Automatky: I falešná Pařížanka může být opravdová matka

Kamila Boudová
Kamila Boudová

Kamila Boudová je známá česká propagátorka udržitelné módy. Šíří osvětu v oblasti módního průmyslu nejen u nás, ale i v Evropě. Přednáší na vysoké škole v Paříži a na Slovensku, stojí za Sustainable Fashion Day, který nedávno proběhl v pražském Vnitroblocku, a o temné stránce módního světa píše i ve svém sloupku a nové knize s názvem Falešná Pařížanka. Letos se umístila v anketě mezi 30 nejúspěšnějšími Čechy pod 30. S francouzským partnerem vychovává na předměstí Paříže desetiměsíční dceru a mezi místními matkami šiří revoluci v oblékání, ve výchově i v přístupu k životu.

„Když jdeš s kámoškou nakupovat, je to společenská událost, ale není to tak osobní, jako když jdeš k někomu domů a prohrabuješ se věcma, vyměňujete, nebo dědíš a s tím oblečením se nesou příběhy míst nebo momentů. O tom si pak vyprávíte a to je krásný,“ popisuje Kamila Boudová, která oblečení v obchodech nenakupuje.

Její dcera nosí látkové pleny, ideálně leze bosa a oblečení má děděné nebo výjimečně koupené v second handu. Podle mé zkušenosti je mezi pražskými matkami právě tohle trendy – být bezobalový, bezodpadový, udržitelný, usměvavý, kompostovatelný a opravdový, mít dítě v šátku a respektovat ho. Ve Francii se podle Kamily drží spíše tradiční model.

„Když jsme na hřišti, Paulinka leze bosa a ostatní děti se chtějí také zout. U toho na ně křičí rodiče a chůvy, ať si okamžitě vezmou botičky, jinak půjdou domů. A já to teď dělám tak, že se taky vyzouvám a dělám revoluci v chození naboso,“ říká Kamila.

Francouzský způsob výchovy dětí je obecně v Čechách populární, zejména kvůli představě o rovnoprávnosti a genderové vyrovnanosti rodičů. Říká se, že ideál rodičovství je tzv. francouzský model, kdy oba partneři pracují na půl úvazku a oba se starají o děti, na půl úvazku. Realita je ale podle Kamily Boudové jiná.

„Francouzský systém je systém deziluzí. Oba rodiče nepracují na poloviční úvazek, ale na plný, a dítě je od tří měsíců celý den buď v jeslích, nebo u mateřských asistentek (ženy, které mají svůj byt uzpůsobený jako malou školku pro 4 děti). A rovnost znamená, že ze všech žen se udělají muži, mentálně a energeticky. Ženy do práce nechtějí, ale musí. Dělí se s partnerem o všechny výdaje napůl. A to je ten střet – kojit nebudeš, protože já chci to dítě krmit taky, a pokud někam pracovně jedeš, to dítě tu nech, protože my jsme rovnoprávní rodiče dítěte, takže nevěřím, že má být malé dítě s matkou, a tak podobně,“ popisuje Kamila.

Co se francouzských porodů týče, i přes oblibu porodnic a epidurálu je možné a legální rodit za přítomnosti porodní asistentky doma. Je ale možné rodit i v porodnici za přítomnosti vlastní porodní asistentky, porodní pokoj využít jen jako momentální útočiště a hned po bondingu odjet taxíkem domů. Stejně tak jako to udělala Kamila. Francouzské porodní asistentky, podobně jako hebamy v Německu, fungují stejně jako gynekologové.

Poslechněte si celý rozhovor s Falešnou Pařížankou, opravdovou matkou, milovnicí kompostování a pomalé módy Kamilou Boudovou!