90 % testované balené vody obsahuje mikroplasty, zjistil to výzkum

16. březen 2018
Plasty – plastové lahve

Zahraniční test balených vod ukázal, že ve většině z lahví byly plastové mikročástice.

Analýza zkoumala skoro 260 lahví pocházejících z 19 zdrojů v 9 zemích. Testy prověřily celkem 11 různých značek a zjistily, že v každém litru vody bylo průměrně 325 mikroplastů. Výzkum, který zadala nezisková žurnalistická organizace Orb Media, provedli vědci na State University of New York ve městě Fredonia ve státě New York. Jen 17 balených vod neobsahovalo žádné plasty. V některých lahvích ale odborníci odhalili i 10 000 mikročástic. Konkrétně jde podle zprávy o polypropylen, nylon a polyethylentereftalát. Jak informuje britský server The Guardian, v porovnání s posledními testy kohoutkové vody z loňského září se jednalo průměrně zhruba o dvojnásobné množství. Ani dřívější test vody z kohoutku ale nedopadl z hlediska obsahu plastů uspokojivě. 83 % vzorků pořízených v různých částech světa bylo kontaminováno plastovými vlákny. V případě balené vody použili výzkumníci červené barvivo, které přilne na povrch plastů, ale ne na většinu přírodních materiálů. Jak je vidět na videu, malé fluoreskující částice nežádoucích látek pak bylo možné pozorovat pod mikroskopem. Mluvčí Světové zdravotnické organizace (WHO) Guardianu řekl, že se instituce bude problémem zabývat. Přestože zatím nebylo prokázáno, zda mají mikroplasty vliv na lidské zdraví, jde prý o znepokojující výsledky. WHO chce důkladně prověřit možná rizika. Někteří výrobci se závěry testů nesouhlasí. Podle CBC třeba Nestlé kritizuje použitou metodu, která podle nich nemusí přinést správné výsledky. Firma Gerolsteiner ve svém prohlášení uvádí, že nerozumí tomu, jak vědci dosáhli takových výsledků. Ty podle nich neodpovídají interním analýzám, které si firma pravidelně zpracovává. Za nejasnou a možná i zavádějící označuje metodu testování taky Danone.

 • Jak se Zaytoven stal hlavním architektem atlantského trapu. Podívejte se na nový dokument

  25. duben 2018
  Zaytoven a Sonny Digital

  „Začínal jsem v kostele, táta byl kněz, máma vedla sbor, víra hrála velkou roli – nikdy by mě nenapadlo, že kluk, který nepije, nekouří a nefetuje, se stane jedním z největších jmen scény,“ směje se Zaytoven, který je podle nového dokumentu od Vice původním architektem trapového zvuku.

  Dnes už notoricky známé podklady vznikly během jeho společné práce s atlantskou hvězdou a otcem scény Gucci Manem. „Gucci ze mě udělal někoho, všem mě představil. Všem hned říkal: tenhle kluk nepije, nefetuje, nekouří, podívejte se na něj! Trochu mě to štvalo, ale pro Gucciho to bylo něco, co může lidem hustit do hlavy. A lidi cení, když jste originální osobnost, když si stojíte na svým,“ vypráví Zay v dokumentu o jednom z nejznámějších rapperů, proslaveném celkem divokým životním stylem. Trap je nejsilnějším proudem v současné populární hudbě, suverénně bourá hitparády a Zaytoven je dnes jedním z nejžádanějších beatmakerů, produkuje alba rapperů, od Gucci Manea přes Migos po Futurea. Charakteristický je podle těch, kteří ho znají nejlépe, svou hrou na klávesy – dodneška na ně chodívá doprovázet sbor v místním kostele.

 • Kosmetika, která bělí kůži, se po světě prodává čím dál víc, přesto, že je zdraví nebezpečná

  24. duben 2018
  Kosmetika, která bělí kůži, se po světě prodává čím dál víc, přesto, že je zdraví nebezpečná

  Kosmetika, která redukuje množství melaninu v kůži, často obsahuje rizikové látky jako rtuť, hydrochinon nebo kortikoidy.

