budov, budeme se tedy díky ní zabývat novými pohledy na město, jen tak se dá někdy přicházet na nová praktická řešení.“

reSITE letos už v předstihu před začátkem festivalu otevřel v Praze poprvé svůj vlastní pop-up prostor nazvaný Manifesto v blízkosti nádraží Florenc, na území, kde má v budoucnu vzniknout nový kus města pod vedením společnosti Penta. „Návrh na pop-up prostor se stánky vsazenými v kontejnerové architektuře vznikl už před lety ve studentské soutěži, my jsme vítěze oslovili, aby ho rozpracoval, a na čas jsme zabrali tento nevyužitý, obávaný zapomenutý kus země, kam byste dřív nešli, něco, kam budete mít důvod chodit a budete se tam vracet,“ popisuje Radka Ondráčková. Manifesto, otevřené od minulého pátku, je místem pro gastronomii a kulturu. „Najdete tu příklady světové kuchyně od různých šéfkuchařů a také třeba promítací plátno, kde se bude promítat například stejnojmenný film Manifesto s Cate Blanchett, určený původně pro umělecké galerie. Manifesto je takový náš kousek městské backstage, nechtěli jsme vystavit fasádu, co se obvykle ukazuje na pohlednicích, ale něco, co naopak vidět nebývá.“  

reSITE je svým duchem událost spíš globálního než lokálního významu. Témata, která se na festivalu rozebírají, rezonují víc v Londýně a v New Yorku než v Praze. Jaké jsou výhody a jaké limity základny festivalu v českém hlavním městě? A jaký druh spolupráce je mezi reSITE a společností Penta, v poslední době jedním z nejvýznamnějších developerů, který mění vzhled Prahy? Poslechněte si rozhovor.

Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.