90 % testované balené vody obsahuje mikroplasty, zjistil to výzkum

16. březen 2018
Plasty – plastové lahve

Zahraniční test balených vod ukázal, že ve většině z lahví byly plastové mikročástice.

Analýza zkoumala skoro 260 lahví pocházejících z 19 zdrojů v 9 zemích. Testy prověřily celkem 11 různých značek a zjistily, že v každém litru vody bylo průměrně 325 mikroplastů. Výzkum, který zadala nezisková žurnalistická organizace Orb Media, provedli vědci na State University of New York ve městě Fredonia ve státě New York. Jen 17 balených vod neobsahovalo žádné plasty. V některých lahvích ale odborníci odhalili i 10 000 mikročástic. Konkrétně jde podle zprávy o polypropylen, nylon a polyethylentereftalát. Jak informuje britský server The Guardian, v porovnání s posledními testy kohoutkové vody z loňského září se jednalo průměrně zhruba o dvojnásobné množství. Ani dřívější test vody z kohoutku ale nedopadl z hlediska obsahu plastů uspokojivě. 83 % vzorků pořízených v různých částech světa bylo kontaminováno plastovými vlákny. V případě balené vody použili výzkumníci červené barvivo, které přilne na povrch plastů, ale ne na většinu přírodních materiálů. Jak je vidět na videu, malé fluoreskující částice nežádoucích látek pak bylo možné pozorovat pod mikroskopem. Mluvčí Světové zdravotnické organizace (WHO) Guardianu řekl, že se instituce bude problémem zabývat. Přestože zatím nebylo prokázáno, zda mají mikroplasty vliv na lidské zdraví, jde prý o znepokojující výsledky. WHO chce důkladně prověřit možná rizika. Někteří výrobci se závěry testů nesouhlasí. Podle CBC třeba Nestlé kritizuje použitou metodu, která podle nich nemusí přinést správné výsledky. Firma Gerolsteiner ve svém prohlášení uvádí, že nerozumí tomu, jak vědci dosáhli takových výsledků. Ty podle nich neodpovídají interním analýzám, které si firma pravidelně zpracovává. Za nejasnou a možná i zavádějící označuje metodu testování taky Danone.

Spustit audio
 • Společnost
 • Krátká zpráva
 • Šťastní koně frkají, tvrdí francouzští vědci

  17. červenec 2018
  Kůň

  Až donedávna se odborníci o koňské pofrkávání nijak zvlášť nezajímali, většinou předpokládali, že si tak koně pročišťují nozdry.

  Vědci z univerzity v Rennes ale nyní přišli s teorií, že frkáním koně projevují svoje emoce, píše BBC. Zjistili, že koně žijící v pohodovém prostředí frkají mnohem více než zvířata, která jsou ve stresu. Výzkumníci pozorovali dvě skupiny koní, jedna žila v malých stájích v jezdecké škole a jezdilo se na nich několik hodin týdně, druhá žila volně na pastvě. Zvířata na pastvě si odfrkávala mnohem častěji. Koně z obou skupin navíc nejčastěji frkali ve chvílích, kdy byli evidentně spokojení, nikdy v případech, kdy se chovali nervózně nebo agresivně. Vědecky ověřit, kdy se koně cítí šťastní, není vůbec jednoduché. Nevydávají totiž jednoznačné signály jako třeba kočky, když předou. Lidé například věří, že koně jsou šťastní, když si hrají. Vědci ale tvrdí, že je to sporné, koně se tak možná vyrovnávají s neočekávanými událostmi nebo napětím ve stádu. Autoři studie věří, že jejich výzkum napomůže lepšímu porozumění mezi lidmi a koňmi a třeba pomůže i vylepšit podmínky, ve kterých koně žijí.

 • Sedmiletá holčička z Islandu pozvala na narozeniny prezidenta. Přišel s celou rodinou

  17. červenec 2018
  Guðni Th. Jóhannesson s Karólínou Björt Steinþórsdóttir

  Karólína Björt Steinþórsdóttir z Djúpivoguru tuto sobotu slavila sedmé narozeniny. A řekla si, proč nezkusit pozvat na oslavu i prezidenta Islandu Guðniho Th. Jóhannessona. Naštěstí pro Karólínu prezident ve vesnici nacházející se na opačné straně ostrova než Reykjavík právě ten den pobýval.

