86letá stařenka nasprejovala protiválečné graffiti na švýcarskou banku. Zatkla ji policie

Během zahájení této kampaně nasprejovala Louise Schneiderová na ohradu, která zakrývá budovu Švýcarské národní banky, protiválečný nápis „I peníze na zbraně zabíjí“
Během zahájení této kampaně nasprejovala Louise Schneiderová na ohradu, která zakrývá budovu Švýcarské národní banky, protiválečný nápis „I peníze na zbraně zabíjí“

Švýcarská policie zatkla 86letou ženu, která nasprejovala protiválečné graffiti na Švýcarskou národní banku. Incident se odehrál v úterý ráno. Aktivisté ze Skupiny pro Švýcarsko bez armády spustili iniciativu, která má zabránit, aby Švýcaři financovali společnosti, jež vyrábí zbraně. Hnutí chce prosadit celostátní referendum, které by nejen Švýcarské národní bance, ale například i penzijním fondům zakázalo investovat do zbrojního průmyslu. Během zahájení této kampaně nasprejovala Louise Schneiderová na ohradu, která zakrývá budovu Švýcarské národní banky, protiválečný nápis „I peníze na zbraně zabíjí“. „Nejdřív vůbec nevěřili, že jsem to udělala já. Ale člověk není nikdy příliš starý na to, aby se zasadil o mír,“ vysvětlila svůj čin stařenka. 86letá žena je ve Švýcarsku považovaná za legendu mírového hnutí. Aktivní byla především v osmdesátých letech, organizovala mimo jiné pochody proti jaderným zbraním.

Spustit audio
 • Být milenkou se v Číně vyplatí. Toto „povolání“ si volí stále více mladých žen z chudých oblastí

  27. červen 2019
  Čínská žena

  Často pocházejí z chudých zemědělských provincií na jihu Číny. Jsou mladé a chtějí se prosadit ve městě a mít snazší a zajímavější život než jejich předkové. Proto se stále častěji stávají milenkami bohatých mužů.

  Mladá žena jménem Shanshan má na sobě drahé boty v hodnotě několika stovek dolarů. Na chodidlech má však kůži ztvrdlou ještě z dětství, kdy společně s dalšími děvčaty z chudé zemědělské provincie S’-čchuan běhala po vesnici bosa. Boty Shanshan pořídil její milenec pan Wu. Koupil jí i byt v hodnotě přes 9 milionů korun. V něm ji navštěvuje, kdykoliv se mu podaří alespoň na chvilku vzdálit se od své ženy. Pan Wu pracuje ve svých necelých padesáti letech jako zaměstnanec státem řízené ropné společnosti. Ze svého platu přispívá Shanshan na živobytí. Mladá žena nikdy neoznačuje pana Wu jako přítele, říká mu muž nebo milenec, někdy také strýček. Přítele má doma v S’-čchuanu. Je stejně starý a vídají se zhruba dvakrát do roka, když se Shanshan do svého rodiště vrací. Jinak si hlavně píšou textové zprávy. Její příběh přináší server Global Advisors. Shanshan nejprve v 17 letech vyrazila do hlavního města S’-čchuanu Čcheng-tu, kde pracovala jako hosteska v karaoke baru v hotelu. Potom se přesunula do Pekingu, kde dělala podobnou práci. Její zaměstnání spočívalo v poskytování společnosti bohatým mužům. Asi na čtvrtém setkání si jí všiml její současný milenec, a ona se tak stala jeho ernai, což doslova znamená druhou ženou. Podobnou cestu jako Shanshan volí v poslední době stále více mladých Číňanek. Informuje o tom server Quartz.
  Mít milenku je u čínských mužů poměrně běžné. Studie Centra pro krizové řízení na Čínské lidové univerzitě v Pekingu ukázala, že 95 % úředníků mělo mimomanželský poměr, obvykle za něj platí, a 60 % z nich má milenku.

 • Ovzduší v Británii se od roku 1970 zlepšilo. Přesto špinavý vzduch může za každé 20. předčasné úmrtí

  27. červen 2019
  Znečišťování ovzduší

  Počet předčasných úmrtí spojených se znečištěným ovzduším klesl ve Velké Británii od roku 1970 do roku 2010 na polovinu. Pomohla k tomu i vládní opatření, která znečištění ovzduší redukují.

