The 1975 ft. Greta Thunberg. Indiepopová kapela z Manchesteru cituje švédskou aktivistku

The 1975 na Pohodě 2019

Fanoušci britské indiepopové skupiny The 1975 se můžou těšit z první vydané písničky z chystaného alba Notes on a Conditional Form.

Jako obvykle je tento track nazvaný stejně jako kapela, tedy The 1975. Tentokrát ale frontman kapely Matt Healy boří zajetá pravidla posledních třech vydaných desek a nezpívá tradiční úvodní pasáž „Go down, Soft sound“. Namísto toho se dočkáme části projevu Grety Thunberg, který pronesla minulý rok na Světovém ekonomickém fóru ve švýcarském Davosu. Celý projev si můžete poslechnout zde. Známá švédská aktivistka začíná větou: „Nacházíme se na počátku klimatické a ekologické krize.“ Nové album, ze kterého známe zatím pouze první track, tak dostává ještě před oficiálním vydáním punc environmentálního aktivismu za klimatickou změnu. Zde si ho můžete poslechnout i vy.

Přečtěte si taky Aktivistka Greta Thunberg a studentské hnutí Fridays for Future získaly cenu Amnesty International.

Spustit audio
 • Vatikán zřejmě z každoroční dobročinné sbírky ukládá většinu peněz do vlastního rozpočtu

  12. prosinec 2019
  Papež František

  Peter’s Pence neboli Svatopetrský haléř je označení pro finanční dary věnované katolické církvi a Vatikánu. Papež je tradičně využívá na pomoc chudým, podle zjištění The Wall Street Journalu ale většinu vybraných peněz loni Vatikán vložil do svého rozpočtu. Chtěl tak snížit schodek, protože se každoročně ocitá ve stále větším dluhu.

  Prosbu o podporu vypisuje papež každý rok, a je tedy na něm, jak peníze přesně využije. Zároveň jde tradičně o sbírku pořádanou na podporu různých charit a církev sama Svatopetrský haléř takto propaguje. Například Katolická biskupská konference Spojených států amerických popisuje důvod sbírky jako možnost, jak Svatému otci umožnit podporu těch, kteří trpí v důsledku války, utlačování, přírodních katastrof nebo nemocí. Loni Vatikán celosvětově vybral 55 milionů dolarů. Dvě třetiny z této sumy pak podle The Wall Street Journalu vložil do svého rozpočtu. Snižuje se také majetek, se kterým Svatopetrský haléř disponuje. Od doby, kdy se papežem stal František I., byl zaznamenán pokles o více než 110 milionů dolarů, majetek je tedy nyní odhadován na částku 665 milionů. Deficit Vatikánu se jen loni zdvojnásobil na 76 milionů dolarů.

  Nejedná se však o jediný skandál, kterému musí Vatikán ohledně svých financí čelit. Už v říjnu unikly dokumenty, podle kterých zaplatil 200 milionů dolarů za luxusní apartmán v Londýně. Kvůli kauze už skončil i šéf správy vatikánských financí.

 • Průlom v konopné léčbě. Vědci přišli na to, který gen mění lidské chování pod vlivem kanabinoidů

  12. prosinec 2019
  Marihuana

  Vědci ze skotské Aberdeenské univerzity objevili přesnou část DNA, která mění naše chování pod vlivem kanabinoidů, tedy látek, které se běžně vyskytují především v konopí. Využili k tomu technologii CRISPR, která umí části DNA upravovat. V budoucnosti to má lékařům pomoci určit, pro jaký typ pacientů je vhodná konopná léčba.

  Konopná léčba je sice každoročně populárnější, zdravotníky ale trápí některé vedlejší účinky. U určitých pacientů, kteří léky s konopím užívají, se například vyskytují deprese nebo různé psychotické stavy. Objevení části DNA, která je za to zodpovědná, by tak mohlo pomoci doktorům posoudit, komu mohou léčbu konopím nasadit. Skotští vědci zároveň doufají, že výzkum v budoucnosti pomůže obecně lépe porozumět závislostem i jejich následné léčbě.

