Architekt Martin Jirka v roli „Adama Gebriana broumovského výběžku“
Jak se vede architektovi ve výběžku republiky? Martin Jirka žije s rodinou ve vesnici u Broumova. Zrekonstruoval si tu byt v bytovce a chce sem přinést více architektury.
S Martinem Jirkou jsme si dali sraz u Plečnika. Je to nejstarší dílo tohoto slavného architekta v Česku, málo známý pomník průmyslníka Josefa Schrolla, který vytvořil spolu se sochařem Othmarem Schimkowitzem. Jak se sem Plečnik dostal? A proč je to dnes tak zanedbaný plácek?
Prošli jsme i další zajímavosti – dřevěný kostel, novou obřadní síň i klášterní zahrady. I místa a stavby, které se moc nepovedly. Martin Jirka chce město trochu měnit k lepšímu: „Hledám způsoby, jak nezůstat lhostejný. Jinak než vstupem do veřejné diskuse tyhle věci nejde ovlivnit,“ říká. Píše články, snaží se získat pro problémy města pozornost. Chtěl by být Adamem Gebrianem výběžku? „O to se samozřejmě snažím,“ směje se.
Broumovsko se vylidňuje, v roce 2050 se očekává, že tady bude jen polovina obyvatelstva. Odcházejí zejména vysokoškolsky vzdělaní lidé. Martin Jirka také odešel, nejprve do Brna a pak do Německa. Ale pak se se ženou rozhodli, že to tady zkusí. S rodinou žijí v bytovce v Martínkovicích, kde si částečně vlastnoručně rekonstruoval byt. „Tvoření a kutilství mě baví,“ uzavírá.
„Statků k rekonstrukci je tu hodně a dává mi to smysl.“ Co dalšího dělá architekt ve výběžku republiky?
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.