70 dní na moři. Jednadvacetiletá britská učitelka je nejmladší ženou, která sama převeslovala Atlantik

22. únor 2021

Jednadvacetiletá učitelka plavání Jasmine Harrison převeslovala jako vůbec nejmladší žena v historii sama Atlantský oceán. Její cesta trvala 70 dní, 3 hodiny a 48 minut.

Celou výpravu započala Harrison na ostrově La Gomera na Kanárských ostrovech. Její příjezd na karibský ostrov Antigua pak přenášeli organizátoři závodu Talisker Whisky Atlantic Challenge na Facebook. „Bylo to všechno, co jsem chtěla, aby to bylo,“ hodnotila po radostném příjezdu celou cestu a na dotaz, na co se teď nejvíc těší, bez zaváhání odpovídá: „Jídlo, jednoznačně jídlo.“

V severoanglickém městě Thirsk jinak pracuje Jasmine Harrison na částečný úvazek jako učitelka plavání a přivydělává si taky jako barmanka. Cesta přes Atlantik byla součástí extrémního veslařského závodu Atlantic Rowing Race, který se pravidelně koná od roku 1997. Na přes 2550 námořních mil dlouhou trasu se mladá veslařka rozhodla vypravit poté, co po absolvování maturity v roce 2019 poprvé navštívila karibský ostrov Antigua.

„Nic k té cestě nejde přirovnat, jste pryč od úplně všeho – sociálních sítí, špatných zpráv a vůbec všeho,“ hodnotí uplynulé měsíce na moři. Během nich čelila i několika kritickým momentům, když se její loď na začátku února na moři převrátila. Podruhé se to samé stalo dva dny před dokončením plavby, když si Harrison poranila loket. O jejím výkonu informuje The Guardian

Během své cesty ale zároveň vybrala díky sociálním sítím víc než 10 000 liber (tedy zhruba 300 000 korun) na charitu. Vybraná částka teď míří do nadace Blue Marine Foundation, která bojuje proti nadměrnému rybolovu a pomáhá lidem postiženým přírodními katastrofami.

Spustit audio
 • Streamovací služby dominují hudebnímu trhu. Za loňský rok na nich stálo 83 % celkových tržeb hudebního průmyslu

  1. březen 2021
  streamovací služba, služby, hudba, Spotify

  Celkové tržby za nahranou hudbu během loňska vzrostly zhruba o 9,2 procenta na 12,2 miliardy dolarů. Nejvýznamnější položkou byly loni i kvůli pandemii Covidu-19 s obrovskou převahou výnosy streamovacích společností, jako Spotify nebo Apple Music. Vyplývá to z výroční zprávy společnosti America's Recording Industry Association.

  Růst tržeb oproti minulým letům je podle serveru Hypebeast významný, protože celosvětově vzrostly o víc než 3 miliardy dolarů. Společnosti jako Spotify a Apple Music tak v roce 2020 vydělaly přes 7 miliard dolarů za služby ve formě předplatného. Ze všech zveřejněných dat proto jasně plyne, že streamovací služby vygenerovaly víc než 83 procent všech tržeb v hudebním průmyslu.

  Prodej nosičů CD a digitální stahování už několik let po sobě výrazně slábnou, posilují však prodeje vinylů. Jejich prodej vzrostl o 29 procent, a to i přesto, že kamenné obchody s deskami byly většinu roku zavřené.

  Přečtěte si také Poslech hudby bez rozptylování. Lidé se vrací ke starým walkmanům a MP3 přehrávačům.

 • Nahoře byznys, dole tepláky. Japonské firmy prodávají pyžamové obleky na home office

  1. březen 2021
  Japonský komplet, díky kterému lidé pracující na home office vypadají na online poradách slušně oblečeni, zatímco ve skutečnosti doma sedí v pyžamu

  Už rok trvající pandemie koronaviru se dotkla i módních trendů – kvůli práci z domova lidé podle deníku Guardian častěji nosí sportovnější a pohodlné oblečení a lepší kusy ze svého šatníku často ani nemůžou využít. Dvě japonské oděvní firmy se proto snaží přizpůsobit poptávce a představily pyžama, která mají vyhovovat potřebám lidí pracujících na home office.

  Horní část kompletu, která je vidět při videohovorech, připomíná košili s límečkem, od prsou dolů už ale jde o klasické pyžamo na spaní. Společnosti tak reagují na strmý pokles prodeje pánských obleků, který podle deníku Guardian nahrazuje masivní zájem o obuv značky Crocs a teplákové soupravy. Firma Whatever Inc., která nový kus oblečení představila, ho označila sloganem „Nahoře byznys, dole pohodlí“.

