Atletické MS slaví čtyřicítku. Co se změnilo od dob Kratochvílové a Fibingerové?

18. srpen 2023
Tribuna

Atletičtí fanoušci se dočkali a příští týden zase alespoň na chvíli jejich sport přehluší neustálý příliv zpráv z fotbalu nebo hokeje. Začíná atletické mistrovství světa, které letos slaví 40 let existence. Jak se od roku 1983 šampionát posunul? A na co těšit letos?

Helsinky 1983 byl velkým triumfem československého sportu. Dvě zlata tehdy získala Jarmila Kratochvílová, v kouli byla nejlepší Helena Fibingerová a v disku Imrich Bugár. Dodnes se na ten šampionát v české atletice vzpomíná a má nedotknutelný status, říká Vojta Jírovec. Platí to navzdory obviněním z organizovaného dopingu v tehdejší atletice.

„Nelíbí se mi takové hlasy, že ti sportovci jen leželi na gauči a brali prášky a injekce. Oni trénovali neobyčejně tvrdě, k čemuž mám velký obdiv a respekt. Na druhou stranu, nelze být slepý na obě oči a nevidět, že existují vcelku jasné indicie, že tady nějaký program organizované fungoval,“ dodává Vojta.

Sport se od té doby v mnohém posunul: dnes slavíme čtyřicet let atletického šampionátu, a to v Budapešti v novém Národním atletickém centru, které pro potřeby mistrovství dokáže pojmout až pětatřicet tisíc lidí. „Je to velký stadion s údajně hodně rychlým povrchem,“ dodává Vojta s tím, že nová aréna může být i součástí maďarského pokusu o organizaci OH.

A kdo budou největší hvězdy mistrovství? „Může to být asi největší současný showman a určitý nástupce Usaina Bolta. Američan Noah Lyles už oznámil, že by chtěl na MS běžet časy 9,65 na stovku a 19,10 na dvoustovku. Tím druhým by překonal současný světový rekord,“ líčí Vojta.

Před čtyřiceti lety v Helsinkách na mistrovství světa triumfovaly atletické hvězdy Jarmila Kratochvílová či Helena Fibingerová. Co se od jejich dob změnilo? A jak se na ně v atletickém prostředí vzpomíná? Více v nové Tribuně.

autoři: Martin Vait , Vojtěch Jírovec
Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.