Autor knihy Oteplí se a bude líp: „Češi neví, co si o změnách klimatu myslet, zmátl je Václav Klaus“

25. duben 2018

Lidé, kteří zpochybňují globální změnu klimatu pomalu ale jistě přicházejí o argumenty -spolu s čím dál výraznějšími projevy změny klimatu a jejich ničivými účinky například na zemědělství. Přesto se stále ještě tento postoj projevuje a to dokonce i v nejvyšších patrech politiky. Na to jak se projevuje takzvaná klimaskepse v České republice se zaměřila nová kniha sociologa Petra Vidomuse s názvem Oteplí se a bude líp.

Čeští klimaskeptici měli dlouho ve veřejné debatě poměrně silné postavení, klimaskeptické konference přenášela dokonce Česká televize.

„Jsou to vzdělaní lidé, kteří čtou zahraniční literaturu, často překládají texty zahraničních think-tanků libertariánského střihu,“ popisuje české klimaskeptiky Petr Vidomus. „V mém výzkumu měla řada lidí doktorské vzdělání. To má ale řada lidí, a přesto nemluví do témat a diskusí, kterým nerozumí. Čeští klimaskeptici vybírají účelově argumenty a literaturu, která podporuje jejich argumenty, ale nejsou to lidé, kteří by v oboru klimatologie publikovali recenzované publikace, čili prošli zkouškou, kterou prochází všichni ostatní vědci.“

Slunce - sucho - klimatický - klimatické - změny - strom - příroda

Problém je, že díky svému přístupu do médií a veřejné diskuse se českým klimaskeptikům podařilo významně ovlivnit veřejné mínění. „Podle některých výzkumů asi 30 % lidí neví, co si mají o klimatické změně myslet a zda mezi vědci existuje shoda ohledně základních otázek. A to je taková nejistota, která je výsledkem působení Václava Klause a ostatních klimaskeptiků,“ popisuje vliv bývalého prezidenta Petr Vidomus.

Proč na Slovensku klimaskeptici nikdy neměli tak silný hlas jako u nás? Proč neexistují levicoví klimaskeptici a proč agenda klimaskepticismu přitahuje právě pravicově smýšlející lidi? A co se děje s klimaskeptiky dnes? Poslechněte si audio záznam celého rozhovoru.

autor: Dalibor Zíta
Spustit audio