  Tým kolem doktora Alasdaira Mackenzieho zároveň při výzkumu na myších zjistil, že odstraněním zmíněného genu v DNA se sníží nejen vliv kanabinoidů na chování, ale i úroveň stresu a chuť na alkohol. „Víme, že existuje spojitost mezi konopím, příjmem jídla a závislostí. Je to komplikovaný příběh, ale nalezením těchto přepínačů v DNA můžeme zjistit, nejen proč někteří lidé trpí při používání kanabinoidů vedlejšími účinky, ale také to, jak naše tělo kontroluje závislost nebo příjem alkoholu,“ vysvětluje Mackenzie. Dodává, že cílem projektu je především vytvořit léky i drogy bezpečnější pro uživatele. To podle něj pomůže nejen lidem, ale i zdravotnictví a ekonomice.

  Čtěte také Nenávyková složka konopí dokáže léčit závislost na opiátech.

 • Kdo řídí dopravu v indickém Bengalúru? Figuríny v policejních uniformách

  12. prosinec 2019
  Policista v Indii

  V Bengalúru dojde denně k více než dvaceti tisícům dopravních přestupků. Nyní město přišlo s netradičním řešením, jak přimět řidiče, aby jezdili podle pravidel. Policii začaly vypomáhat figuríny.

  Bengalúr je proslulý nejen jako sídlo indického počítačového průmyslu, ale také jako jedno z nejucpanějších měst v Indii. Na zhruba 8,5 milionu obyvatel připadá 8 milionů registrovaných vozidel, takže dopravní zácpy, nehody a porušování pravidel silničního provozu jsou na denním pořádku. Aby řidiči jezdili bezpečněji, rozhodlo se město přistoupit ke lsti. Jak informuje BBCv bengalúrských ulicích se nedávno objevily figuríny oblečené do policejních uniforem.

  Tyto figuríny, které mají z dálky vyvolávat dojem skutečných policistů, mají řidiče přimět k jízdě podle pravidel. Policie figuríny každý den přemisťuje, aby si na ně řidiči a řidičky nezvykli. Některým obyvatelům se novinka líbí, jiní z ní mají spíše legraci, o čemž svědčí celá řada příspěvků a selfíček na Twitteru. Figuríny kritizovala i expertka na PR Saleela Kappan, podle které jsou příliš vysoké, svalnaté a světlé na to, aby je někdo považoval za skutečné policisty.

 • Na světě si polepšilo deset druhů skoro vyhynulých druhů zvířat, zmizelo ale dalších 73

  11. prosinec 2019
  Chřástal guamský

  Nelétavý chřástal guamský, středně velký ptáček s matně hnědým peřím a černobílým ornamentem na břiše, je zajímavější, než by se na první pohled zdálo. Ztělesňuje velký úspěch záchranářů, kteří dokázali v zajetí úspěšně obnovit jeho populaci. Ta totiž z volné přírody již úplně vymizela. Teď byl jeho status v mezinárodním Červeném seznamu ohrožených druhů přepsán z „vyhynulý“ na „kriticky ohrožený“.

  Spolu s chřástalem, který je po kondoru kalifornském teprve druhým ptákem uchráněným lidmi před vyhynutím, si polepšilo dalších devět druhů zvířat. Mezi nimi je i zelený papoušek alexandr réunionský, který se teď v divočině nachází ve víc než 750 exemplářích, nebo dva druhy australských pstruhů. „Tahle desítka je jiskřičkou naděje uprostřed velké krize biologické rozmanitosti naší planety,“ řekla britskému serveru The Guardian výkonná ředitelka Mezinárodní unie pro ochranu přírody, která červený seznam vydává, Grethel Aguilar. „Je to důkaz, že příroda se umí zotavit, pokud dostane alespoň nějakou šanci,“ dodala.

  Nejnovější data červeného seznamu ale rovněž ukazují, že navzdory snahám ochránců přírody vymizelo 73 dalších druhů zvířat, a dokument teď vyjmenovává 112 422 ohrožených nebo kriticky ohrožených druhů zvířat z celého světa, z nichž víc jak 30 000 je momentálně na pokraji vyhynutí.

  Přečtěte si také Novozélandským ptákem roku je nespolečenský tučňák hoiho. Hrozí mu vyhynutí.

 • Vinyla na vlně experimentů a překračování žánrů. Letos budou soutěžit Margo, B4 i kolektiv BCAA

  11. prosinec 2019
  Margo

  Po Apollu zveřejnila dnes své nominace i Vinyla. Ve třech klasických kategoriích – Deska, Počin a Objev se utká například prvotina Anety Martínkové vystupující pod jménem Margo se zavedenými jmény, jako je pražská kapela B4 či projekt Luboše Rezka Rouilleux.

