70 dní na moři. Jednadvacetiletá britská učitelka je nejmladší ženou, která sama převeslovala Atlantik

22. únor 2021

Jednadvacetiletá učitelka plavání Jasmine Harrison převeslovala jako vůbec nejmladší žena v historii sama Atlantský oceán. Její cesta trvala 70 dní, 3 hodiny a 48 minut.

Celou výpravu započala Harrison na ostrově La Gomera na Kanárských ostrovech. Její příjezd na karibský ostrov Antigua pak přenášeli organizátoři závodu Talisker Whisky Atlantic Challenge na Facebook. „Bylo to všechno, co jsem chtěla, aby to bylo,“ hodnotila po radostném příjezdu celou cestu a na dotaz, na co se teď nejvíc těší, bez zaváhání odpovídá: „Jídlo, jednoznačně jídlo.“

V severoanglickém městě Thirsk jinak pracuje Jasmine Harrison na částečný úvazek jako učitelka plavání a přivydělává si taky jako barmanka. Cesta přes Atlantik byla součástí extrémního veslařského závodu Atlantic Rowing Race, který se pravidelně koná od roku 1997. Na přes 2550 námořních mil dlouhou trasu se mladá veslařka rozhodla vypravit poté, co po absolvování maturity v roce 2019 poprvé navštívila karibský ostrov Antigua.

„Nic k té cestě nejde přirovnat, jste pryč od úplně všeho – sociálních sítí, špatných zpráv a vůbec všeho,“ hodnotí uplynulé měsíce na moři. Během nich čelila i několika kritickým momentům, když se její loď na začátku února na moři převrátila. Podruhé se to samé stalo dva dny před dokončením plavby, když si Harrison poranila loket. O jejím výkonu informuje The Guardian

Během své cesty ale zároveň vybrala díky sociálním sítím víc než 10 000 liber (tedy zhruba 300 000 korun) na charitu. Vybraná částka teď míří do nadace Blue Marine Foundation, která bojuje proti nadměrnému rybolovu a pomáhá lidem postiženým přírodními katastrofami.

Spustit audio
 • Terapie DIY. Užívání psychedelik k léčbě duševního zdraví je na vzestupu, říká studie

  5. březen 2021
  psylocibyn, houby, houbičky, psychedelika

  Užívání psychedelik k úlevě při těžkých psychických problémech je na vzestupu. Potvrzuje to loňský průzkum Global Drug Survey, kterého se zúčastnilo 110 000 respondentů z celého světa. Šest procent dotázaných potvrdilo, že užívá rekreační drogy jako způsob, jak léčit špatné psychické stavy.

  Řeč je zejména o drogách jako LSD, MDMA nebo psilocybin. Poptávka po těchto látkách se zvyšuje v době, kdy se o jejich legalizaci vedou dlouholeté debaty. Podle profesorky Monicy Barratt z australské RMIT univerzity, spoluautorky průzkumu, by zvyšující se poptávka „mohla být naplněna mimo medicínské prostředí“.

  Dotazovaní pomocí drog nejčastěji léčili deprese, úzkosti nebo problémy ve vztahu, ale drogy užívali i lidé trpící posttraumatickou stresovou poruchou. Jako důvod k užívání LSD nejčastěji uváděli emoční pohodu (asi 52 %), ale také vyrovnání se s konkrétními starostmi. „Lidé užívají psychedelika, aby léčili psychické problémy, které se běžně řeší v tradičních medicínských zařízeních,“ píší autoři studie, „výsledky průzkumu naznačují, že je tu mnoho osob, pro které je dostupná léčba neatraktivní nebo nedostačující.“

  Debata ohledně legalizace zmiňovaných drog by se podle autorů studie měla rychle posunout, aby společnost zvládla odpovědět na zvyšující se poptávku těch, kteří zjevně nemají přístup k tradičnějším léčebným metodám. Čím déle potrvá, než tento druh léčby umožní klinická zařízení, tím více riskujeme, že se lidé budou k drogám chtít dostat způsoby, které pro ně představují daleko větší riziko, píší autoři studie.

 • Český doktorand v Helsinkách vyhrál soutěž časopisu Science. Rapuje o fyzikálních procesech v atmosféře

  5. březen 2021
  Studenti Jakub Kubečka, Ivo Neefjes, Vitus Besel ve videu Molecular Clusters

  Každoroční populární soutěž Dance Your Ph.D. (Roztanči svůj doktorát) vyhrál tým z Helsinské univerzity v čele s českým studentem Jakubem Kubečkou. Díky rapu a originální taneční choreografii na téma Vytváření, struktura a stabilita atmosférických molekulárních klastrů porazili dalších 40 soutěžících z celého světa. Informuje o tom časopis Science, který pozoruhodnou interpretační soutěž pořádá.

