Amazon chtěl vybírat zaměstnance pomocí umělé inteligence. Bohužel však nesnášela ženy

11. říjen 2018
budoucnost

Amazon od roku 2014 vyvíjel program, který by proséval životopisy zájemců o práci. Už po roce si tým zaměstnanců, kteří měli projekt na starosti, uvědomil, že algoritmus nadržuje mužským kandidátům. Po dvou letech snah tuto chybu napravit Amazon projekt v roce 2017 zrušil.

„Bylo to pro ně jako svatý grál. Chtěli program, do kterého nalijete 100 životopisů, on vám vyhodí pět těch nejlepších a ty najmete,“ řekl jeden ze zaměstnanců pro agenturu Reuters. Problém spočíval především v tom, že tým nechal algoritmus učit se podle dat o najatých pracovnících z předchozích deseti let. Všechny velké technologické firmy dlouhodobě zápolí s nedostatkem žen v tomto odvětví. „V důsledku se systém Amazonu naučil předpokládat, že mužští uchazeči jsou žádanější. Například ubíral body životopisům uchazeček, které absolvovaly čistě ženské vysoké školy,“ píše se v zprávě Reuters. Mnohé asi výsledek experimentu Amazonu nepřekvapí. Neschopnost vypořádat se s nuancemi a replikování existujících diskriminací patří mezi nejčastější kritiky těchto systémů. Na podobné problémy narazily projekty, které se pokoušely zavádět algoritmy do policejní práce.

Spustit audio
 • Exkluzivně: pusťte si premiéru nového klipu vítězů Startéru Good Times Only

  22. říjen 2018
  Z nového klipu Good Times Only Někdy jsme to my

  Porotci talentové soutěže Radia Wave Startér označili loni v červnu hudbu pražské kytarovky Good Times Only za „městské písničkářství“ a ocenili nejenom originální estetiku kapely, ale třeba i fakt, že skupina v čele se zpěvákem Filipem Černým používá češtinu.

  Good Times Only nakonec Startér díky písni Letní třešně bejvaj nejsladší vyhráli a jako součást výhry natočili ve studiu Resound a v produkci Jakuba Kaifosze nový singl Někdy jsme to my. Právě k tomuhle singlu kapela připravila videoklip, na jehož premiéru pozvali fanoušky o víkendu do Klubu FAMU. Klip režíroval Luboš Rezler, o kameru se postaral Kryštof Melka a vy si teď video můžete v digitální premiéře pustit na Radiu Wave.

  Podívejte se taky na Kdo jsou vítězové Startéru Good Times Only a jak zapadají do českého městského písničkářství?

 • Klimatologové hrají Fortnite a mluví přitom o změně klimatu. Chtějí tak získat větší publikum

  19. říjen 2018
  Fortnite

  Vědci se rozhodli využít popularity online střílečky Fortnite. Na svém kanálu streamují videa ze hry, ve kterých diskutují o klimatických změnách.

  Fortnite je jednou z nejpopulárnějších her pro více hráčů, kterou v současnosti hraje více než 80 miliónů lidí z celého světa. Řada z nich také streamuje videa ze hry prostřednictvím služby Twitch. Nyní se k nim přidali i vědci z Texaské univerzity. Na rozdíl od ostatních hráčů se ale při komentování svých videí nevěnují herním tipům a strategii, ale mluví také o změně klimatu. Nápad vznikl poté, co si klimatoložka Katharine Hayhoe na svém twitteru postěžovala, že záznamy jejích přednášek na YouTube mají mnohonásobně menší počet zhlédnutí než videa ze hry Fortnite jejího jedenáctiletého syna. Toho se chytil Henri Drake, absolvent Massachusetts Institute of Technology, a založil na Twitchi účet ClimateFortnite. Na kanálu je nyní 17 videí a postupně budou přibývat další. V každém z nich Drake a pozvaní odborníci diskutují společně s dalšími hráči o problémech spojených s klimatickou změnou – od znečišťovaní metanem až po obnovitelné zdroje. Kanál zatím nemá příliš velké publikum, a Drake proto nyní plánuje, jak přilákat další diváky.

