Architekt Josef Smutný koupil zchátralý pivovar v Rudníku. Nechtěl, aby ho někdo zboural

10. srpen 2022

„Je v tom kus architektské nadutosti a ješitnosti,“ říká Josef Smutný o svém rozhodnutí zrekonstruovat starý pivovar. Chce dokázat, že tuhle památku lze zachránit a vrátit jí život.

Pivovar je v Rudníku u Trutnova. Letos v červenci se tu především bagrovalo. „Bagr nádherně pracuje s hlínou,“ libuje si architekt. Bagrista postupně na dvoře odkryl staré dlažby či renesanční zápraží.

Pivovar v Rudníku, který chce architekt Josef Smutný zrekonstruovat

Pivovar je plný dochovaných detailů – od renesance až po 19. století, kdy se tu vařilo pivo podle nejnovějších metod. Co s ním ovšem dnes? Jak bude současný majitel postupovat? Ten minulý měl mnoho problémů s památkáři: „Místo aby řešili, co se tady má dělat, dávali mu jednu pokutu za druhou,“ popisuje architekt. Jak je to teď?

Jeho plán je zřídit v pivovaru lokální centrum architektury. Už teď vyhlásil první ročník ceny za architekturu v Krkonoších a vyhledává zajímavé nové stavby. Co to je? A staví se v Krkonoších jen pro turisty, nebo i pro místní? Stálých obyvatel by zdejší obce a města potřebovaly víc: „Chybí tu vyšší střední třída,“ myslí si Smutný.

Obce a městečka mají i další problémy: nejsou tu chodníky, k bankomatu se musí jet deset kilometrů a všude panuje vizuální smog z reklamy. Co jako architekt radí místním starostům?

Dřív jezdil Smutný na plachetnici a cestoval rád do Mexika. Teď má obrovský starý objekt. „Dobrodružství v Mexiku skončila,“ směje se. Aktuálně je zdrojem všech jeho dobrodružství právě pivovar v Rudníku.

S architektem Josefem Smutným o tom, proč si koupil pivovar a už netouží po Mexiku.

Pivovar v Rudníku, který chce architekt Josef Smutný zrekonstruovat
Spustit audio