  Studenti Vitus Bessel, Ivo Neefjes a iniciátor nápadu Jakub Kubečka z týmu Helsinské univerzity si teď za vítězství v kategorii fyzika, i jako absolutní vítězové soutěže, rozdělí 2000 eur. „Naším cílem bylo ukázat všem nevědeckým mudlům, že věda může být zábavná, bláznivá a vzrušující,“ říká Kubečka pro magazín Science. Rap o molekulárních klastrech v atmosféře na základě výsledků Kubečkovy doktorské práce vedle originálního tance studentů doplnily i záběry z dronů a počítačová animace.

  Soutěž Dance Your Ph.D. založil v roce 2008 vědecký novinář John Bohannon. Ten chtěl pomoci vystresovaným doktorandům, kteří se připravovali na obhajoby. V rakouském Institutu molekulární biotechnologie proto začal pořádat populární soutěž v tanci, který by nejlépe vystihl témata plánovaných doktorských prací.

  Jakuba Kubečku k účasti inspiroval jeho kamarád, který se do finále interpretační soutěže dostal před několika lety. Podařilo se mu přesvědčit i své dva kolegy a pro klip složil hudbu a napsal text. Zkušenosti s vystupováním stihl nasbírat i ve finále podobně pojaté soutěže Science slam Masarykovy univerzity v Brně, a jak dodává pro web Ars Technica, nakonec překonal i trému z rapování. „Jako přípravu před nahráváním jsem měsíc v kuse běhal se sluchátky a přehrával si doprovodnou hudbu minimálně třicetkrát denně, aby se mi dostala pod kůži. Zdály se mi o tom i sny,“ uvádí.

  Kvůli opatřením v souvislosti s pandemií však museli studenti většinu záběrů natáčet venku. „Byli jsme tak moudří, že jsme se rozhodli natáčet klip v košilích s krátkými rukávy, takže ve finském počasí jsme fakt trpěli,“ směje se Kubečka.

  Ve třináctém ročníku soutěže se tradičně bojovalo o vítězství ve čtyřech kategoriích – fyzika, chemie, biologie a sociální vědy. Organizátoři klání také uvádí, že výhra studentům zajistí slávu „ve světě geeků“.

 • Thajští námořníci zachránili z potápějící se lodi čtyři kočky

  4. březen 2021
  Thajský námořník při záchraně koček z potápějící se lodi

  V úterý 2. března vypukl požár na rybářské lodi plující po Andamanském moři blízko thajského ostrova Koh Adang. Jak loď hořela, postupně se převracela a potápěla. Naštěstí kolem plula jiná rybářská loď, která se vydala nešťastníky zachránit. Celá posádka postižené lodi tak naskákala do moře a doplavala k zachráncům. Ti byli požádáni, aby zkontrolovali okolí neštěstí kvůli případným ropným skvrnám. Když se však k plavidlu přiblížili, zjistili, že není ještě úplně bez života.

  Na lodi zbyly opuštěné čtyři zrzavé kočky. Choulily se k sobě na dřevěném trámu a čekaly na blížící se smrt. Námořníci se je ale rozhodli zachránit. Jeden z nich skočil do vody, doplaval k převrácené lodi, vzal si kočky na záda a dopravil je do bezpečí. Naštěstí se kočkám nic nestalo a na velitelském stanovišti se o ně teď starají právě jejich zachránci. Informovala o tom BBC.

 • Instagramový účet Bricks of Budapest vypráví skrytou historii města prostřednictvím rytin na zdech

  4. březen 2021
  Instagramový účet Bricks of Budapest se snaží návštěvníkům poodhalit skrytou historii hlavního města Maďarska netradičním způsobem (ilustrační snímek)

  Instagramový účet Bricks of Budapest se snaží návštěvníkům poodhalit skrytou historii hlavního města Maďarska netradičním způsobem. Zveřejňují se na něm fotky různých nápisů, karikatur či klikyháků vyrytých do cihel, které toto město tvoří. Všechny rytiny a kresby vznikaly v průběhu let od konce 19. století až dodnes a vypráví tak spoustu malých příběhů rozličných lidí. Historie města díky nim dostává osobnější charakter.