   

 • Michael Moore: Mladí jsou na současný systém naštvaní, ale ne dostatečně

  19. říjen 2018
  Michael Moore

  Americký dokumentarista a režisér Michael Moore v rozhovoru pro Guardian mluvil o svém novém filmu Fahrenheit 11/9, Trumpových autoritářských sklonech a kritizoval americkou levici za neschopnost vyhrát volby.

  Moore se domnívá, že Trump by využil jakýkoliv rozsáhlý teroristický útok k tomu, aby upevnil svou mocenskou pozici. Nařídil by podle něj militarizaci policie a rozsáhlá zatýkání, která by obhajoval potřebou chránit Spojené státy. Nešlo by ovšem jen o dočasná opatření. Bojovat proti trumpismu je ale podle něj ztráta času. „Pokud ještě po dvou letech podporujete Trumpa, po tom všem, co jste viděli, nikdo vás nemůže přesvědčit!“ říká v rozhovoru. „Nikdy nepřesvědčíte lidi, kteří nenávidí homosexuály – to je ztráta času. Naše energie musí směřovat k tomu, abychom dostali k volbám naše lidi.“ Průzkumy veřejného mínění podle něj ukazují, že většina Američanů se s demokraty shodne v klíčových politických otázkách, jako je progresivní zdanění, zdravotní péče, právo na potrat nebo přísnější kontrola zbraní. Strana je ale podle něj neschopná tuto většinovou podporu přetavit ve volební vítězství. Moore vzhlíží optimisticky k mladé generaci a nesouhlasí s názorem, že se stářím se postupně od levice odvrátí. „Jak stárnu, jsem ve svém politickém myšlení stále více naštvaný, ne umírněnější.“ Pro toto tvrzení navíc ani neexistují žádná průkazná data. Mladí jsou podle něj na současný systém naštvaní mimo jiné proto, že vidí, že po škole nebudou mít dobrou práci a že podstatnou část svého života stráví zadlužení. „Jsou naštvaní, ale podle mého názoru nejsou naštvaní dost,“ dodává. Podle Moorea mladí lidé méně chodí k volbám, protože „nemají pocit, že jim politický systém pomůže“. To je podle něj největší problém. Jeho film by měl prý lidi přimět, aby se nevzdávali a uvědomili si, jakou mají sílu.

 • Francouzské domácnosti, které ubytují uprchlíka, budou mít slevu na dani až 1500 eur

  19. říjen 2018
  Syrští uprchlíci

  Národní shromáždění schválilo pozměňovací návrh, podle kterého by si rodiny mohly z daně z příjmu odečíst až 1 500 eur ročně, pokud do svého domu přijmou uprchlíka. Za každý den by taková domácnost měla nárok na slevu 5 eur. 

  Návrh schválili poslanci ze strany En Marche současného prezidenta Emmanuela Macrona, a to i navzdory varování jeho nejbližších poradců. Podle nich může změna otevřít cestu k masivním daňovým podvodům. Proti se postavila také pravicová opozice a pravicové křídlo prezidentovy strany. Francie loni obdržela přes sto tisíc žádostí o azyl, oproti roku 2016 je to nárůst o 17 %. Úřady tvrdí, že letos dojde k dalšímu nárůstu přibližně o 16 procent, a pro Francii bude proto stále těžší zajistit těmto lidem ubytování. Už nyní je totiž situace problematická. V ubytovacích zařízeních určených pro žadatele o azyl je k dispozici jen 80 221 lůžek. Z toho je kolem 13 000 obsazeno osobami, kterým se již status uprchlíka podařilo získat. Tisícovky migrantů žádajících o azyl jsou proto nuceny spát v provizorních táborech, v parcích a na ulicích. Úřady se již v minulosti pokoušely domácnosti povzbudit k tomu, aby těmto lidem poskytly přístřeší, program ale nebyl příliš úspěšný. Podle posledních údajů se takto podařilo ubytovat pouze 480 lidí. Aurélien Taché, poslanec En Marche, který pozměňovací návrh předložil, říká, že jeho plán motivuje domácnosti a pomůže uprchlíkům integrovat se do francouzské společnosti. Pravice ale návrh kritizuje a vláda doufá, že se jí rozhodnutí ještě povede zvrátit.

