Akron/Family: Rázovitá krajina mlhy zbavená

16. únor 2011

Miláčci Michaela Giry ze Swans, muzikanti, kteří rádi pumpují do písniček noty pod tlakem. To jsou Akron/Family, kteří se na začátku tohoto roku vytasili se svou novou řadovou deskou. Bude její poslech znovu velkým dobrodružstvím jako u těch předchozích?

Akron/Family jsou hračičkové. Krom muziky, na které trojice váže různé uzlíky a gordické propletence, si na konci roku pohrála s nedočkavostí internetových slídilů. Dokonce nadvakrát do sítě sítí upustila údajnou kopii jejich nové desky Akron/Family II: The Cosmic Birth and Journey of Shinju TNT, následovníka jejich velmi dobré řadovky Set 'Em Wild, Set 'Em Free. Pěkně tak zmátla virtuálního protivníka, aby nakonec nepřišla s přebuzenou, ani maximálně lo-fi zahuhlanou deskou, jak se mohlo ze zavádějících falešných úniků zdát.

Jaká tedy nová deska Akron/Family je? Překvapivě očištěna o husté psychedelické mlhy. Obnažena ve své roztěkanosti a rozvětvenosti, představuje při stejně expresivním rukopisu novou kvalitu, se kterou je třeba se chvíli popasovat. Asi jako byste za sborového zpěvu sestoupili z podhorských houští Animal Collective do upravenějších lesoparků maloměsta. Zde se zastavil čas. Mladí přejímají ve velkém rockové idoly svých rodičů a vše se zdá být po vzoru Destroyer nebo posledních Iron And Wine tak nevzrušivě retro, že má člověk neodbytnou potřebu vnést do svatého klidu a míru nějaký podvratný prvek. Naštěstí v tuto chvíli nastupuje na scénu hravý duch tria, který album vytrhne z občasné letargie a po vzoru Sufjana Stevense mocně zamíchá kartami. Vznešenost je nakrájena na menší porce a roznášena jako svátost nemocným – těm, kteří až příliš podlehli velebným retro náladám. Na rozdíl od megalomana Stevense, oplatek je na talířku akorát, není třeba je dojídat po obřadu/poslechu desky po hrstech. Dávkování jde Akron/Family prostě na výbornou.

02260452.jpeg

Nové album Akron/Family vychází ze složité bitvy, do které se formace pustila už před lety, znovu jako vítěz. Je popově shovívavé, přitom rošťácky zacuchané. Pompézní a zároveň domácké. Aranžérsky načinčané, přesto vzdušné a především silným vnitřním pnutím elektrizované od začátku až do pozvolnějšího konce. Odhaluje se postupně, jak to má u dobrých desek být.

Akron/Family II: The Cosmic Birth and Journey of Shinju TNT nejen v mých uších splnilo velká očekávání, která jsou do alb Akron/Family už delší dobu vkládána. Navíc posunulo rukopis tria do novějších vod a dokázalo tak, že invence na konci dekády mu rozhodně nechybí. Kolik takových kapel dnes je?

01031339.jpeg
autor: Pavel Zelinka
Spustit audio