  Designér Taichi Ito s nápadem na pyžamový hybrid kombinující tepláky s oblekem podle svých slov přišel při pozorování pracovního jednání své ženy přes platformu Zoom. Když viděl, jak se jeho manželka jen kvůli krátké důležité poradě převléká do reprezentativního oblečení, napadlo ho spojit formální oblek s pyžamem. Na designu pro ženská pyžama pak pracoval i designér Akihiko Kimura ze společnosti Lokitho.

  Pyžama nového střihu teď prodávají za 9900 jenů, což je v přepočtu zhruba 2000 korun. Sami upozorňují, že jejich design původně vznikl jako vtip, během několika dní ale nápad získal mezinárodní pozornost, když začali z Japonska oblečení vyvážet do USA, Kanady, Španělska a Indonésie.

  „Formální móda má teď mnohem menší prioritu než v době před pandemií,“ upozorňuje Ito a na závěr dodává: „Myslím, že práce z domova se stává novou normou a podobné oblečení na doma se bude muset začít vyrábět mnohem víc než dřív.“

  Japonský pyžamový oblek

  Přečtěte si také Už žádné podpatky. Lidé si během pandemie zvykli na pohodlné oblečení.

 • Berlínští aktivisté usilují o zákaz aut ve městě. Prosazují o tom referendum

  1. březen 2021
  Berlín

  V německém hlavním městě se aktivisté pokouší prosadit referendum, které by zajistilo úplný zákaz aut v centru města. Jejich návrh počítá s drastickým omezením osobních automobilů uvnitř oblasti o velikosti 88 kilometrů čtverečních, a to během dalších šesti let.

  Do kampaně se v Berlíně zapojily stovky lidí, jak informuje server Politico. Aktivistická skupina Volksentscheid Berlin autofrei chce podle svých slov skoncovat s diktátem automobilů. „Mohla by to být největší městská zóna bez aut na světě,“ říká Manuel Wiemann, jeden ze stovky dobrovolníků ze spolku, který sbírá podpisy pro petici za vyhlášení veřejného referenda.

  Jejich návrh počítá s tím, že místní obyvatelé by mohli svoje osobní auta řídit ve městě jenom dvanáctkrát ročně, a to v souladu s povolovacím systémem, díky němuž by měla být doprava plynulá. Jedinou výjimku pro pohyb ve městě by po schválení měla vozidla záchranářů, auta směřující k pomoci osobám s postižením a auta dodávkových služeb.

  Návrh berlínského spolku navazuje na požadavky klimatických aktivistů ze spolku Fridays for Future, podle kterých by měl Berlín auta ve vnitřním okruhu města zakázat do roku 2025 a provoz osobních aut ve městě pak zakázat úplně od roku 2030.

  Pokud by se referendum příští rok opravdu uskutečnilo a bylo úspěšné, zákaz by začal platit v roce 2027. Momentálně v Berlíně vládne levicová koalice sociálních demokratů, zelených a strany Levice (Die Linke). Během prvních měsíců pandemie tyto strany podpořily masivní dotace pro městskou hromadnou dopravu a prosadily rozšíření počtu cyklistických stezek.

  V září čekají Německo volby do spolkového sněmu, ale žádná z kandidujících stran se i přes tlak berlínského spolku k referendu nestaví příznivě. Podle Franzisky Giffey, političky sociálně-demokratické SPD a kandidátky na berlínskou starostku, je drastické omezení aut uvnitř města „nerealistické“. Jak uvádí server Politico, rezervovaný postoj ostatních stran pramení i z nejasností ohledně případné platnosti navrhovaného nařízení podle federálních zákonů.

  Podívejte se taky na Kdo vydrží v Berlíně? Obyvatelé „chudého, ale sexy města“ se pustili do boje o svoje čtvrtě.

  .

 • Ve Španělsku chtějí využít popadané pomeranče k výrobě energie

  26. únor 2021
  pomeranč, pomeranče, pomerančovník

  Španělská Sevilla má plán, jak se účinně zbavit tun ovoce popadaného v ulicích. Metan z hnijících pomerančů má již brzy generovat energii. O plánu píše server Inhabitat  s odkazem na britský Guardian.

  Sevillská vodárenská společnost Emasesa chce využít 35 tun ovoce a metanem z fermentujících pomerančů pohánět generátory pro zařízení na čištění vody. Pokud bude tento experiment úspěšný, ovoce by jednou mohlo dodávat do sítě přebytečnou energii. Některé pokusy prokázaly, že tisíc kilogramů pomerančů může jeden den napájet pět domů.