 • Metalisté posílají velké „fu*k you“ extremistům. Vydali 44 protinacistických tracků z celého světa

  18. říjen 2018
  Kompilace Metalheads Against Nazis

  Britský metalový label Blackened Death přišel před časem s projektem The Worldwide Organization of Metalheads Against Nazis (WOMEN – Světová organizace metalistů proti nacistům). V rámci něj vydal kompilaci metalových písní různých interpretů proti nacismu a extremismu. Předevčírem vyšlo už druhé pokračování. Obsahuje 44 písní, na kterých umělci posílají velké „fu*k you“ všem sympatizantům nacismu i jiným fanatikům.

  „Asi jste si všimli, že si tu nácků příliš nevážíme. Obecně nejsme fanoušky fanatiků a extremistů,“ píše organizace v prohlášení ke zveřejnění alba. Autoři na něm vydávají protinacistické a protiextremistické pecky metalových umělců z celého světa. Mezi interprety písní druhé kompilace WOMEN tak najdeme například americké metalové skupiny Ghoul, Jucifer, Void Ritual a mnohé další. „Heavy metal je druh hudby, který podporuje svobodu. Metal je pro všechny, pro muže, ženy nebo transexuály. Metalisté jsou křesťané, židé, muslimové i ateisti. Naši členové pocházejí z celého světa. Jsme gayové, heterosexuálové i pansexuálové. Jsme svobodní a bojujeme za svobodu. Fašismus, rasismus, homofobie, transfobie, předsudky nebo jakákoliv jiná forma nenávisti nejsou v naší komunitě vítány,“ stojí v prohlášení Blackened Death, vydaném ke zveřejnění nahrávky. Celý projekt má i charitativní rozměr. Veškeré zisky z prvního dne po zveřejnění nahrávky budou věnovány na konto neziskové organizace Lékaři bez hranic. Pokud si chcete album poslechnout, můžete si jej stáhnout z internetového obchodu labelu. Zaplatit za něj můžete, kolik uznáte za vhodné.

 • Produktivní, bohatí, pracující z pláže. Tak si spisovatelé před 50 lety představovali dnešní zaměstnance

  18. říjen 2018
  práce z pláže - práce na pláži

  Když v roce 1964 předpověděl britský spisovatel a vynálezce Arthur C. Clarke, že v budoucnu budeme moci kontaktovat naše přátele kdekoliv na světě, nehledě na místo, kde se nacházejí, muselo to znít bláznivě. Stejně jako jím popisovaná možnost pracovat z jakéhokoliv místa na planetě. „Pro člověka bude stejně jednoduché podnikat z Tahiti nebo Bali jako z Londýna,“ tvrdil Clarke. Jeho předpovědi se ale díky internetu splnily téměř do puntíku.

  V současnosti podle průzkumu více než čtyřicet procent Američanů pracuje alespoň po část roku na dálku. 70 procent odborníků po celém světě pak pracuje alespoň jednou týdně s někým, kdo nesedí ve stejné místnosti. Do předpovídání toho, jak bude v budoucnu vypadat běžný pracovní den, se v minulosti pustilo i mnoho dalších myslitelů.
  Aldous Huxley, který se proslavil románem Konec civilizace, v roce 1950 předpověděl, že pracovníci budou za padesát let díky technologiím a automatizaci mnohem produktivnější, ale také bohatší. Polepšit si podle Huxleye měli v platovém ohodnocení, snížit se měl počet odpracovaných hodin a zlepšit se mělo chování vedoucích i pracovní prostředí. Skutečnost je podle serveru Quartz taková, že zatímco pracovníci jsou mnohem produktivnější než kdykoliv předtím, jejich platy tomu neodpovídají. Dokládá to studie, podle které mezi lety 2005 a 2014 klesly nebo zůstaly stejné příjmy dvou třetin domácností ve 25 ekonomicky vyspělých zemích světa. O platové stagnaci potom mluví i článek amerického Institutu hospodářské politiky. Redaktoři časopisu Time v roce 1966 zase predikovali, že v roce 2000 budou stroje vyrábět tolik, že díky tomu budou všichni Američané nezávisle bohatí, a největší výzvou bude, „jak smysluplně využívat volný čas“. Ve skutečnosti to ale vypadá tak, že lidé v západním světě si způsoby, jak smysluplně využívat volný čas, našli. Především v něm totiž pracují. 20 procent zaměstnanců v Německu, Francii nebo Británii podle výzkumů pracuje i o víkendu a v USA je to dokonce skoro 30 procent.