  Za pokles prachových částic v ovzduší může hlavně čistší výroba elektrické energie a lepší filtrování škodlivých částic v dopravních prostředcích. Problémem ale zůstává amoniak vznikající na farmách, který vytváří škodlivé částice, když se mísí se znečištěným městským vzduchem.
  Znečištěné ovzduší však stále zůstává v Británii jedním z největších zdravotních rizik. Podle studie mu lze připsat každou dvacátou předčasnou smrt. Výzkumníci proto doporučují přijmout další opatření, která pomůžou situaci řešit. Zdravotní rizika spojená se špinavým vzduchem jsou podobně nebezpečná jako ta, za která může nadměrná konzumace alkoholu.
  „Závěrem našeho výzkumu je, že opatření v oblasti kvality ovzduší fungují, ale zároveň je znečištěné ovzduší stále velmi významnou zátěží pro naše zdraví,“ řekl webu The Gaurdian jeden z autorů studie Sotiris Vardoulakis.
  Výsledky studie se hodlá zabývat i vláda. Ministryně životního prostředí Velké Británie Thérèse Coffey řekla: „V posledních 40 letech jsme v boji s kvalitou ovzduší udělali obrovské pokroky. Ale víme, že musíme udělat mnohem víc. Máme v plánu pracovat na snížení emisí dusíku a zemědělského amoniaku.“
  V poslední době také vědci začínají stále přesněji chápat dopady znečištěného ovzduší na lidské zdraví. Autoři jiné studie z tohoto roku přišli se závěrem, že znečištění ovzduší může poškodit každý orgán a prakticky každou buňku v lidském těle a negativně ovlivňuje fyzické, duševní a reprodukční zdraví. Světová zdravotnická organizace (WHO) označila v říjnu špinavý vzduch za nový tabák a varovala před jeho dopady na zdraví.

  Podívejte se taky na S rostoucí teplotou planety hrozí v Británii častější povodně. Některá místa nebude možné ochránit.

 • Festival Lunchmeat slaví 10 let. Na podzim přiveze Varga nebo Caterinu Barbieri

  27. červen 2019
  Caterina Barbieri

  Jubilejní ročník audiovizuálního festivalu se rozhodli pořadatelé pojednat velkoryse a letošní edice tak bude trvat celých šest dní. Před hlavním programem, který proběhne již tradičně v útrobách Veletržního paláce mezi 3. a 5. říjnem, se tak návštěvníci můžou těšit na tři zahajovací večery v zatím utajených lokacích, které podle ředitele festivalu Jakuba Peška nebudou taneční, a tak návštěvníky neunaví.

  Zároveň ale získají intimní a silný koncertní zážitek. Spolu s odtajněním letošního konceptu odhalili organizátoři první umělce, kteří se představí v rámci hlavního programu. Do Prahy dorazí italská synťáková skladatelka Caterina Barbieri, která letos vydala ceněnou desku Ecstatic Computation. Těšit se můžeme i na ambientního techno producenta spjatého s dánskou nezávislou značkou Posh Isolation a spoluzakladatele Northern Electronics – Varga. Kromě sólového živého setu vystoupí Varg i se svým dystopickým projektem FLORA, který tvoří spolu se švédskou zpěvačkou AnnaMelinou. Eklektický elektronický producent Lotic uvede poprvé v Čechách výsledek své spolupráce s umělcem Emmanuelem Biardem v rámci jejich společné audiovizuální performance s názvem Endless Power. Mezi další vystupující odtajněné v první vlně patří například filadelfský producent LSDXOXO a skotský hudebník a producent Konx-om-Pax představí své poslední album Ways of Seeing. Lunchmeat bude začínat 30. září prvním ze zahajovacích večerů.

 • Zemřel herec Max Wright, představitel Willieho Tannera ze seriálu ALF

  27. červen 2019
  Max Wright a Alf

  Nedlouho po zprávě, že se nakonec nedočkáme slibovaného rebootu, zastihla fanoušky sitcomu ALF další smutná zpráva: včera tento svět opustil představitel trochu prkenného, ordinérního, občas mrzoutského Willieho Tannera, jehož dialogy s chlupatým mimozemšťanem patřily k těm komediálně nejvýživnějším.

  Filmografie herce Maxe Wrighta je samozřejmě mnohem bohatší. Čeští diváci ho mohli vidět například ve snímku Sníh padá na cedry (1999), pozoruhodné je ale především jeho angažmá v televizní zábavě, kdy se stihl mihnout třeba v osmdesátkových hitech jako Na zdraví nebo Quantum Leap. Ale až role Willieho Tannera mu přinesla celosvětovou a nehynoucí slávu. Podle Paula Fusca, loutkáře, který ve většině záběrů ovládal figurínu Alfa, to byl právě Max Wright, komu vděčí seriál za úspěch. V dialozích s ním prý získávala zjevná loutka na živosti. „Byl ideální volbou. Mezi Alfem a Maxem fungovala na obrazovce opravdová chemie,“ prohlásil Fusco. „Max vás přinutil zapomenout, že Alf byla loutka.“ Wright zemřel po dlouhém a vleklém boji s rakovinou ve věku 75 let.

