3D tiskem si teď může střelnou zbraň opatřit každý. Jsou ale k něčemu?

„Zbraň“ vytištěná na 3D tiskárně
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy „Zbraň“ vytištěná na 3D tiskárně

Omezení dostupnosti střelných zbraní je v posledních letech jedním z největších politických témat ve Spojených státech. Aktivista Cody Wilson se debatu snaží úplně obejít – chce vytvořit typ zbraně, která půjde vyrobit pomocí 3D tiskárny a její regulace tak bude takřka nemožná. Wilson se od roku 2015 kvůli šíření 3D plánů soudil s americkou vládou, která teď ale překvapivě případ vzdala. Co jeho vítězství znamená?

Texasan Cody Wilson není samozřejmě jediný, kdo se snaží vytvořit plně funkční 3D tištěnou zbraň. Je ale nejznámější. Ostatní, kdo s 3D tiskem na tomto poli experimentují, chtějí pokořit technickou výzvu, nebo prostě ušetřit. Wilsonovi jde o politické gesto, chce obejít regulace, kterými americká federální vláda kontroluje jejich prodej. Někteří policisté se obávají toho, že na 3D tištěné zbraně nepůjdou například tak snadno aplikovat balistické testy.

3D tisk pracuje s vrstvením roztaveného a opětovně tuhnoucího plastu podle modelu vytvořeného v počítači. Wilson zatím pomocí této technologie vyrobil několik více či méně funkčních zbraní. Ta nejspolehlivější není čistě z plastu – se svými přáteli vytvořil model pouze jedné části pušky AR15 – těla zbraně. Jediné části, která podle amerického práva podléhá regulaci. Zbylé součástky si můžete pořídit bez jakýchkoliv limitů, tímto způsobem si doma legálně vyrobíte zbraň bez papírování. Alespoň pokud ji stavíte pro vlastní potřeby, a ne na prodej.

Jedním nábojem proti nacismu

„Amatérští výrobci zbraní dělají to samé v kovovém provedení už mnoho let, ale celý proces vyžaduje určitou úroveň schopnosti obrábění,“ píše Henry Fountain v New York Times. Novinkou je pouze dostupnost 3D tisku. Wilson z něj chce vytěžit maximum, pod hlavičkou své organizace Defense Distributed proto vytvořil zbraň, která je sice jenom na jeden náboj, ale nikoho jiného k její výrobě nepotřebujete. Když náboj vyndáte, neodhalí ji pochopitelně žádný detektor kovu. Zbraň pojmenoval Liberator podle nerealizovaného spojeneckého plánu z druhé světové války, v rámci kterého měly být do nacisty zabraných zemí z letadel shazovány jednoduché jednonábojové zbraně pro účely povstání okupovaného obyvatelstva.

The Liberator, zbraň, která je sice jenom na jeden náboj, ale nikoho jiného k její výrobě nepotřebujete

Americké ministerstvo zahraničních věcí Codyho donutilo smazat volně stažitelný plán na Liberator z jeho webu. Podle ministerstva se zveřejněním plánu na internetu dopouštěl porušení zákona regulujícího vývoz zbraní. Plány si ale do té chvíle stáhlo více než 100 tisíc lidí a začaly se volně šířit po torrentových serverech. Cody na ministerstvo na oplátku podal žalobu s tím, že brání jeho americkou ústavou garantované svobodě slova.

Vše se změnilo na konci letošního června, kdy ministerstvo v tichosti případ vzdalo, a dokonce zaplatilo Wilsonovi výdaje za soud. Plány na Liberator teď texaský aktivista může šířit volně. „Americká vláda vzdala případ, ve kterém zatím pokaždé vyhrála,“ řekl pro New York Times J. Adam Skaggs z neziskové organizace Giffords Law Center to Prevent Gun Violence. „Právně se přitom nic nezměnilo. Jenom se změnila vláda,“ uzavírá Skaggs. Poukazuje tím k tomu, že zatímco administrativa Baracka Obamy se přikláněla k silnější regulaci střelných zbraní, Donald Trump má blíže k zastáncům práv na držení zbraní.

3D revoluce v nedohlednu

Nevypadá to však, že by se zastánci silnějších regulací museli příliš bát, že Spojené státy, potažmo zbytek světa najednou zaplaví vlna volně dostupných 3D tištěných zbraní. Technologie není totiž bůhvíjak bytelná. Testy s 3D tištěným tělem pušky AR15 ukazují, že součástka se má tendenci rychle opotřebit a zničit. Plast používaný k tisku není ideálním materiálem, který by měl ustát vysoký tlak spojený s výbuchem střelného prachu. Stejnými nedostatky trpí v ještě větší míře i Liberator. Zbraň nechala otestovat už v roce 2013 například finská televizní stanice Yle TV2. Liberator nepřežil ani první výstřel.

„Každý, kdo si zoufale chce pořídit zbraň, má možnost postavit si podomácku amatérskou pistoli ze součástek, co pořídíte v železářství za 15 dolarů (pozn. red.: okolo 300 Kč),“ řekl deníku New York Times Michael Guslick. Nevýhody 3D tisku se zatím zdají být pro všechny evidentní. Policisté celosvětově od roku 2013 zabavili několik 3D tiskáren, se kterými experimentovaly gangy jako s prostředkem pro výrobu zbraní. Zatím však není zaznamenán žádný případ, kdy by výrobek z 3D tiskárny byl použit k ozbrojenému zločinu.

Prozatím je tedy vítězství Codyho Wilsona spíše symbolické. Situace se ale může postupně změnit zlepšením a především zlevněním technologie 3D tisku. Americká firma Solid Concepts na konci roku 2013 vyrobila podobnou technologií repliku pistole Browning 1911 a jejich kopie zvládla bez potíží vystřelit 50 nábojů. Technologie, kterou použili Solid Concepts, ale pracuje s kovem místo plastu a je mnohem dražší. „Průmyslový stroj, který jsme k výrobě použili, stojí více než moje univerzitní školné (a já vychodila soukromou univerzitu) a inženýři, kteří ho ovládali, jsou jedničky ve svém oboru,“ psala v té době zaměstnankyně firmy Solid Concepts. Wilsonem vysněná 3D revoluce tak bude ještě muset nějakou dobu počkat.