  Pomeranče na stromech v sevillských ulicích sice vypadají hezky, jakmile spadnou a auta je rozmačkají, je z nich nepořádek. Město kvůli tomu zaměstnává asi 200 lidí, kteří ovoce sbírají. „Doufáme, že brzy budeme schopni recyklovat všechny pomeranče ve městě,“ řekl Guardianu Benigno López ze společnosti Emasesa. Odhaduje, že takový cíl by si vyžádal investici ve výši 250 tisíc eur.

  Přečtěte si také Čtyři muži snědli za půl hodiny přes 30 kilo pomerančů. Chtěli se vyhnout příplatkům za nadváhu zavazadel.

 • Poslech hudby bez rozptylování. Lidé se vrací ke starým walkmanům a MP3 přehrávačům

  26. únor 2021
  walkman, poslech hudby

  Nejen móda může být vintage. I v oblasti hudebních technologií se někteří lidé v poslední době rádi vrací k osvědčeným možnostem. O trendu píše na svém webu britská stanice BBC.

  Alex Warren je autorem knihy Technoutopia. „Kniha je o tom, jak můžeme omezit naši závislost na technologiích. Takže mě zajímají starší zařízení, u kterých lidé každou chvíli nekontrolují displej kvůli zprávám, které jim chodí,“ vysvětluje Warren BBC.

  On sám používá třináct let starý MP3 přehrávač, na který se vejde 10 až 15 alb. Líbí se mu, že při přehrávání hudby ho nic nerozptyluje a není závislý třeba na telefonu, který je plný aplikací. Starší zařízení jsou taky odolnější – jeho přehrávač funguje i potom, co ho nechal v kapse a vypral v pračce.

  Taky Graeme Patfield je milovníkem starších technologií. Pracuje jako komunikační konzultant a svůj walkman používá už téměř dvacet let. „Hudba z něj zní mnohem čistěji a ostřeji než cokoliv jiného. A na jednu klasickou baterku vydrží hrát neskutečně dlouho,“ vysvětluje. Kouzlo poslouchání hudby z walkmana znovu objevil během pandemie a lockdownu. Připomíná mu staré časy. A taky jemu se líbí, že ho nic neruší a může se soustředit jen na hudbu.

  BBC ještě připomíná, že vintage technologická zařízení můžou svým milovníkům ušetřit peníze, protože stojí výrazně méně než ta nová. Ve Velké Británii se na webu eBay prodávají v průměru za 37 liber.

 • Nick Cave a Warren Ellis pustili do světa společné album, které vzniklo během lockdownu

  26. únor 2021
  Nick Cave a Warren Ellis

  Na streamovacích platformách včetně Spotify si lidé mohou poslechnut nové album Nicka Cavea a Warrena Ellise pod názvem Carnage. Hudebníci ho dali dohromady během lockdownu, informuje americký hudební server Pitchfork. Album zatím vyšlo jen digitálně, na vinylech a CD by mělo být prostřednictvím Goliath Records k dostání od 28. května.

  Muzikanti spolu už dřív spolupracovali na několika soundtracích, vedle toho je ale Carnage jejich první společné album. Najdete na něm osm skladeb v celkové stopáži kolem čtyřiceti minut.

  Nick Cave desku ve svém prohlášení popsal jako „brutální, ale velmi krásnou, vnořenou do společné katastrofy“. Warren Ellis k tomu dodal, že osm písní vzniklo mimořádně rychle, jejich základ prý hudebníci vytvořili během dva a půl dne.

  Nick Cave své fanoušky potěšil už loni online přenosem a záznamem intimního koncertu pod názvem Idiot Prayer. Ten odehrál v prostorách ikonického Alexandra Palace na severu Londýna jen s klavírem.

 • Beran na útěku na sobě nesl přes pětatřicet kilogramů vlny. Překonal tak ovčí rekord

  25. únor 2021
  Beran Baarack

  Na australském venkově našli farmáři dlouho ztraceného berana, kterému během doby, kdy byl na útěku, dorostlo přes 35 kilogramů vlny. Beran, jemuž dali zachránci zábavné jméno Baarack, tak stanovil nový rekord, kterým předčil i slavnou novozélandskou ovci jménem Shrek. Ta byla na útěku šest let.

  Beran plemene merino, které je známé pro svou jemnou vlnu, upoutal pozornost zachránců, když viděli obrovskou kouli připomínající ovci toulající se osamoceně krajinou. „Jedno ucho měl označené, ale vypadalo to, že má štítek se jménem zarostlý do hustého porostu až k očím. Kvůli tomu nemohl skoro nic vidět,“ říká pro Guardian Kyle Behrend z útulku Edgar's Mission Farm Sanctuary, kde se teď beran nachází.

