Architekt Josef Smutný koupil zchátralý pivovar v Rudníku. Nechtěl, aby ho někdo zboural
„Je v tom kus architektské nadutosti a ješitnosti,“ říká Josef Smutný o svém rozhodnutí zrekonstruovat starý pivovar. Chce dokázat, že tuhle památku lze zachránit a vrátit jí život.
Pivovar je v Rudníku u Trutnova. Letos v červenci se tu především bagrovalo. „Bagr nádherně pracuje s hlínou,“ libuje si architekt. Bagrista postupně na dvoře odkryl staré dlažby či renesanční zápraží.
Pivovar je plný dochovaných detailů – od renesance až po 19. století, kdy se tu vařilo pivo podle nejnovějších metod. Co s ním ovšem dnes? Jak bude současný majitel postupovat? Ten minulý měl mnoho problémů s památkáři: „Místo aby řešili, co se tady má dělat, dávali mu jednu pokutu za druhou,“ popisuje architekt. Jak je to teď?
Jeho plán je zřídit v pivovaru lokální centrum architektury. Už teď vyhlásil první ročník ceny za architekturu v Krkonoších a vyhledává zajímavé nové stavby. Co to je? A staví se v Krkonoších jen pro turisty, nebo i pro místní? Stálých obyvatel by zdejší obce a města potřebovaly víc: „Chybí tu vyšší střední třída,“ myslí si Smutný.
Obce a městečka mají i další problémy: nejsou tu chodníky, k bankomatu se musí jet deset kilometrů a všude panuje vizuální smog z reklamy. Co jako architekt radí místním starostům?
Dřív jezdil Smutný na plachetnici a cestoval rád do Mexika. Teď má obrovský starý objekt. „Dobrodružství v Mexiku skončila,“ směje se. Aktuálně je zdrojem všech jeho dobrodružství právě pivovar v Rudníku.
S architektem Josefem Smutným o tom, proč si koupil pivovar a už netouží po Mexiku.