Aktivita a vzájemná pomoc jsou protilátkou proti bezmoci, říká krizový psycholog Štěpán Vymětal

12. srpen 2022

Krize a mimořádné události provázely lidstvo od nepaměti a lidé se s nimi učili žít. V dnešní době přibývá krizí spojených se změnami klimatu a o těch ostatních, jako jsou třeba válečné konflikty, víme víc díky větší informační propojenosti.

„V akutní fázi je potřeba zvyšovat pocit bezpečí a zklidňovat veřejnost, pak teprve může nastoupit racionální myšlení,“ vysvětluje vhodné postupy pro zvládání mimořádných událostí psycholog Štěpán Vymětal, který se psychologii krizí a katastrof profesně více věnuje už od velkých povodní v roce 2002.

Při záplavách, ale nejen při nich, se v Česku zvedla velká vlna solidarity a pomoci lidem v zasažených oblastech. Podle Vymětala je právě aktivita a vzájemná pomoc protilátkou proti bezmoci, kterou lidé zažívají. „Může to souviset také s iracionálním pocitem viny, že zrovna nám se to nestalo,“ dodává odborník.

Poslechněte si celý rozhovor s psychologem Štěpánem Vymětalem.

autor: Adéla Paulík Lichková
Spustit audio

Související

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.