Automatky: Děti mohou zažít život ve tmě díky speciální hmatové knize

Automatky - haptická knížka
Automatky - haptická knížka

V roce 2011 získala Kateřina Kubánková cenu za Excelentí studentský design za hmatovou knihu pro nevidomé děti se slovenským názvem Zatoulané bodky. O pár let později oslovila sdružení Jiné Laně, aby jí pomohlo knihu vydat. Dnes je kniha dostupná oproti původnímu slovenskému originálu v češtině v přebásněné verzi jako Zatoulané botky a otevírá možnost sériové výroby hmatových knih.

V České republice žije přes 100 000 osob se zrakovým postižením a mezi nimi jsou samozřejmě i děti, které doposud měly při půjčování titulů ze specializovaných knihoven omezené možnosti. Tuto knihu budou moci rodiče či pedagogové i zakoupit.

„V průběhu dvou let, kdy jsme pracovali na vydání knihy, přistál v dílně našeho grafického studia speciální stroj, díky kterému je možné knihu s Braillovým písmem opravdu vytisknout. Nechtěli jsme používat ražbu a způsob velmi přesného tisku jednotlivých pyramidek do textu pro nevidomé je obrovským pokrokem,“ říká Markéta Jáňová z Jiných Laní.

Kniha je určená i pro vidící děti. Se zavázanýma očima mohou vyzkoušet hmatové prvky. Zatoulané botky obsahují i text ve velikosti určené slabozrakým dětem. Odborným garantem publikace byla Terezie Kochová z Asociace rodičů a přátel dětí nevidomých a slabozrakých v ČR. Kniha bude na podzim reprezentovat Českou republiku na veletrhu hmatových knih ve Francii. „Naším velkým snem je, aby se takové knihy dostaly i do běžných škol, kde by mohly sloužit jako edukativní materiály,“ říká Eva Hulešová z Jiných Laní.

V pondělí 3. dubna proběhne od 16 hodin křest hmatové knihy Zatoulané botky v Café 1 v Praze.