Amazon chtěl vybírat zaměstnance pomocí umělé inteligence. Bohužel však nesnášela ženy

11. říjen 2018
budoucnost

Amazon od roku 2014 vyvíjel program, který by proséval životopisy zájemců o práci. Už po roce si tým zaměstnanců, kteří měli projekt na starosti, uvědomil, že algoritmus nadržuje mužským kandidátům. Po dvou letech snah tuto chybu napravit Amazon projekt v roce 2017 zrušil.

„Bylo to pro ně jako svatý grál. Chtěli program, do kterého nalijete 100 životopisů, on vám vyhodí pět těch nejlepších a ty najmete,“ řekl jeden ze zaměstnanců pro agenturu Reuters. Problém spočíval především v tom, že tým nechal algoritmus učit se podle dat o najatých pracovnících z předchozích deseti let. Všechny velké technologické firmy dlouhodobě zápolí s nedostatkem žen v tomto odvětví. „V důsledku se systém Amazonu naučil předpokládat, že mužští uchazeči jsou žádanější. Například ubíral body životopisům uchazeček, které absolvovaly čistě ženské vysoké školy,“ píše se v zprávě Reuters. Mnohé asi výsledek experimentu Amazonu nepřekvapí. Neschopnost vypořádat se s nuancemi a replikování existujících diskriminací patří mezi nejčastější kritiky těchto systémů. Na podobné problémy narazily projekty, které se pokoušely zavádět algoritmy do policejní práce.

Spustit audio
 • Faerské ostrovy v dubnu zavřou dveře návštěvám a otevřou se jen dobrovolníkům na úklid

  22. únor 2019
  Zapadlá destinace, kde se špatně stanuje, dobře (a levně) létá vrtulníkem a hodně touží po slunci

  Představitelé Faerských ostrovů se rozhodli k ve světě nevídanému kroku, v dubnu uzavřou na dva dny všechny nejznámější památky svého souostroví pro turisty.   

  V pátek a v sobotu 26. a 27. dubna bude na ostrovech probíhat úklid a údržba a návštěvníci se téměř nikam nedostanou. Vítáni naopak jsou všichni dobrovolníci, kteří chtějí místním se zkrášlováním přírody a turistických atrakcí pomoci. Za odměnu jim starousedlíci nabídnou ubytování a stravu zdarma. Jsou připraveni pohostit stovku dobrovolníků. Souostroví skládající se z osmnácti ostrovů je v současnosti autonomním územím Dánska a nachází se v Atlantském oceánu na půli cesty mezi Skotskem a Islandem. Žije na něm asi 50 000 obyvatel. Ročně ostrovy navštíví asi 100 000 turistů, jejich počet postupně narůstá. Píše o tom list Reykjavík Grapevine. Projekt údržby připravily úřady u příležitosti oslav Dne Země, které připadají na pondělí 22. dubna. Území patří k nejméně znečištěným místům planety. A právě nedotčené útesy, dechberoucí vodopády a další úchvatné přírodní památky se snaží místní akcí chránit.
  Během dvou dnů, kdy budou mít ostrovy zavřeno, by měly vzniknout značené turistické stezky a vyhlídková místa. Jejich vybudováním chtějí úřady podle webové stránky souostroví předejít volnému toulání turistů v přírodě a ochránit tak místní přírodní a ptačí rezervace. Poslední večer projektu bude patřit slavnostní hostině, kterou místní jako poděkování pro dobrovolníky připraví. Vítán je na ostrovech každý, stačí si koupit letenku a zaregistrovat se na webových stránkách Faerských ostrovů. Úřady se pak postarají o dopravu, jídlo a ubytování pro prvních sto registrovaných.

  Podívejte se taky na Faerské ostrovy jsou větrem a deštěm bičovaná krása, říká Jan Hadraba.

 • Na místě bývalé Escobarovy pevnosti vznikne park. Kolumbie ho věnuje obětem obchodu s drogami

  22. únor 2019
  Medellín

  Osmipatrová brutalistní betonová stavba, kterou si nechal postavit dlouholetý kolumbijský drogový boss Pablo Escobar, bude srovnána se zemí. S bouráním se má začít dnes.