  Globální trh se zesvětlovači přesto momentálně dosahuje hodnoty 4,8 miliardy dolarů ročně a měl by vzrůst na 8,9 miliardy do roku 2027, podpořen růstem střední třídy ve východní Asii. Podle průzkumů Světové zdravotnické organizace si kůži zesvětluje 40 % Číňanek, 61 % žen v Indii a 77 % v Nigérii. Nepoužívají jen krémy a tělové peelingy, ale i farmaka a injekce. Z průzkumů vědeckých studií vyplývá, že lidé se světlou pletí mají podle vyjádření respondentů více možností při navazování vztahů nebo při hledání práce. Spotřebu bělicí kosmetiky má tedy na svědomí psychologický aspekt rasismu. Britský Guardian informuje o tom, že na trhu v jižním Londýně je k dostání výběr podomácku vyráběných přípravků, prodeji bělicích produktů se ale věnují i etablované značky jako L’Oreal nebo Unilever.

 • V městečku na Novém Zélandu zavedli v kině dress code. Lidé jim na filmy chodili v pyžamu

  24. duben 2018
  Kino

  Ve dvanáctitisícovém městečku Hawera na Severním ostrově Nového Zélandu se objevil zajímavý trend. 

  Ve facebookovém příspěvku žádají diváky, aby nechodili na promítání v nočním prádle: „Upozorňujeme v přátelském duchu, že jsme zavedli v našem kině dress code. Je to opravdu jednoduché. Stačí se slušně obléct, vzít si čisté boty a jste vítáni. Prosíme, žádná pyžama, župany, špinavé holínky ani zvířecí overaly, bez ohledu na to, jak roztomilé se mohou zdát.“ Iniciativa biografu zaznamenala na internetu takový ohlas, že si toho všimnul i deník The Guardian, virální potenciál byl tak aktivován. Ten šokoval i autory příkazu dodržovat dress code. Některé komentáře v diskuzi schvalují záměr kina s tím, že by se jím měla inspirovat i jiná místa, jako třeba supermarket. Jiní kritizují kino za to, že nemá právo svým návštěvníkům mluvit do tak osobních věcí, jakou je styl oblékání. V Hawera Cinemas mají ale jasno. Noční prádlo zkrátka není ten typ vibeu, který by chtěli ve svých prostorách podporovat. Kluby a restaurace mají svoje dress cody odjakživa a nikomu to nevadí, tak proč ne kina, tvrdí provozovatelé.

 • Učit mopse hajlovat je trestný čin, rozhodl britský soud. Majitel musí zaplatit 800 liber

  24. duben 2018
  Mops - pes

  Mopsík jménem Buddha pozorně sleduje Hitlerův projev a pak poslušně odpoví zvednutou packou na nacistický pozdrav. Stačí na něj zavolat „Gas the Jews“ a probudí se i z nejhlubšího spánku. Takový je obsah videa, které už řadu měsíců zaměstnává britské soudy a média.

  Klip třicetiletého Marka Meechana měl na YouTube víc než tři miliony zhlédnutí. Soud nyní rozhodl, že Meechan spáchal zločin z nenávisti a musí zaplatit pokutu ve výši 800 liber, uvádí BBC. Soudce svůj rozsudek odůvodnil tím, že video je vysoce urážlivé a obsahuje nebezpečný antisemitský a rasistický materiál. Meechan během celého procesu argumentoval svobodou projevu a především tím, že vše mínil jen jako vtip, kterým chtěl naštvat svou přítelkyni, majitelku malého Buddhy. Podle Meechana jde o nebezpečný precedent, protože soud ignoroval kontext vzniku videa. Meechana podporovala u soudu řada lidí včetně představitele krajně pravicové skupiny English Defence League Tommyho Robinsona. Zastal se ho i populární komik Ricky Gervais, který na svém twitteru napsal: „Muž byl britským soudem odsouzen za vtip považovaný za ‚vysoce urážlivý‘. Pokud nevěříte v právo člověka říkat věci, které mohou být považovány za ‚vysoce urážlivé‘, nevěříte ve svobodu projevu.“ 