  Z Baarackovy mohutné zásoby vlny lze uplést třeba 61 svetrů nebo 490 teplých ponožek. Deník Guardian připomíná, že nalezený ovčí rekordman předčil i další ovčí celebrity – zmíněnou novozélandskou ovci Shrek nebo Shaun the Sheep (ovečku Shaun), kterou v roce 2014 farmáři našli s 23,5 kilogramu vlny navíc.

  Podle Behrenda si teď Baarack na novou váhu zvyká a pomalu se sžívá s dalšími ovcemi na farmě.

 • Želvy ohrožené ropnou skvrnou u pobřeží Izraele zachraňuje majonéza

  25. únor 2021
  Záchranáři zjistili, že díky majonéze mohou zachránit ohrožené mořské želvy, které by se jinak udusily kvůli dehtu z ropné skvrny. Ta se minulý týden objevila u pobřeží Izraele

  Záchranáři zjistili, že díky majonéze mohou zachránit ohrožené mořské želvy, které by se jinak udusily kvůli dehtu z ropné skvrny. Ta se minulý týden objevila u pobřeží Izraele. Vzácné druhy želv jsou teď kvůli ní na hranici přežití a ekologové hledají způsoby, jak je zachránit.

   

  „Přivezli je k nám plné dehtu. Jejich průdušnice byla zvenku i zevnitř zanesená,“ říká Guy Ivgy, lékařský asistent Národního centra pro záchranu mořských želv v Izraeli, který popisuje i to, jak nyní léčí 11 ohrožených želv. Záchranáři se totiž snaží dostat toxické látky pryč z jejich vnitřností a konečně našli způsob, jak je možné dehet vypláchnout pryč.

  „Krmíme je hmotami, jako je majonéza, což umožní vyčistit jejich tělo a rozbít dehet, který pak živočichové vyloučí,“ dodává zvěrolékař. Proces léčby ohrožených želv by měl trvat jeden až dva týdny a následně je záchranáři vypustí zpět do přírody. Informuje o tom deník Independent.

  Ropná skvrna, která zásadně poškozuje mořské organismy i rostliny, se táhne přes 160 kilometrů na jihu izraelského pobřeží. Tamní média hovoří o nejhorším znečištění moře za několik desítek let, které se z velké části týká právě i ohrožených zelených mořských želv hnízdících na blízkých plážích. Na pomoc s vyčištěním pobřeží se dosud přihlásilo tisíce dobrovolníků. Tento týden také izraelský soud vydal zákaz publikací o vyšetřování úniku z neznámého plavidla.

 • Námořník přežil 14 hodin sám uprostřed Pacifiku. Držel se jen ztracené bójky

  25. únor 2021
  bóje - bójka

  Námořník, který nad ránem spadl z paluby nákladní lodi uprostřed Pacifiku, přežil jenom díky staré rybářské bójce. Lodní inženýr Vidam Perevertilov se jí na otevřeném moři nedaleko Nového Zélandu držel dokonce bez záchranné vesty.

  Lodní inženýr lodi Silver Supporter z paluby spadl 16. února okolo čtvrté hodiny ráno. Úplně sám se tak ocitl na otevřeném moři mezi Severním ostrovem a Pitcairnovým ostrovem u Nového Zélandu. Ztracený uprostřed oceánu se proto při svítání rozhodl plavat směrem k černému bodu, který viděl na obzoru. „Svůj pád do moře si nepamatuje, asi na chvíli omdlel,“ upřesňuje Perevertilovův syn, který také tlumočí slova svého otce, podle něhož právě končil noční směnu ve strojovně, a když se šel projít po palubě, pocítil závrať.

  Dnes si námořník pamatuje už jen to, jak se sám probudil ve vodě a plaval směrem k opuštěné bójce. Posádce lodi trvalo víc než šest hodin, než lodního inženýra začala postrádat. Společně s využitím letadel francouzského námořnictva ale po několikahodinovém pátrání v okruhu 400 námořních mil od Francouzské Polynésie ztraceného muže našli. Informuje o tom deník Guardian.

  Sám uprostřed oceánu udělal během svítání rozhodnutí, které mu zachránilo život. Plaval směrem k černému bodu na obzoru, kterým se ukázala být opuštěná rybářská bójka. „Jeho vůle přežít byla opravdu silná, ale řekl mi, že než vyšlo slunce, měl co dělat, aby vydržel na hladině,“ popisuje jeho syn Marat. Bójky se pak i bez záchranné vesty vydržel držet až do večerních hodin, kdy ho lokalizovala záchranná loď.

  Záchranáři celou akci hodnotí úspěšně a podivují se hlavně nad silou Perevertilova, který ustál sílu pacifických podmořských proudů. „Skutečnost, že ho posádka Silver Supporter našla a on přežil, je opravdu neuvěřitelná,“ uzavírá událost guvernérka Pitcairnových ostrovů Laura Clarke.