Ariel Pink u Kapitolu, násilník Marilyn Manson. Jak se poprat s chybami našich oblíbených umělců?

24. únor 2021

„Vymýval mi mozek a manipuloval se mnou.“ Tato slova Evan Rachel Wood, herečky a bývalé partnerky excentrického hudebníka Marilyna Mansona, nejspíš znamenají konec jeho kariéry. Po obvinění ze zneužívání s Mansonem rozvázalo spolupráci jeho vydavatelství Loma Vista Recordings. Stejný osud potkal i amerického hudebníka Ariela Pinka, ten se „provinil“ účastí na demonstraci na podporu bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa. Jak to ale mají zpracovat fanoušci?

V 70. letech jsme toho o osobním životě kapel, hudebníků nebo hudebnic moc nevěděli. Labely kontrolovaly to, kam jsme dohlédli, a tím pádem i to, co si o nich myslíme. V době sociálních sítí už ale nejde přešlapy, amorální skutky nebo názory interpretů přehlédnout.

„Prostředí se mění. V půlce 60. let jsme nejen nevěděli, že John Lennon mlátí svoji manželku, což se dělo, ale nevěděli jsme ani to, že vůbec nějakou manželku má,“popisuje hudební publicista Jiří Špičák, se kterým jsme se vydali na procházku po pražském Vyšehradě.

John Lennon

V zasněženém parku jsme se Špičákem otevřeli téma, které bude v čím dál korektnější době, která dává slovo těm, kteří ho dříve neměli, stále aktuálnější: jak máme naložit s tím, když je náš oblíbený hudebník amorální?

„Myslím si, že každý normální člověk nebude chtít poslouchat hudbu umělce obviněného ze sexuálního násilí. Zároveň bude ale úplně v pořádku, když ho bude chtít podepsat nějaký label. Posluchač sám si určí, jestli chce trávit čas s hudbou takového člověka,“ myslí si Špičák.

Přestaneme konečně glorifikovat autory tracků z našich playlistů? Vydejte se s námi na procházku po Vyšehradě, na které si povídáme o tom, jaké to je, když se ukáže, co provedl hudebník z plakátu ve vašem pokojíčku.

Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.