  Byl totiž čestným hostem zahájení mezinárodní výtvarné výstavy Rúllandi snjóbolti, která se poslední roky koná každé léto v této obci s přibližně 400 obyvateli. Pozvánku od Karólíny obdržel prezident už s předstihem, holčička ji odeslala 2 týdny před jeho příjezdem, a to na adresu prezidentského sídla Bessastaðiru. Ačkoli nejsou společně nijak spřízněni ani se jinak neznají, prezident se rozhodl narozeninové party pořádané na zahradě rodinného domu zúčastnit. A vzal s sebou rovnou i manželku a čtyři své děti. „Máme skvělého prezidenta. Má dcera jej pozvala na oslavu svých narozenin a on prostě bez vytáček přišel,“ blahořečí hlavu islandského státu Karólínina matka Auðbjörg Elísa Stefánsdóttir. Pravdou zůstává, že Guðni Th. Jóhannesson poutá pozornost veřejnosti často dosti kuriózním způsobem. Největší mezinárodní poprask vyvolal jeho tvrdý odsudek pizzy s ananasem, které v našich zeměpisných šířkách říkáme Havaj. Pro tuto aféru se dokonce na sociálních sítích ustavil hashtag #pizzagate. Srdce ekologicky smýšlejících lidí si Guðni zase získal, když byl spatřen, jak v okolí prezidentského sídla provozuje plogging. Že nevíte, co to je? Tak to si musíte přečíst tento text.

 • Rostliny rozkvétají dříve, zjistili vědci zkoumáním cyklistických přenosů

  16. červenec 2018
  Peter Sagan, vítěz stého závodu Kolem Flander

  Když 5. dubna 1982 vyhrál nizozemský cyklista Hennie Kuiper o minutu závod Kolem Flander, asi nepřemýšlel o tom, jestli stromy a květiny kolem trati kvetou, nebo ne. O několik desetiletí později se ale touto otázkou začala zabývat skupina vědců kolem biologa Pietera De Frenneho z Univerzity v Ghentu.

  Ve své práci sledovali, v jakém období začaly na různých rostlinách rašit listy a kdy začaly zkoumané stromy a byliny kvést. K výzkumu využili záběrů ze šestatřiceti ročníků jednodenního cyklistického závodu Kolem Flander. Píše o tom server CBC. Přenosy z cyklistických závodů si vědci vybrali z prostého důvodu. „Jsme fanoušci cyklistiky a navíc televize přenosy z velkých jarních cyklistických závodů archivují. Všimli jsme si, že v novějších přenosech je krajina zelenější, a tak nás napadlo záznamy prozkoumat,“ řekl De Frenne. Závod Kolem Flander si vědci vybrali také proto, že se koná každý rok ve stejném termínu, vždy první víkend v dubnu. Autoři na záběrech ze závodů identifikovali 46 různých druhů rostlin a mezi lety 1981 a 2016 zkoumali stupeň jejich rozkvětu. K posouzení si stanovili bodovou škálu, kdy holé rostliny ohodnotili nulou a úplně rozkvetlé čtyřkou. Podobně posuzovali i výskyt listů. V jednotlivých letech potom zkoumali skóre různých stromů a bylin a zjistili, že v roce 2016 měly stromy o 67 procent více květů a o 19 procent více listů než v roce 1961. O výsledcích výzkumu píše americký server o rozvoji měst CityLab. Vědci také pomocí údajů o počasí zjistili, že v letech, kdy byly vyšší zimní teploty, rozkvetlo během závodů více stromů než v letech mrazivých. Podle De Frenneho mají ale záznamy cyklistických závodů ještě větší výzkumný potenciál. Vědci mohou zkoumat například hladinu řek a jezer v jednotlivých letech nebo kdy se v různých letech sázely a klíčily plodiny na polích. 