  Účet založil v roce 2018 Vincent Till Baumgartner a jeho správcem je dodnes. Ve srovnání s graffiti, pro jejichž tvorbu mohou lidé využívat celé zdi, je tady omezenější prostor pro vyjádření. Je to něco jako fyzický tweet,“ vysvětluje své nadšení pro tuto specifickou podobu pouliční tvorby.

  Pro Calvert Journal také popsal, která cihlová díla ho zaujala nejvíce. Jako první uvádí podpis mladé Židovky Renee Adler, která ve městě pobývala ve 20. letech minulého století. Na rozdíl od některých svých sourozenců přežila holokaust a emigrovala do zahraničí. Celou její minulost dohledal Baumgartner v archivech. Jako další příklad uvádí vyrytá jména dvou partnerů či přátel Kató a Lali i s rokem 1942. Po 10 letech se na cihle objevil vyrytý nápis „zase v 1952“.

 • Vědkyně pustila malým rybkám legendární song od MC Hammera. Ryby rozeznávaly jeho jednotlivé zvuky

  4. březen 2021
  ryba

  Neurovědkyně a DJka v jedné osobě Rebecca Poulsen se rozhodla spojit obě dvě profese a zkoumat vliv hudby na mozek ryb. K pokusům si vybrala larvy akvarijní rybky dánia pruhovaného.

  Jejím primárním záměrem bylo dozvědět se něco víc o tom, jak funguje autismus. Výzkum se ale dostal dál, než plánovala. Na počátku pouštěla rybám pouze jednoduché zvuky. Zjistila tak, že jsou schopny zachytit svým sluchovým ústrojím větší škálu zvuků, než se předpokládalo.

  Postupně pokračovala s dalšími komplexnějšími nahrávkami. Zajímavé bylo, že různé mozkové neurony reagovaly na různé zvuky a rozsvěcely se na přeskáčku podle toho, co právě znělo z reproduktoru. Ryby tak byly schopny jednotlivé zvuky rozlišit.

  Nakonec se Poulsen rozhodla pustit rybám svůj oblíbený song od MC Hammera U Can’t Touch This a nahrála záznam reakcí jednotlivých mozkových neuronů. Video zveřejnila na svém twitterovém účtu ještě předtím, než studie prošla recenzním řízením. Výsledky experimentu sepsala Poulsen ve své studii, kterou publikoval odborný časopis Current Biology. Odkaz na studii pak retweetoval i samotný MC Hammer.

  Podobný výzkum už proběhl dříve. Výzkumníci nechali rybám hrát skladby Vivaldiho několik hodin dvakrát denně po dobu 15 dnů. Zjistili, že je tato hudba uklidňuje a dělá je odolnějšími. Poulsen si po těchto zjištěních klade otázku, proč jsou ryby šťastné, když slyší hudbu. Písně totiž nejsou podle ní něco, co by je normálně obklopovalo. Jisté je, že u ryb se tato schopnost vyvinula. Otázka ale je, jestli jde o něco, co je vlastní všem zvířatům. Informoval o tom server The Guardian.

 • Milovník starožitností objevil ve výprodeji v Connecticutu vzácnou misku z 15. století

  3. březen 2021
  17. března by měla být miska součástí dražby ve známé aukční síni Sotheby's

  Výhodný nákup se podařil milovníkovi starožitností v americkém Connecticutu. V garážovém výprodeji poblíž města New Haven si za 35 dolarů koupil mísu z bílého porcelánu. Později se ukázalo, že jde o vzácný čínský artefakt z 15. století.

  Kupec si podle BBC nechal hned misku posoudit odborníky a ti přišli s dobrou zprávou. Podle jejich odhadu je hodnota zakoupeného kousku mezi 300 až 500 tisíci dolary. Existuje zřejmě jen sedm takových misek a většina ostatních je v muzeích. Zprávu o vydařeném nákupu přináší britská BBC.

  17. března by měla být miska součástí dražby ve známé aukční síni Sotheby's. „Bylo nám okamžitě zřejmé, že se díváme na něco velmi výjimečného,“ řekla agentuře Associated Press Angela McAteer, odbornice na čínskou keramiku. Podle ní jde o produkt raného obdodí dynastie Ming. Jak přesně se vzácná miska dostala na trh mezi nepotřebné kousky, není jasné.

 • Neziskovka díky grantu pomáhá s opravami kol v navažské oblasti v Novém Mexiku

  3. březen 2021
  Navažský chlapec

  Jízda na kole je pro mnoho místních v podstatě způsobem života, přesto není v rozlehlé navažské oblasti v Novém Mexiku ani jedna klasická opravna kol. Změnit se to rozhodli lidé ze společnosti Silver Stallion Bicycle & Coffee. Po oblasti jezdí se svojí dodávkou, která funguje jako mobilní opravna. O iniciativě informuje server Good News Network.