  Dům stojící v jedné z nejluxusnějších čtvrtí města Medellín je jedním ze symbolů nelegálního obchodu s drogami v zemi. Jeho demolicí chce kolumbijská vláda demonstrovat změnu postoje k drogové problematice. Na místě, kde budova dosud stojí, má vzniknout park věnovaný památce obětí obchodu s drogami, které zemřely hlavně v 80. a 90. letech v krvavé válce Escobarovy mafie s úřady. Píše o tom server DW.com.
  Budova, které se v Kolumbii přezdívá komplex Monako, má být odstřelena pomocí systému náloží. Demolice bude sloužit jako show pro diváky. O odstřelu informoval oficiální twitterový účet města Medellín. „Nejde jen o vymazání historie, ale také o to, aby byla nahlížena z té správné strany. Ze strany obětí a hrdinů,“ píše městská rada na Twitteru. Demolice je součástí iniciativy, která chce mimo jiné i turistům ukázat temnou historii Medellínu a přiblížit jim příběhy obětí a hrdinů.
  Escobar byl podle časopisu Forbes jedním z nejbohatších lidí světa. Zabit byl v roce 1993 při střetu s policií. Po jeho smrti se budova Monako stala atrakcí, kterou denně navštěvují skupiny turistů. Ne všichni ale drogového krále, jak se Escobarovi přezdívá, považují za padoucha. Pro mnohé byl díky svým charitativním aktivitám a finanční podpoře chudých kolumbijským Robinem Hoodem. A to i přesto, že drogová válka, jejíž byl hlavní postavou, stála podle úřadů mezi lety 1983 a 1994 život 46 612 lidí. Oběti připomínají i plakáty, které jsou od roku 2018 v budově Monako vystaveny. „Respektujte naši bolest, ctěte naše oběti,“ říká jeden z nich. Nyní už nebudou potřeba.

  Přečtěte si také Pašeráci na kolech. Když cyklisté pracovali ve službách Pabla Escobara.

 • Vzniká seriál na motivy Čaroděje ze země Oz. Představí nové a málo známé postavy z pohádkové říše

  22. únor 2019
  Z filmu Čaroděj ze země Oz

  Málokterý film si v dějinách kinematografie vydobyl takový kultovní status jako muzikál Čaroděj ze země Oz s mladičkou Judy Garland v hlavní roli.

  Pestrobarevnou adaptaci populární dětské knihy s oblibou a často zmiňuje jako jeden z hlavních inspiračních zdrojů třeba i takový David Lynch. Méně už se ví, že autor předlohy L. Frank Baum napsal celou sérii knih umístěných do země Oz. A právě z nich bude mimo jiné vycházet seriál, na kterém začala pracovat společnost Legendary Entertainment. Zprávu přinesl web Variety. Příběh se má odehrávat několik let po návratu jedné z čarodějnic z dlouhodobého vyhnanství. Spolu s ní zavládnou v pohádkovém světě strach, sváry a války. Jedinou nadějí pro zpustošenou zemi se stane mladičká služebná, která o sobě ještě neví, že jednou může být i nejnebezpečnější a nejmocnější ženou v celé kouzelné říši. Scenárista Ed Ricourt, který se podílel například na vzniku Jessicy Jones nebo netrpělivě očekávaného remaku Twilight Zone Jordana Peelea, by se rád v seriálu věnoval postavám, kterým doposud v adaptacích nepřipadla taková pozornost. Doufejme jen, že se mu bude dařit lépe, než tomu bylo v případě jiných audiovizuálních návratů do země Oz v poslední době – seriálu Smaragdové město režírovaného Tarsemem Singhem a filmu Mocný vládce Oz s Jamesem Francem v hlavní roli.

 • Knihovna romské literatury se stěhuje z Prahy do Chanova. Chce být blíž Romům

  22. únor 2019
  Sídliště Chanov

  Knihovna, která se zaměřuje na romskou literaturu, se stěhuje z Prahy do Chanova. Na mosteckém sídlišti se oficiálně otevře 2. března pod novým názvem Knihovna Josefa Serinka.

  Podle provozovatelů bude mít knihovna určená především romským občanům na severu Čech lepší uplatnění. K dispozici má zatím asi 300 titulů především romských evropských autorů. „Knihy, které máme, jsou často velmi těžce dostupné, a proto čtenáři v Chanově budou mít možnost dostat se k romským autorům a knihám popisujícím romskou historii,“ řekla České televizi zakladatelka knihovny Ladislava Gažiová. Podle ní je o zařízení v Mostě velký zájem a někteří čtenáři si knihy půjčují ještě před oficiálním otevřením. Knihovna se do Mostu přesouvá při příležitosti 1. výročí své existence. Dosud sídlila v prostorách galerie Tranzitdisplay na pražských Vinohradech a jmenovala se Romafuturismo. Nově dostane název podle československého příslušníka protinacistického odboje romské národnosti. „Dlouho jsme uvažovali o přesunu knihovny blíž Romům a podařilo se nám to až teď. Její náplň řešíme a formujeme společně s lidmi z Chanova. Podobné propojení bylo hlavním cílem knihovny a vypadá to, že se to konečně naplňuje,“ dodala Gažiová pro web ČT24. Knihovna kromě možnosti půjčování literárních svazků nabídne i pravidelná čtení a aktivity pro děti a mládež. Do programu zapojí i přednášky a debaty pro dospělé nebo hudební workshop. Nevěnuje se ale jen problematice romské kultury. Jak se píše na webu instituce, její součástí jsou i díla týkající se emancipace dalších diskriminovaných a utlačovaných etnik, národů a kultur. Knihovnu otevře autorské čtení romské spisovatelky Ivety Kokyové, doprovázené projekcí animovaných romských pohádek z dílny budapešťského studia Kecskemétfilm. Informace o knihovně najdete také na její facebookové stránce.