 • Dopravní policie v Indii zaměstnala muže, který varuje řidiče v převleku za boha smrti

  16. červenec 2018
  Indický bůh smrti Jama

  Policie v indickém městě Banglúr přišla s netradičním nápadem, jak upozornit řidiče na nedodržování dopravních předpisů. Zaměstnala umělce, který v přestrojení za indického boha smrti Jamu, straší nezodpovědné řidiče – například ty, kteří nenosí helmu na motorce nebo se v autě nepoutají bezpečnostními pásy. Policisté se tak snaží řešit dopravní přestupky bez pokut a jiných kárných opatření.

  Nápad vznikl v rámci projektu banglúrské dopravní policie s názvem Road Safety Week. „Vyhlásili jsme červenec měsícem dopravní bezpečnosti. Jeho součástí jsou různé akce, jako například lekce na středních a vysokých školách nebo programy přímo v ulicích,“ řekl indické televizi Anupam Agrawal, náměstek komisaře dopravní policie v Banglúru. Umělec, který v minulých týdnech zastavoval v převleku za Jamu nezodpovědné motoristy, si říká Veeresh a je to divadelní herec zaměřující se na dramata z hinduistické mytologie. Ačkoliv se nasazení mytologické postavy u dopravní policie může zdát úsměvné, kampaň má šanci uspět hlavně mezi relativně početnou skupinou hinduistů, kteří v mytologické bohy věří. „Využitím postavy Jamy chceme motoristům vzkázat, že pokud nebudou dodržovat dopravní předpisy, může bůh smrti navštívit jejich domovy,“ doplnil Agrawal. O úspěchu kampaně hovoří i pozitivní ohlasy na sociální síti Reddit. Snižuje se také počet nehod v oblasti. V roce 2016 se jich stalo více než 7 500 a přes 750 skončilo tragicky. O rok později jich bylo kolem 5 000, z toho 609 tragických. Do konce června letošního roku potom policisté zaznamenali 2 336 nehod. Tragický konec mělo 33 z nich. Píše o tom server Patheos. Policisté sice nedokáží potvrdit, že klesající čísla ovlivňuje přímo kampaň s bohem Jamou, je ale možné, že k nim přispívá. Mytologická postava tak možná i bez nadpřirozených schopností zachraňuje životy. 

 • Města i smartphony svítí modrým světlem, které možná škodí našemu psychickému zdraví

  16. červenec 2018
  mobil - světlo z mobilu

  V minulém desetiletí mnoho měst v Evropě a USA změnilo způsob veřejného osvětlení. Klasické žlutě svítící sodíkové žárovky nahradily úspornější LED diody, které vyzařují modré světlo. Vydávají ho navíc i smartphony, počítače a televize, které dnes používá téměř každý.

  Modré světlo ale možná škodí našemu duševnímu zdraví, ve studii s názvem Potenciální vliv LED osvětlení na duševní onemocnění se dopadem modrého světla na duševní zdraví zabývá skupina psychologů kolem Michaela Bauera. Studie vyšla v časopise The World Journal of Biological Psychiatry. Autoři zkoumají dopad modrého světla na spánek a celkový biorytmus člověka, vyšší citlivost teenagerů na modré světlo i vliv aplikací monitorujících zdravotní stav člověka na jeho duševní zdraví. Výsledky výzkumu mají dopad i na léčbu duševních nemocí. Vědci zjistili, že pokud je duševně nemocnému předepsána léčba pomocí mobilní aplikace, do které má například zaznamenávat změny nálad, může to, pokud ji používá před spaním, rozhodit jeho spánkový rytmus a zhoršit kvalitu jeho spánku. „Smartphony představují velké riziko pro naše zdraví. Zejména proto, že jsou všudypřítomné,“ říká psycholog John Gottlieb, jeden z autorů studie. Podle americké National Sleep Foundation (Národní asociace spánku) bychom si smartphony ani počítače neměli vůbec brát do ložnice a odpojit bychom se měli minimálně 30 minut před spaním. Ani veřejné osvětlení pomocí LED diod není podle výzkumníků příznivé. Společně se světlem vycházejícím z dopravy, zábavních parků či nákupních center přispívá ke světelnému znečištění, na které se stáváme stále citlivější. Informuje o tom server BBC. Firmy vyrábějící LED osvětlení se zatím soustředily hlavně na energetické úspory a vizuální stránku. Až nyní nastává čas, kdy se výrobci spojují s vědci a doktory a začínají pracovat na technologiích omezujících škodlivé modré světlo, které nenaruší náš spánek a nepoškodí ty, kteří trpí psychickými poruchami.

