Automatky s Laurou Janáčkovou: Životním úkolem ženy je vhodně zvolený partner

03780693_0.jpeg
03780693_0.jpeg

„To nejdůležitější, co žena musí za celý svůj život udělat, není kariéra, ale vhodně zvolený partner. Hloupé je, že se nám do toho plete zamilovanost. A většinou se rozhodujeme v době, kdy jsme sami nezralí. Abychom si dobře vybrali partnera, musíme si ujasnit, kdo jsme a co ve skutečnosti chceme,“ říká sexuoložka a psycholožka doc. Laura Janáčková.

Žena i muž se dokáží na začátku vztahu přizpůsobit, protože oba mají velkou motivaci. Dlouhodobě se ale nemění. Proto je správný výběr a znalost sama sebe zásadní.

„Často si vybíráme mezi dvěma až třemi partnery, kteří se o nás náhodně ucházejí. Následně jsme intoxikovaní (uvolňuje se serotonin, oxytocin a dopamin – stejně jako při užívání návykových látek), protože jsme zamilovaní. Pak se najednou po dvou až třech letech probereme a divíme se, vedle koho to žijeme. Buď máme štěstí a klaplo to, anebo jsou naše původní očekávání jiná než realita,“ upřesňuje Laura Janáčková.

V České republice je také žen o sto tisíc více než mužů (na 100 mužů připadá 102 žen), a proto by o sebe podle Laury Janáčkové měly ženy dbát. „Žena by měla být trošičku sobecká, říká se, že hodná není blbá. Někdy mám pocit, že ženy se tak moc starají o rodinu a o děti, že často zapomenou samy na sebe. A nesmíme zapomenout, že muži si vybírají ženy na první pohled hlavně podle atraktivity. A všude okolo je spousta vdavek chtivých mladých žen.“

A co je KULT Partnerství? Poslechněte si celý rozhovor s Laurou Janáčkovou, mimo jiné matkou třech dětí.