 • Na Galapágách objevili želvu, která byla 100 let považována za vyhynulou

  22. únor 2019
  Želva sloní z Galapág

  Naposledy byla želva fernandina spatřena v roce 1906 během expedice Kalifornské akademie věd, a biologové ji tak považovali skoro jistě za vyhynulou. Nyní ale vědci v odlehlém koutě ostrova Fernandina objevili víc než stoletou samičku tohoto poddruhu želvy sloní.

  Odborný tým z Galapážského národního parku samici odvezl do chovného centra na ostrově Santa Cruz. Biologové věří, že na Fernandině žijí ještě další jedinci druhu Chelonoidis phantasticus, který se vyznačuje hladkým krunýřem a růžovým nosem připomínajícím prasečí rypáček. Jejich víru posiluje fakt, že na Fernandině, nejmladším ostrově Galapážského souostroví, objevili trus a stopy zubů na kaktusech, o kterých věří, že pochází od stejného druhu. „Povzbuzuje nás to v úsilí najít další želvy, což by nám umožnilo začít s odchovem v zajetí, abychom tento druh zachránili,“ uvedl pro CNN ředitel Galapážského národního parku Danny Rueda.

 • Chcete si zahrát na hudební nástroje, ale žádné nemáte? V Praze je zkušebna, kde jsou k dispozici

  21. únor 2019
  Hudební nástroj - klavír - piáno

  V Praze otevřeli pro veřejnost sdílenou hudební zkušebnu Melogee. K dispozici v ní jsou různé hudební nástroje, na které si kdokoliv může vyzkoušet zahrát anebo tam jako individuální hudebník regulérně zkoušet.

  „Chtěli jsme vytvořit místo pro ty, kteří chtějí hrát, ale něco jim v tom brání. Například pro některé profesionální hudebníky je těžké najít místo pro zkoušení. Brání jim v tom spolubydlící, sousedé nebo děti. Pro ty, kteří chtějí začít hrát na hudební nástroj, zase může být užitečné si to nejdříve párkrát vyzkoušet, než si koupí svůj vlastní,“ vysvětluje Veronika Kynclová, jedna ze zakladatelek sdílené zkušebny pro zpravodajský server Prague Morning. „Naším záměrem je vybudovat hudební komunitu hráčů, kteří si pomáhají. Když někomu chybí parťák na hraní nebo potřebuje radu od zkušenějšího, bude se mít kam obrátit,“ říká pro web Impact Hub Praha Blanka Pauerová, druhá zakladatelka. Zpočátku budou prý dostupná hlavně digitální piana, klávesy, akustické kytary anebo housle. Prostory hudební zkušebny Melogee leží v Plzeňské ulici na Praze 5. Veřejnosti budou v testovacím období otevřené ve všedních dnech od 17 do 21 hodin.

 • Řecké designérské studio přišlo s novinkou do kanceláří – stolem, ve kterém se dá spát

  21. únor 2019
  Řecká designérka Nancy Leivaditou přišla s nápadem vyrobit polohovatelný pracovní stůl, který se dá několika pohyby změnit v efektivní odpočívárnu

  Řecká designérka Nancy Leivaditou přišla s nápadem vyrobit polohovatelný pracovní stůl, který se dá několika pohyby změnit v efektivní odpočívárnu, během svých studií. Musela tehdy studovat a zároveň pracovat u svého stolu v newyorském bytě, kde nebyl dostatek prostoru. 

  Leivaditou momentálně pracuje pro designérské Studio NL a její prototyp kancelářské odpočívárny s názvem 1.6 S.M. of Life Desk je vyrobený z lakovaného dřeva, kovu a polstrovaný bílou kůží. Podle serveru Architecture and Design se svou jednoduchostí hodí do kancelářských prostor, zároveň je i dostatečně stylový, aby mohl být součástí domovů. Stůl o rozměrech 2 m x 0,8 m x 0,8 m na postel přeskládáte jednoduše, jak můžete vidět i na fotkách v odkazech. Stačí posunout pracovní desku směrem od sebe a zadní stěnu stolu – matraci dostat ze svislé do horizontální polohy nad zem. Boční stěnu nábytku můžete také otevřít, vznikne tak sklopný prostor pro polštář. Zevnitř protější boční strany je dokonce i obrazovka, na které během odpočinku můžete sledovat třeba svůj oblíbený seriál. „Hlavním záměrem bylo reagovat na fakt, že naše životy podléhají nutnosti tísnit se v pracovních prostorech a kancelářích. V tomto odpočívacím stole si můžete dát odpolední siestu nebo se prospat pár hodin během noci mezi náročnými deadliny,“ říká o svém produktu Leivaditou pro desénový server Inhabitat.