  Podívejte se taky na Vaše obrazovky vám vypalují díru do spánku, vy to ale můžete změnit.

 • Po 60 letech se našel ztracený Kubrickův scénář! Je to Lolita naopak, tvrdí znalec jeho díla

  16. červenec 2018
  Americký režisér Stanley Kubrick

  Pro všechny, kdo vzývají kinematografický génius Stanleyho Kubricka a přísahají na 2001: Vesmírnou odyseu, Osvícení či Barryho Lyndona, tu máme dobrou zprávu. Možná vznikne další Kubrickův film.

  Samozřejmě, že jej nebude režírovat sám Mistr, který už skoro dvacet let pobývá v celuloidovém nebi. Světlo světa ale spatřil zapomenutý a ztracený scénář, na kterém americký filmař pracoval v polovině 50. let spolu s literátem Calderem Willinghamem. Jedná se o adaptaci novely rakouského spisovatele Stefana Zweiga nazvané Mučivé tajemství (anglicky Burning Secret, v originále Brennendes Geheimnis). Nálezce scénáře a jeden z předních odborníků na Kubrickovo dílo Nathan Abrams z Bangor University popisuje jeho děj jako „Lolitu naopak“. Pojednává totiž o „jemném, ale predátorském muži“, který se spřátelí s mladíkem z jediného důvodu a s jediným cílem, a totiž svést jeho atraktivní matku. Mezi Kubrickovými fanoušky se o existenci scénáře k Mučivému tajemství spekuluje už delší dobu, ale až Nathan Abrams přišel s konkrétním, hmatatelným důkazem, že text skutečně vznikl. Na dokumentu je razítko studia MGM, tudíž byl evidován v procesu vzniku, a Abrams z toho vyvozuje, že projekt byl odložen, mimo jiné kvůli Kubrickově vytíženosti při práci na Stezkách slávy (1957). Dalším z důvodů pravděpodobně bylo, že odvážně pojatý scénář byl pro tehdejší hollywoodské produkční standardy přílišným „riskem“. Dnes už se ale něčím takovým trápit nemusíme. Tak koho tipujete, že se ujme osiřelého scénáře a „natočí Kubricka“? Bude to zase Spielberg? Nebo někdo úplně jiný?

 • Archeologové ve Walesu mají ze sucha radost. Objevují se díky němu nikdy neobjevená naleziště

  13. červenec 2018
  Ruiny – archeologie

  Archeologům ve Walesu se z ptačí perspektivy naskytl unikátní pohled – krajina posetá geografickými obrazci. Díky velmi suchému počasí se tráva nad starověkými příkopy zelená více než na ostatních místech, rostliny totiž čerpají vláhu ze skrytých starých zásob pod zemí.

  Tento stav je ale dočasný a může se vlivem povětrnostních podmínek rychle změnit. Zatím vyprahlá půda letos v horkém létu odhalila několik tajemství z prehistorie Spojeného království. Například ve stínu zříceniny Tywyn a u waleského městečka Monmouthshire jsou vidět půdorysy pravděpodobně římské pevnosti. „Napříč celým Walesem se nám daří nacházet úžasné objevy. Je to vzrušující a záhadné. Byly to neuvěřitelné tři týdny,“ říká letecký archeolog Toby Driver pro britské rádio BBC Wales. Driverovy fotografie vydala Královská komise pro starověké a historické památky Walesu, díky práci leteckých archeologů je nově zmapované území kolem letiště Haverfordwest v Pembrokeshire, odkud pravidelně na své vzdušné toulky vyrážejí. „Věnuji se své práci už od devadesátých let, ale podobné léto jsem ještě nezažil. Dokázali jsme uprostřed luk a polí objevit ztracené římské vesnice, pevnosti i celá osídlení,“ uzavírá nadšeně Driver pro BBC.