 • Prošel jsem si očistcem, říká komik Louis C. K., který se vrátil na pódia

  17. říjen 2018
  Louis C. K.

  Ve středu 10. října se na pódiu opět objevil slavný americký komik Louis C. K., který byl loni vícenásobně obviněný ze sexuálního obtěžování, konkrétně masturbace před svými kolegyněmi. Téma masturbace rád používal během svých výstupů a i tentokrát tematicky vycházel ze svých zkušeností.

  Ve svém vystoupení komentoval, jak šílený pro něj uplynulý rok byl. „Stálo mě to 35 milionů dolarů během jedné hodiny a prošel jsem si očistcem,“ uvádí server IndieWire slova samotného Louise C. K. ohledně jeho roční zkušenosti člověka veřejně odsouzeného za sexuální harašení. Premiéra jeho filmu I Love You, Daddy byla totiž distributorem zrušena a v soukromém životě musel čelit i náhlým výpadům nenávisti kolemjdoucích vůči jeho osobě na ulicích. Pro zábavní portál Laughspin řekla komička AMarie Castillo, která jeho show ve West Side Comedy Club viděla, že byl neuvěřitelně autentický a uvědomělý a že se svoje zážitky snaží reflektovat. Přinášel prý do hry zcela nové, temné náměty a vyvolal tím novou vlnu diskusí na téma etiky a kariérního návratu obviněných osob. Louis C. K. prý svoji situaci uplynulých měsíců přirovnal k setkání se s Hitlerem v pekle. 

  Přečtěte si taky Co je kontroverzní a co jen upřímné? Trůn nejlepšího komika uvolněný Louisem CK chce Dave Chappelle.

 • Muž z New Jersey celý život večeří jedině pizzu, dříve ji i obědval, a přesto je perfektně zdravý

  17. říjen 2018
  Pizza je velmi oblíbený pokrm, zejména u dětí

  Mike Roman, jednačtyřicetiletý muž z New Jersey, nevečeří od doby, kdy mu byly čtyři roky, nic jiného než pizzu. Díky svojí stravovací tradici se nedávno objevil v podcastu New Theory, kde odhalil detaily svého jídelníčku.

  V interview pro New Theory řekl, že na nic jiného chuť nemívá a večeře pro něj prostě není žádná velká věda. Na serveru Thrillist se dále přiznává, že pizzu do svých třiceti let dokonce i obědval, dnes už si ale v polovině dne dopřeje třeba i sendvič s burákovým máslem, k večeři ale musí být opět pizza. Je to purista. Upřednostňuje pouze jednoduchou variantu s rajčatovou omáčkou a sýrem, žádné další přílohy nepotřebuje. Z jedení stejného jídla každý den mu špatně prý nebývá, tvrdí, že je zcela zdravý a obezitou netrpí. Podle Romana prý pizza obsahuje tři ze čtyř základních potravinových skupin a postaral se i o to, aby nechyběla na jeho nedávné svatbě a následných líbánkách. 

 • Maďarská fotografka ukazuje, že ženám kvůli úklidu a péči o děti pracovní doba nikdy nekončí

  17. říjen 2018
  Úklid domácnosti

  Vědci i samotná zkušenost stále prokazují, že ženy úklidem domácnosti tráví mnohem více času než muži bez ohledu na to, že oba mají zaměstnání na plný úvazek. Týdně pracují až o 9 hodin víc než jejich partneři.

  Podle nizozemské studie v domácnostech s dětmi ženy stráví prací a péčí o ně dokonce o 25 hodin týdně navíc. To samozřejmě krátí jejich možnosti odpočinku, relaxace nebo sportovních aktivit. Ženy v těchto podmínkách mají zkrátka méně volného času. Na to s nadsázkou reaguje maďarská fotografka Csilla Klenyanszki ve své sérii s názvem House/hold, ve které ženám ironicky doporučuje, aby spojily libovolný druh úklidu se cviky z jógy. Pro deník Calvert Journal, kde si můžete prohlédnout i výsledné fotografie, říká: „Údržba domácnosti mění svůj charakter z fyzické práce na mentálně-spirituální akt, během kterého dochází ke spojení mezi ženou a objekty v její domácnosti.“