 • Lisabon má problém s krádežemi tradičních kachliček z fasád, může za to chudoba i turisti

  20. únor 2019
  Kachličky azulejos

  Z fasád domů v portugalské metropoli mizí slavná chlouba, takzvané azulejos. Jejich krádeže a ničení jsou poměrně dlouhodobým problémem. Rostoucí zájem o Lisabon mezi turisty a zároveň o tamní nemovitosti ale situaci prý jen zhoršuje.

  Novinářka Jenny Barchfield píše ve svém článku pro server CityLab, že jednou skupinou provinilců jsou právě turisté, kteří si kachličky chtějí odvézt jako suvenýr. Druhou pak drogově závislí nebo zloději, kteří potřebují rychlý přísun peněz. Za jedinou kachličku je totiž ve starožitnictvích možné získat i stovky eur. Antikváři mají povinnost nahlašovat získané kachličky místním úřadům a jsou zodpovědní i za původ každého kusu. Jenže aplikovat tato pravidla i na neoficiální prodejce je hodně obtížné. Za krádež a poničení azulejos sice hrozí až osmiletý trest vězení, trestní stíhání zlodějů je ale v těchto případech nesmírně komplikované. Policejní vyšetřovatelé totiž musí prokázat mimo jiné to, z kterého konkrétního domu byla kachlička ukradena. „Aby se podobné věci neděly, bylo by potřeba postavit ke každé budově policistu. To očividně nejde, je to neúnosné,“ říká Rita Vieira z policejního týmu, který takové zločiny v Lisabonu vyšetřuje, s tím, že ani prevence není snadná. Dalším problémem jsou samotní majitelé domů – od předloňska platí zákon, podle kterého nesmí majitel odstranit byť jen jedinou kachličku bez povolení. Ze zmizení nebo zničení hlavně modrobílé keramiky tak nakonec mohou ještě profitovat ti majitelé, kteří usilují o snížení hodnoty původně cenné fasády. Cenné sbírky kachliček má například Museu de Lisboa. Podle jeho ředitelky Joany Sousy Monteiro se jim tak často ozývají developeři s touhou darovat muzeu kachličky, aby je na budovách nemuseli udržovat. Muzeum některé výjimečné kusy přijme. Hlavně se ale snaží o to, aby na portálech domů zůstávaly. „Mnoho kachliček bylo vyrobených speciálně pro dané místo a my zkrátka cítíme, že by na daných budovách měly zůstávat,“ vysvětluje Monteiro. Zachraňovat kachličky se snaží třeba samotná policie prostřednictvím projektu SOS AZULEJO nebo projekt Mapping our tiles, který na webu udržuje databázi tradičních dekorací.

 • The Lost Footage. Vyjde Blue Velvet s 51 minutami nepoužitých scén z Lynchova opusu v modrém

  20. únor 2019
  Z filmu Modrý samet

  U vydavatelství Criterion vyjde v květnu nosič s Modrým sametem, který bude obsahovat více než vytoužený bonus. Kompilaci znovuobjevených scén, které se z různých důvodů nakonec nedostaly do finální podoby filmu.

  V době dávno před nástupem digitálních technologií se stávalo, že nepoužitý natočený materiál se ztratil nebo byl zničen. Když David Lynch zatoužil zjistit, kde skončily „přebytky“ z natáčení Modrého sametu, moc šancí na úspěch si nedával. „Jednoho dne jsem začal pátrat po těchto nepoužitých záběrech, protože některé z těch scén by bylo úžasné vidět znova… A později se opravdu našly, někde v Seattlu. Je to neuvěřitelné. Už jsem si myslel, že jsou navždy ztraceny,“ prohlásil americký režisér. Mezi řadou kuriózních a pozoruhodných scén najdeme například i původně plánované jiné uvedení postavy Jeffreyho Beaumonta (Kyle MacLachlan) do děje, které odkrývá mnohem dříve jeho sklony k voyeurismu. Bonusy criterionského vydání budou obsahovat také například digitálně zrestaurovanou verzi filmu v kvalitě 4K nebo 70minutový dokument sestřihaný ze scén z natáčení. Zprávu přinesl web IndieWire.

  Podívejte se také na Divný sitcom Davida Lynche používají psychologové na vyvolání pocitu existenciální krize.