 • Podle prvních recenzí bude nové Mission: Impossible nejlepším blockbusterem léta

  13. červenec 2018
  Z filmu Mission: Impossible – Fallout

  V dalším pokračování akční série se všehoschopným superagentem v hlavní roli Mission: Impossible – Fallout uvidíte to nejlepší z předchozích dílů: vzrušující honičky na zemi i ve vzduchu, nasazování masek i Toma Cruise za konečky prstů balancujícího na hranici nekonečného pádu.

  Vše je prý ale ještě mnohem spektakulárnější ve výrazu a hlavně vážnější ve sdělení. Často zaznívá v recenzích srovnání s bondovskou sérií. „Tom Cruise nebude nikdy hrát Jamese Bonda, ale určitě existuje paralelní vesmír, ve kterém vystupuje jako Felix Leiter, Bondův kámoš ze CIA. Navíc už šestým filmem si buduje svou vlastní bondovskou fanšízu,“ skládá po britsku v Telegraphu poklonu Tim Robey. Na rozdíl od agenta 007 Cruiseův Ethan Hunt spolu se svým hercem stárne a jeho filmový svět se vyvíjí. Řada recenzentů upozorňuje na jednu z největších předností posledních dvou dílů Mission: Impossible, které režíroval Christopher McQuarrie, a proto někteří z kritiků mluví o šestém snímku přímo jako o sequelu Rogue Nation. „Jestli něco vyzdvihuje Fallout nad předcházející filmy, tak je to skutečnost, že pracuje s Huntovou předchozí životní zkušeností a zapojuje ji přímo do vyprávění,“ má jasno Peter Debruge z magazínu Variety. Svět se tak opět ocitne na pokraji nukleární katastrofy, Ethan Hunt se bude muset vypořádat jak s démony terorismu, tak přízraky vlastní minulosti a v průběhu toho vás vezme na ty nejvíc dechberoucí lokace kol kolem po světě. Jen nečekejte, že se někde moc zdržíte, ale panoramata, která vykouzlil s IMAX technologií kameraman Rob Hardy (Anihilace, Ex Machina), jsou prý zážitkem sama o sobě.

 • Ve Švýcarsku se denně spotřebuje skoro 14 kilogramů kokainu, dávka stojí jako lístek do kina

  12. červenec 2018
  Detailní pohled na ženu šňupající kokain ve 20. letech 20. století

  Nejpoužívanější stimulační drogou ve Švýcarsku je v současnosti kokain, který tvoří přibližně 80 % trhu s drogami. Upozorňuje na to nová studie tamní organizace Addiction Suisse. 

  „S výjimkou konopí je trh s kokainem daleko větší než souhrn všech ostatních drog dohromady. Kokain není drahý. Jedna čára, což je asi 0,1 nebo 0,2 gramu, přijde na 15 až 20 švýcarských franků, tedy podobně jako lístek do kina,“ cituje švýcarská verze serveru Local Francka Zobela, zástupce ředitele nezávislé nadace Addiction Suisse, která se zabývá zdravotními aspekty užívání drog. Studie se zaměřila na obchod s kokainem v kantonu Vaud u Ženevy, který je považován za zmenšeninu Švýcarska, protože je v něm možné najít jak městskou zástavbu, tak venkovní oblasti. Zjištění pak autoři studie aplikovali na zbytek země. Došli k závěru, že se ve Švýcarsku ročně spotřebuje asi pět tun kokainu, tedy asi 13,7 kilogramu denně. Tuto drogu užívá podle studie mezi 100 a 150 tisíci lidmi. Kokainový trh ve Vaudu je podle propočtu každý rok na hodnotě v přepočtu zhruba 1 až 1,3 miliard korun. Studie zároveň zkoumala ve zmíněném kantonu vzorky odpadních vod s cílem zjistit přítomnost látky benzoylecgonin, která se vyskytuje v moči uživatelů kokainu. Následně provedli autoři ještě rozhovory s přibližně 11 tisíci obyvateli. Výsledky mimo jiné ukázaly, že čistota kokainu je v oblasti Vaud jen asi 40%. Droga je totiž podle analýzy často naředěná například látkami levamisol nebo fenacetin. Více informací o reziduích kokainu v odpadních vodách v různých městech Evropy přinesl letos na jaře server Bloomberg.