  Aneta Martínková může uspět hned ve dvou kategoriích – podobně jako před dvěma lety producentka Enchanted Lands, figuruje se svou debutovou nahrávkou v nominaci na Desku i Objev roku. Její album First I Thought Everyone’s Staring at Me but Then I Realized Nobody Cared – All the Creatures I Met Sitting on the Back Seat and How to Deal with What I’ve Learnt bude soupeřit s debutem zpěvačky Palmy z dua Leto, která pod hlavičkou labelu Silver Rocket letos vydala desetipalec Starý duch, nebo s nahrávkou Plastová okna pražských B4 a deskou Lycanthropic Sounds projektu Rouilleux. Objevem roku pak kromě Margo mohou být hned dva alternativně rapové projekty – Metastavy, přimíchávající do své tvorby soul i jazz, v čele s básnířkou Annou Hokešovou anebo duo P/\ST, známé pro svůj vynalézavý a surrealistický přístup k textům. Mezi Počiny roku se mohou zařadit aktivity pražského prostoru Punctum, které oslaví příští rok 5 let své existence. Dalším nominovaným je podobně jako loni kolektiv BCAA, tentokrát se svou kompilací No~one Is An Island, vyprávějící radikální příběh s prvky fantasy napříč médií, kterou doplňuje například film, který letos dostal diváckou cenu v rámci Jiných vizí na olomouckém festivalu PAF. Jako třetí Počin bylo nominováno experimentální album Wabi Experience z dílny Tomáše Procházky a Járy Tarnovského, vzdávající svébytný hold klasikovi české country Wabimu Daňkovi. Slavnostní udílení ceny Vinyla proběhne v pražské Lucerně 26. února. Večer budou moderovat Ivana Veselková a Zuzana Fuksová z girltalku Radia Wave Buchty a kromě dvou ze soutěžících kapel vystoupí například 15členná kapela Zvíře jménem Podzim.

  Poslechněte si rozhovor s Margo nebo recenzi Palminy desky.

 • Ženy si vedou mnohem lépe se skupinou kamarádek v zádech

  11. prosinec 2019
  Ženy - kamarádky

  Madeleine Albrightová kdysi poznamenala, že „v pekle je zvláštní oddělení pro ženy, které v životě nepomáhaly jiným ženám“, a server Upworthy k tomu dodává, že pokud si ženy mezi sebou pomáhají a podporují se, nejenže se vyhnou peklu, ale taky mnoho získají. 

  Jsou očividně spokojenější a sebejistější, ale podle studie, jejíž výsledky zveřejnil ekonomický magazín Harvard Business Review, také dosahují na lepší pracovní pozice a vyšší platy. „Ženy, které měly po svém boku jednu až tři přítelkyně, zastávaly častěji vedoucí pozice a měly dvaapůlkrát vyšší autoritu i plat než jejich vrstevnice bez kamarádek,“ píše autor výzkumu Brian Uzzi. Dodává, že tajemství ceny ženského přátelství je možnost obrátit se na svůj „kmen“ a dostat radu a podporu, což ženy motivuje a posouvá vpřed.

  Mít kamarádky však zřejmě není prospěšné jen v pracovním životě. Lékařská studie zaměřená na výzkum rakoviny v roce 2006 prokázala, že ženy, které mají dost přátelských vazeb, přežijí rakovinu prsu častěji než ženy bez kamarádek – ty měly o 64 % vyšší pravděpodobnost úmrtí.

 • New York uzavírá „továrnu na zoufalství“ Rikers a plánuje stavět věznici 21. století

  10. prosinec 2019
  Věznice na Rikers Islandu

  Vězni naštosovaní v několika 45patrových budovách nebo od světa odříznutý vězeňský kampus na ostrově uprostřed East River, i to jsou nápady pro novou generaci vězeňství americké metropole New York. Debatu rozpohyboval starosta města a jeho plán na uzavření ostrova Rikers.

  Ten je domovem hned několika rozpadajících se vězeňských komplexů, a zatímco bezúhonní Newyorčané ostrovu přezdívají „Guantánamo New Yorku“, vězni, kteří Rikers znají zevnitř, o něm mluví jako o „továrně na zoufalství“. Všichni se tedy na nutnosti zrušení komplexu na ostrově Rikers, který do roku 1932 sloužil jako obří skládka, shodují. Otázka ale zní, jak má věznice 21. století pro městské části Manhattan, Brooklyn, Queens a Bronx vlastně vypadat.