 • Drogy by měli posuzovat vědci, ne politici, říká bývalý prezident Kolumbie. Měly by se překlasifikovat

  27. červen 2019
  Kouříte trávu? Nejste sami, uživatelů marihuany přibývá

  Ilegální drogy jako kokain, heroin a marihuana by se měly překlasifikovat, aby odpovídaly jejich vědecky zjištěné škodlivosti, tvrdí Globální komise pro drogovou politiku (The Global Commission on Drug Policy). Podle organizace, která se skládá ze čtrnácti bývalých vysokých politiků z Kolumbie, Portugalska, Nového Zélandu či Mexika, je mezinárodní systém klasifikace drog „předpojatý a nedůsledný“.

  Hluboká nerovnováha mezi kontrolovanými látkami a jejich povolováním pro medicínské účely (uvádí zpráva komise) má škodlivé důsledky. Pacienti v rozvojových zemích musejí podstupovat operace bez anestetik nebo umírají při zbytečných bolestech kvůli chybějícím opioidům. Dále zpráva zmiňuje šíření infekčních onemocnění, vyšší úmrtnost a přelidněnost věznic. Podle předsedkyně komise, bývalé švýcarské prezidentky Ruth Dreifuss, by se současný systém kontroly drog měl změnit. Větší roli než dnes by měla dostat Světová zdravotnická organizace (WHO) a vědecký výzkum, který by stanovil kritéria založená na škodlivosti a přínosech daných látek. Restrikce ohledně měkčích, méně škodlivých drog by se rovněž měly uvolnit. Některé drogy jako heroin, konopí nebo kokain se v některých případech hodnotily naposledy před třiceti lety, nebo dokonce nebyly nikdy zhodnoceny, uvedla Dreifuss. To prý vážně podkopává jejich mezinárodní kontrolu. Pro to, aby se drogy znovu překlasifikovaly, je i bývalý prezident Kolumbie Juan Manuel Santos. Jak píše britský deník Guardian, Santos řekl, že pro ně „neexistuje vědecký základ“. „Bylo to politické rozhodnutí. Jak vyplývá ze studií, které jsme v posledních letech viděli, látky jako konopí jsou méně škodlivé než alkohol,“ uvedl. „Pocházím z Kolumbie, která pravděpodobně zaplatila nejvyšší cenu za válku s drogami,“ dodal. Ani po 50 letech se ji podle něj nepodařilo vyhrát a způsobila více škod než praktický přístup k věci, který by dobře reguloval prodej a konzumaci drog. Celosvětový systém klasifikace drog funguje od roku 1961.

  Přečtěte si taky Uživatelé halucinogenních hub se v Denveru nemusí obávat žádného trestu. Rozhodlo o tom referendum.

 • Univerzitě v Hesensku zakázali testy na křečcích, které chtěla provádět kvůli kosmickému výzkumu

  26. červen 2019
  Křečík džungarský

  Univerzita v německém Hesensku musí teď experimenty na křečcích zastavit. Okresní soud v Giessenu rozhodl, že Marburská univerzita musí odpovědět na „otázky ohledně etických aspektů testování na zvířatech“. Škola chtěla testy provádět na celkem 36 křečcích.

  Testy, které jsou součástí projektu Evropské kosmické agentury, měly zjistit, co způsobuje sníženou fyzickou aktivitu, takzvaný torpor, do něhož upadá křečík džungarský. Díky tomu může přežít v obdobích chladu a nedostatku jídla. Vědci se podle webu BBC chtěli zaměřit na to, zda by se podobný stav nemohl vyvolat i u lidí a použít při cestování vesmírem. Po konci experimentu se měli všichni křečci usmrtit. Pokus ale zhatila okresní rada v Giessenu, která univerzitě odmítla vydat povolení. Rada uvedla, že vědci nepředložili dostatek argumentů, které by dokazovaly nepostradatelnost a ospravedlnitelnost testů. Škola se proti rozhodnutí bránila před okresním soudem a uvedla, že kvůli tomu možná přijde o peníze od kosmické agentury a že daný výzkum je důležitý. Soud to však neoznačil za pádné argumenty a rozhodl v neprospěch univerzity. „Rovnováha mezi vědeckou svobodou a ochranou zvířat nebyla vychýlena ve prospěch univerzity,“ napsaly o rozsudku tamní noviny Giessener Allgemeine. Rozhodnutí ale není konečné, škola má necelé dva týdny na to, aby se odvolala k vyšší soudní instanci v Kasselu.

 • Podle zpravodaje OSN světu hrozí klimatický apartheid. Lidská práva prý nemusejí přežít oteplování

  26. červen 2019
  Globální oteplování

  Svět podle zprávy zvláštního zpravodaje Organizace spojených národů (OSN) Philipa Alstona směřuje ke „klimatickému apartheidu“. V něm se vysokým teplotám a hladu vyhnou jen bohatí, ostatní budou trpět. Alston zároveň tvrdí, že dopady globálního oteplování mohou podkopat nejen základní lidská práva, jako jsou přístup k vodě, jídlu nebo bydlení, ale také demokracii a právní stát.