 • V roce 2048 bude na Zemi víc robotů než lidí a někteří z nich budou cítit emoce, tvrdí futurolog

  24. duben 2018
  Robot – roboti

  Na Zemi bude do 30 let více robotů než lidí. Tvrdí to alespoň futurolog Ian Pearson. Své předpoklady zakládá na výpočtech, podle kterých množství robotů bude v následujících letech každoročně stoupat o 20 procent.

  „Pokud započítáme i zrychlení trhu, mohlo by se tak stát už v roce 2033. Do roku 2028 už budou někteří z těchto robotů cítit opravdové emoce,“ říká Pearson ve své studii. Server Dazed, který o studii píše, je k jeho tvrzením skeptický. Upozorňuje však, že podle serveru Business Insider má Pearson 85procentní úspěšnost v předvídání technologických trendů. Dazed zároveň uvádí, že studie byla hrazena britskou streamovací službou NOW TV a má pravděpodobně vygenerovat publicitu k nové sezóně seriálu Westworld.

 • Dvanáctiletý Australan se pohádal s mámou, pak s její kreditkou odletěl na Bali

  23. duben 2018
  Kluk - chlapec - pláž - ananas

  Pas získal malý Australan lstí od babičky, rodičům řekl, že jede na koloběžce do školy, místo toho ale zamířil na místní železniční stanici, vlakem na letiště a pak na ostrov Bali.

  Letenku i pobyt v hotelu zaplatil matčinou kreditkou. Dotazován byl pouze jednou, na letišti v Perthu, píše Guardian. „Chtěli po mně studentskou kartičku a pas, aby si ověřili, že už mi bylo dvanáct. Bylo to super, chtěl jsem nějaké dobrodružství,“ řekl chlapec, který si dopředu zjistil, že na konkrétní cestu nic jiného než studentskou kartičku a pas nepotřebuje. Na Bali se ubytoval v tříhvězdičkovém All Seasons Hotelu a personálu řekl, že čeká na příjezd starší sestry. Rodinu informovala o chlapcově zmizení škola. Když matka zjistila, kde je, zaletěla si pro něj, píše web Mashable. „Nemá rád slovo ne,“ okomentovala kuriózní událost pro média. „Neexistují slova pro to, co jsme cítili, když jsme zjistili, že odcestoval za moře,“ postěžovala si.

 • Architekti píšou dopisy primátorce. V Praze začíná výstava Letters to the Mayor

  23. duben 2018
  Letters to the Mayor: Prague

  V Praze začíná Letters to the Mayor, mezinárodní projekt, který vystavuje dopisy lokálních architektů vedoucím jejich měst.

  Výstava dopisů starostovi oběhla už více než desítku měst, například Atény, Buenos Aires, Lisabon, Mexico, Sao Paulo a New York, kde měla výstava v roce 2014 svou první zastávku. Součástí výstav jsou i diskuze s architekty, starostou a veřejností. Pražská výstava začíná v pondělí 23. dubna v Norma space, která už dva roky pořádá diskuze s veřejností, workshopy a přednášky o architektuře a urbanismu. Norma space kulturně oživuje Podskalí, kde sídlí, a zároveň se snaží o vytvoření mezinárodní sítě galerií, které jsou programově spřízněny. Dopisy během vernisáže převezme pražská primátorka Adriana Krnáčová. Architekti v nich zhodnotí minulou i současnou podobu Prahy, a to právě v době před volbami. Jak píše ArtMap, projekt má podpořit diskuzi o pozici architekta v městském plánování a na mezinárodní úrovni. V diskuzích se autoři dopisů pokusí nabídnout scénáře a vize vývoje města. Diskuze, promítání a koncerty budou probíhat i v květnu. Zakončení výstavy bude 29. května v (A)Void Floating Gallery.

