Amerikanista Hornát: Podle průzkumů lidé volí Trumpa pro rozhodnost a Bidena proto, že není Trump

16. říjen 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy První prezidentská debata kandidátů na amerického prezidenta Donalda Trumpa a Joea Bidena

Za necelé tři týdny budou mít Spojené státy americké (staro)nového prezidenta. Jaké šance má na znovuzvolení Donald Trump proti Joeu Bidenovi? Komu ve volbách víc pomůže koronavirová epidemie a situace okolo hnutí Black Lives Matter? „Aktuální celostátní průzkumy sice favorizují o 11 procent Bidena, média ale stále častěji zmiňují možnost záměrného lhaní Trumpových voličů právě pro zmatení průzkumů,“ upozorňuje amerikanista Jan Hornát z Katedry severoamerických studií FSV UK.

„Těžko říct, jak je to rozšířený fenomén, ale ukázalo se to i v prvních volbách před čtyřmi lety, kdy se lidé naopak spíš styděli přiznat, že budou volit Trumpa,“ dodává Jan Hornát. I přes ono víc jak desetiprocentní vedení Joea Bidena v průzkumech tak není zdaleka nic jisté.

V amerických volbách podle Hornáta platí jedno zlaté pravidlo: „Když se daří ekonomice, tak bude zvolen stávající prezident. Lidé totiž nebudou chtít experimentovat s jiným kandidátem.“ A americké ekonomice se za prezidentování Donalda Trumpa dařilo, cena akcií amerických společností rostla a nezaměstnanost byla nejnižší za posledních 50 let. Než přišla epidemie koronaviru. „Trumpovo současné lavírování mezi ano a ne i velikostí finančního stimulu je zkouška toho, na co voliči uslyší, a chaos ohledně podpory fiskálního balíku mu hraje do karet,“ domnívá se Hornát, podle kterého aktuální nejistá situace zároveň Trumpovi umožňuje, aby se ukázal jako silný lídr, který si dokáže dupnout a říct, jak to bude.

„V nedávných průzkumech, které zjišťovaly hlavní důvody, proč by lidé volili Trumpa, byla na prvním místě rozhodnost a u Bidena to bylo, že není Trump,“ zdůrazňuje Hornát. Trumpovi by podle něj mohl hrát do karet i fakt, že bez výrazných problémů zvládl svoji nákazu nemocí Covid-19. „Značná část voličů chce vidět v prezidentském křesle silnou osobnost i fyzicky a Trump tím tak v podstatě umlčel ty, kteří před čtyřmi roky pochybovali o jeho zdraví.“

Čeho Donald Trump dosáhl díky výrazné personální proměně svého kabinetu? Jsou republikáni jednotnější v názoru na „svého“ prezidenta v porovnání s rokem 2016? A čím Trump do určité míry republikánskou stranu revolucionalizoval? Dokáže využít hnutí Black Lives Matter ve svůj prospěch spíš Trump, nebo Joe Biden? Poslechněte si celý rozhovor s amerikanistou Janem Hornátem, spoluautorem publikace America first – příčiny a kontext volebního vítězství Donalda Trumpa.

Spustit audio