A vy jste kdo? Excelentní Anthony Hopkins zápasí v dramatu The Father s Alzheimerovou chorobou

16. duben 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Z filmu The Father

„Princ Philip se to v devětadevadesáti rozhodl zabalit. Bylo to rozhodnutí, to se málo ví,“ mystifikuje na úvod Aleš, který je rozjařen zlepšujícím se kurzem kuny. Vévodovu památku se kromě Čelistí rozhodla uctít i BBC, když do vysílání mimořádně zařadila pietní pořad, kterým si však vysloužila rekordní množství stížností. Lidé nadávali, že přišli o své oblíbené seriály, a 116 diváků rozčílilo především to, že jim televizní stanice příliš usnadnila možnost si stěžovat.

„Anthony Hopkins ještě neumřel, je stále mezi námi a stále ve skvělé formě. Ne tak úplně ve filmu The Father coby postava, ale herecky extra třída! Debut režiséra Floriana Zellera, který se dostal do nejužších nominací, za mě hodně silnej zážitek!“ otevírá Aleš, velmi nečekaně bez stížností, druhý díl oscarového speciálu.

„Film o pánovi trpícím Alzheimerovou chorobou. ‚Vtip‘ je v tom, že celý děj vnímáme jeho očima a ocitáme se na chaotickém místě, kterému nerozumíme,“ nastiňuje Tonda. „Je to konzistentní, sevřenej svět zarámovanej jedním bytem, kterej se proměňuje před očima,“ potvrzuje Vítek.

„Zeller vychází z vlastní divadelní hry, je vidět, že to má hodně zažitý jako představení. Vedení a aranžování je tím hodně ovlivněný, ale nakonec to nepřekáží,“ uznává, že i přes počáteční nedůvěru mu určitá divadelnost až tolik nevadí.

„V salátu chrápal had a probudila ho až jízda na kole,“ pokračuje Aleš hlava nehlava ve výčtu toho nejzásadnějšího, co přinesl uplynulý týden. „Mě ta zpráva znepokojuje, protože přesně takhle začíná horor Slimáci. V salátu se hemží zmutovaní plži, a když je lidi snědí, oni jim ovládnou mozek a učiní z nich vraždící maniaky,“ varuje Tonda před konzumací zeleniny, ve které se něco hýbe.

Od slimáků na mozku je už jen krůček k hlemýžďům v uchu, čemuž se v podstatě věnuje další z aspirantů na Oscara – snímek Sound of Metal. „Film trošku klame svým názvem, protože není až tolik o metalu,“ upozorňuje Šárka Gmiterková (a Vítek začíná uvažovat o tom, že si ve jménu velkého zklamání zapálí respirátor).

„Název se dotýká ostře kovového zvuku, který spolu s hlavním hrdinou – bývalým metalovým bubeníkem – slyšíme v momentě, kdy mu nainstalují sluchadla pro navrácení částečně rekonstruovaného sluchu. Ruben stojí před zásadní volbou, jestli přijme svůj hendikep. Film otevírá dilema, o kterém mnoho z nás nemá tušení – řada sluchově postižených nevnímá léčbu jako možnost, protože mají vlastní kulturu a svůj životní styl nevidí jako něco, co by se mělo léčit,“ říká Šárka, kterou nejvíce zasáhly herecké výkony, především pak Riz Ahmed v hlavní roli.

Způsobuje snímek Godzilla vs. Kong erekci mysli? Kolik duchovních metalistů má se svém okolí Šárka Gmiterková? Je režisér Shaka King příbuzným spisovatele Stephena Kinga? O kolik nožiček a ručiček kdysi připravil chicagské policisty ústřední hrdina jeho nového snímku Judas and the Black Messiah, aktivista Fred Hampton? Přestane se Tom Cruise už konečně smát? Je Kosič Kaput? S jakými primáty se Aleš nejraději chodí opalovat? Nechal si Tonda potetovat bulvy? Kterým koncem aplikuje Tomáš Stejskal pivní flašku? Kolika palci doporučuje Vítek drbat pozadí? A má jeho metoda blahodárný vliv na výsledky rektálního testování? Poslechněte si Čelisti!

Spustit audio