  Zpravodaj kritizuje „zjevně neadekvátní“ kroky OSN, členských zemí, neziskových organizací a firem, které podle jeho názoru naprosto neodpovídají závažnosti a rozsahu klimatické hrozby. Jak píše britský deník The Guardian, text odsuzuje amerického prezidenta Donalda Trumpa za „aktivní umlčování“ klimatologie i brazilskou hlavu státu Jaira Bolsonara za slib, že zpřístupní Amazonský prales těžařům. „Státy nechalo klidné každé varování vědců, každá hranice, kterou stanovili, a co se jednou považovalo za katastrofické oteplování, je nyní nejlepší možný scénář,“ cituje Alstona web televize Al Jazeera. Fosilní průmysl bude podle zpravodaje i nadále dotován více než pěti biliony dolarů ročně. Alston však zmiňuje i pozitivní příklady, mezi něž patří aktivismus Grety Thunberg, celosvětové školní stávky, Rebelie proti vyhynutí či soudní spory se státy a společnostmi, které těží a zpracovávají fosilní paliva. „Lidská práva nemusejí přežít blížící se dramatické změny,“ konstatuje na závěr jeho zpráva pro Radu pro lidská práva, která bude předložena v pátek na zasedání v Ženevě.

 • 93letou Britku zatkla policie, aniž by cokoli spáchala. Chtěla tenhle zážitek stihnout, ještě než umře

  26. červen 2019
  Zatčení 93lté Britky

  Není moc zvykem, aby si zatčený pobyt na policejní stanici užíval a vděk mužům zákona vyjadřovali příbuzní zadržené osoby. Ale přesně tohle se před pár dny stalo ve městě Manchesteru.

  „Velký dík @gmpolice (twitterový účet manchesterské policie, pozn. red.) za to, že dneska ‚zatkli‘ mou babičku Josie,“ tweetovala Pam Smith. „Má 93 let, její zdravotní stav se zhoršuje, a měla přání být za něco zatčená, než už bude pozdě.“ Babička Josie dostala takříkajíc plný servis, strážníci ji nejen zadrželi, ale udělali jí i prohlídku na policejní stanici, aby „mohla zažít, jaké to je, když jste na špatné straně zákona“, jak se vyjádřil zástupce manchesterského ochranného sboru. Šéfinspektor Denise Pye zároveň veřejnost ujistil, že tímto gestem nezanedbala manchesterská policie žádnou ze svých povinností. „S radostí jsme pozorovali, že jsme schopní vyčarovat staré paní úsměv na tváři a pomoct jí tak odškrtnout jednu z položek na jejím bucket listu,“ okomentoval celý „incident“ Pye. Možná že navíc se ze zatýkání starých paní stane i obor zážitkové turistiky. V březnu tohoto roku dopřála stejné služby bristolská policie 104leté Anně Brokenbrow. „Užila jsem si nádherný den, bylo to opravdu zajímavé,“ okomentovala svou zkušenost seniorka. „Nikdy předtím se mi nic takového nestalo. Dali mi na ruce pouta, bylo toho prostě hodně.“ Zprávu přinesl server Guardian.

 • Zpátky ke kořenům. Vietnamské supermarkety balí potraviny do banánových listů

  25. červen 2019
  Vietnamské supermarkety balí potraviny do banánových listů

  Vietnam se od používání jednorázových igelitových sáčků vrací k původním a přírodě nejbližším metodám – čerstvé ovoce a zeleninu balí tři tamní největší obchodní řetězce do banánových listů, tak jak se to při obchodování dělo celé stovky let.

  Na staronový trend upozornil vietnamský zpravodajský server VNExpress. Podle něj sice odpadu není méně, ale dá se snadněji kompostovat. Obchody si změnu pochvalují, odborníci ji vítají. Vietnam se snažil životnímu prostředí ulevit už dřív tím, že plastové pytle zpoplatnil, v praxi ale nařízení nefungovalo a podle oficiálních statistik země produkuje 2 500 tun plastového odpadu denně. Přechod na banánové listy se jeví jako efektivnější i estetičtější rozhodnutí. Podle serveru VNExpress si zákazníci změnu chválí a zboží úhledně zabalené ve svěže zelených banánových listech, opatřené papírovou nálepkou s informacemi, hodnotí jako atraktivnější. Navíc podle asijského deníku The Straits Times jeden z obchodních řetězců, Big C, zákazníkům na zabalení zboží nabízí zcela přírodní sáčky vyrobené z kukuřice.