  Jak píše britský zpravodajský server The Guardian, plán transformace newyorského vězeňství počítá s výdaji 8,7 miliard dolarů a má být hotový do roku 2026. Počítá současně s radikálním snížením počtu trestanců – ze současných 7000 na konečných 3300, což je podle představitelů města možné i díky tomu, že v metropoli kontinuálně klesá kriminalita. Určitou naději pro zachování lidských podmínek pro vězně a zároveň maximální bezpečnosti přináší výzkum Van Alen Institute, neziskové organizace zabývající se architekturou a urbanismem, který dostal za úkol vymyslet zdravou a důstojnou vězeňskou infrastrukturu. Toto zadání propojilo architekty, environmentální psychology, experty v oblasti trestního soudnictví, bývalé vězně i nápomocné neziskovky. Ti všichni se teď pokusí společně definovat, jak má vypadat nová generace center výkonu spravedlnosti.

  Čtěte také Přes čáru: Vězení klidně může zůstat trestem, ale musí to mít smysl, říká bývalý vězeň.

 • V Alsasku ožila zapomenutá železnice jako monumentální cesta krajinou

  10. prosinec 2019
  Chemin des Carrières

  Ve východofrancouzském Alsasku spojilo svoje síly architektonické studio Reiulf Ramstad Arkitekter a designéři z Parenthèse Paysage a přeměnili jedenáctikilometrový úsek nepoužívané železnice mezi městy Rosheim a St Nabor na umělecké dílo, které v sobě pojí kus místní historie a kultury i respekt ke krajině.

  Zatímco původní kolejiště zmizelo a ustoupilo cyklistům a pěším, umělci za pomoci ocelových prvků různých tvarů vytvořili na místech, kde se nacházely zastávky a nádraží, síť monumentálních labyrintů, průchodů, balkonů i vyhlídek. Ty zvýrazňují místní krajinné prvky a vybízí turisty i místní k zastavení na místech, kudy od roku 1902 procházela železnice a v podhůří Vogéz přepravovala důlní materiál a lidi mezi pěti obcemi. Na zastávce Rosheim designéři vytvořili labyrint poskládaný ze zakřivených plechů zvětralé oceli a v nich umístili otvory, kterými můžete nahlédnout do přesně ohraničených míst krajiny kolem sebe. Na zastávce Boersch se zase pozornost tvůrců zaměřila na řeku, u které najdeme ocelový amfiteátr. Jedenáctikilometrová stezka nabízí cestu dlouhým tunelem i jedno zrekonstruované nádraží a podle serveru Inhabitat cestou potkáte zlověstná a temná zákoutí i nádherné výhledy.

 • Král londýnského grimeu Skepta opět v Praze. Festival Metronome ohlašuje první jména

  10. prosinec 2019
  Skepta

  Předposlední červencový víkend příštího roku se na pražském Výstavišti opět ponese ve znamení festivalu Metronome. Mezi prvními z odtajněných jmen je i grimeový rapper Skepta, který letos vyprodal Forum Karlín. Rodák z londýnského Tottenhamu působí na scéně už od roku 1999, největším zlomem jeho kariéry ovšem byla nahrávka Konnichiwa, která mu v roce 2016 přinesla prestižní britskou hudební cenu Mercury Prize.

  Temný a náladový londýnský zvuk se odráží i na jeho nejnovější desce Ignorance Is Bliss. Novinkou letošního Metronomu také bude stage, kterou obsadí zavedený pražský večírek Addict, který pod taktovou DJe NobodyListen funguje něco přes tři roky a míchá současný rap s takzvanou elektronikou s přesahem. Addict od roku 2016 uskutečnil více než tři desítky akcí na rozličných, často i těch nejnemyslitelnějších místech. Na Metronomu Addict, tradičně doplněný o světla z dílny studia Lunchmeat, proběhne v pátek i v sobotu v noci. Kromě grimeového giganta Skepty se pak můžete těšit i na britskou elektronickou legendu Underworld a spoustu dalších jmen z tuzemska i zahraničí, která budou v průběhu následujících měsíců avizována.