  Nezisková organizace získala na svůj záměr loni v srpnu grant ve výši deseti tisíc amerických dolarů. Od té doby na třinácti akcích v regionu bezplatně opravila více než 400 jízdních kol, zároveň zaměstnala několik místních jako mechaniky.

  Lidé ze Stallion Bicycle při opravách používají i darované díly od známých firem jako Stans No Tubes a Clif Bar Pro Team. V současné době se snaží získat další peníze, aby mohli s opravami pokračovat i v letošním roce. Kromě toho by taky prostřednictvím fundraisingové kampaně chtěli podpořit vznik dětských týmů na horských kolech.

 • Čína podle nové zprávy cíleně snižuje populaci Ujgurů

  3. březen 2021
  Z demonstrace proti genocidě, kterou páchá Čína na Ujgurech (Los Angeles, 1. 10. 2020)

  Zpráva Univerzity v Nankai ukazuje, že čínské pracovní programy mají za cíl snížit počet ujgurských obyvatel. Zveřejněné závěry přispívají k rostoucímu množství důkazů o snaze Pekingu tvrdě pronásledovat příslušníky toho etnika žijící v čínské provincii Sin-ťiang. Problematice se věnuje britský Guardian.

  Odborníci na lidská práva a některé státy včetně Nizozemí, USA nebo Kanady už dřív označili situaci Ujgurů v Číně za genocidu. Podle studie jsou čínské pracovní programy v Sin-ťiangu zčásti navrženy tak, aby snížily hustotu obyvatelstva ujgurské etnické menšiny. Ve zprávě se doslova píše: Nechte je, aby postupně změnili své myšlení a porozumění a transformovali své hodnoty a pohled na život změnou prostředí a prací.

  Originál zprávy s novými zjištěními byl sice zničen, vědec Adrian Zenz ale uchoval jeho kopii, která se teď dostala na veřejnost. Materiál zanalyzovala Erin Farrell Rosenberg, která dříve působila v americkém Pamětním muzeu holokaustu. Podle ní zpráva poskytuje věrohodné důkazy o tom, že dochází ke zločinům proti lidskosti.

  Čínská vláda ve svém prohlášení pro stanici BBC uvedla, že zpráva „odráží pouze osobní názor autora a velká část jejího obsahu neodpovídá skutečnosti“.

  Přečtěte si také Důvody věznění Ujgurů v Číně? Přílišné mládí či kontakt s příbuzným žijícím v zahraničí.

 • Světové památky otevírají dveře virtuální realitě. Prohlídky přes VR zavedli i ve Versailles nebo Casa Batlló

  2. březen 2021
  Casa Battló v Barceloně

  V době, kdy jsou nejvýznamnější historické památky uzavřené pro veřejnost, hledá mnoho návštěvníků náhradu jinde – o populární aplikaci, díky které si můžete vybrat výhled z okna z celého světa, jsme ostatně informovali nedávno. Většina z těch nejznámějších prostor se teď i kvůli udržení zájmu rozhodla svoje dveře otevřít návštěvníkům virtuálně. Deník Guardian proto vybral deset nejzajímavějších míst, která je možné si v klidu projít prostřednictvím virtuální reality.

  Vstřícně se k využití virtuální reality postavilo například egyptské ministerstvo turismu, které veřejnosti zpřístupnilo prostory káhirské mešity Madrasa sultána Hassana ze 14. století, jedné z nejvýznamnějších egyptských náboženských staveb. Díky jejich iniciativě je možné procházet se například i v zachovalé hrobce královny Meresanch III.

  Podobně otevřený je i celý zámek ve francouzském Versailles, jehož prohlídka je dostupná v aplikaci pro virtuální realitu společnosti Google. Imerzní prožitek na začátku v krátkém videu uvádí místní průvodce Jean Philippe N'Djoli. Naopak jedna z nejnavštěvovanějších památek Barcelony, dům Casa Batlló španělského architekta Antoniho Gaudího, své interiéry plné organických prvků a dřevěných stěn vytvářejících dojem táhnoucích se vln zpřístupnila pro návštěvníky webu bez doprovodných audiopřednášek.

  Virtuálně se pak na doporučení Guardianu můžete podívat třeba i do Golestánského paláce v Teheránu, vily a studia proslulého architekta Franka Lloyda Wrighta ze 30. let v americkém Wisconsinu nebo nejnovější dostupné památky – interiéru budovy Dominion Zahy Hadid v Moskvě.