 • Z Avatara bude prý rodinná sága jako Kmotr a Terminátor je hodný, vzkazuje James Cameron

  23. duben 2018
  Avatar

  Avatar je rodinná sága. To jste nevěděli, že? Druhého pokračování se sice dočkáme až v roce 2020, ale režisér James Cameron už ví, že tvoří nového Kmotra, a má konkrétní představu, jak se příběh ve čtyřech pokračováních bude vyvíjet. Bere to totiž hodně osobně.

  „Budeme pokračovat dál s těmi stejnými postavami… ale co se stane, když válečník schopný beze strachu ze smrti skočit z útesu najednou dospěje a má rodinu a vlastní děti,“ ptá se sám sebe James Cameron. A vrásky na obličeji mu přidává i další pokračování Terminátora, který se vrací pod jeho tvůrčí kuratelu a dočkat bychom se ho měli příští rok. „Filmy o Terminátorovi jsou hlavně o umělé inteligenci. Ale řekl bych, že dnes už na ni pohlížíme úplně jinak než v roce 1982, kdy jsem psal první scénář. Tehdy jsme to viděli jednoduše, prostě ‚technologie je zlá, chytré počítače jsou zlé‘. Dneska je to celé mnohem víc nuancované. ‚Chytré počítače jsou zlé… ALE‘ A to je právě ten můj nový motiv.“ Americký režisér si pro své nestřídmé výroky do médií už dávno vysloužil pověst megalomana. Naposledy si z něj dělali legraci v seriálu Future Man, kde ho prezentují jako muže mnoha talentů, který se svým domácím počítačem mluví jazykem Na'vi a podniká odvážné výlety do oceánských příkopů, kam se dosud nikdo nevydal. Podobně ho vidí třeba i tvůrci South Parku, kteří ho rovněž v ponorce vysílají do hlubin, aby vyzdvihl (a pozvedl) metaforickou společenskou laťku. A on to dokáže!

 • V Bulharsku zachrání zbloudilé turisty svítící horský přístřešek

  20. duben 2018
  V Bulharsku zachrání zbloudilé turisty svítící horský přístřešek

  V bulharském pohoří Vitoša nedaleko Sofie během léta vznikne supermoderní útulna. Informovala o tom bulharská televize. Půjde prý o první vysokohorský přístřešek, který se v Bulharsku postaví po padesáti letech.

  V nadmořské výšce 1 940 metrů bude na místě zvaném Tri kladenci stát přístřešek, který vzešel z architektonické soutěže, jíž se účastnilo dohromady 18 architektů. K základním požadavkům patřilo kromě ekologické šetrnosti a modulární formy stavby také wi-fi a možnost nabíjení telefonů. Autorkami vítězného projektu jsou mladé architektky Violetka Slavova a Marija Stajnova ze sofijského studia Lusio. Úspěch jejich společného projektu si Stajnova vysvětluje tím, že „hodně diskutovaly s lidmi, kteří budou přístřešek používat“. Vybraný projekt má hned několik originálních prvků – přístřešek postavený z recyklovaného hliníku, doplněného pochopitelně izolací, bude energeticky nezávislý díky větrné energii a fotovoltaické fólii na střeše. Dále bude mít čidla informující o počasí a pohybu v okolí objektu. Díky tomu bude modul za zvlášť špatných meteorologických podmínek svítit, aby k němu turisté snáz našli cestu. Když do něj v chladném počasí vstoupí, automaticky se zapne podlahové topení a osvětlení LED diodami. Uvnitř návštěvníci naleznou displej umožňující spojit se s horskou službou. Spát se bude na podlaze a kvůli úspoře prostoru také v sítích, které na místě budou k dispozici – do nevelkého přístřešku se tak má vejít až 15 lidí. Podrobnosti vítězného návrhu naleznete zde. Pokud se přístřešek ve vysokohorských podmínkách osvědčí, další si objedná bulharská polární expedice. Se soutěží přišla organizace Bring, která tak chce popularizovat moderní a energeticky úspornou architekturu.