Až hráči narukují do třetí světové. Začátek roku ovládly mrazivé memy o nukleárním konfliktu

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy WW3 meme

Vypadalo to na poklidný začátek roku i nové dekády, jenže pak se 3. ledna světem rozletěla zpráva, že americká armáda pomocí dronů zabila íránského vojenského vůdce Solejmáního, a bylo po idyle. Ozbrojený konflikt mezi USA a Íránem se během chvíle stal velmi reálným a s ním i obavy o další eskalaci násilí na Blízkém východě. Memová komunita zareagovala velmi rychle a začala internet bombardovat memy o třetí světové válce. Aby toho nebylo málo, Justin Bieber vydal nový singl.

Trvalo to vlastně jen pár minut  po zveřejnění zprávy Twitter zaplavily hashtagy WWIII nebo IranWar a po nich následovaly obrázkové memy používající všechna možná populární makra. Některé připomínaly, že s válkou přichází i povolávací rozkazy. A to i pro ty, kteří se právě teď smějí memům. Další memy s oblibou spekulovaly, jak to bude vypadat, až hráči počítačových válečných stříleček nebo strategií skutečně narukují, a jak se jejich znalosti z virtuálního světa osvědčí v praxi. A také ukazovaly, jak se všichni vypaříme, až padne atomová bomba.

Memová mánie kolem potenciální třetí světové války nicméně není tak úplně nová. První výskyt vtípku o tom, že třetí světová válka je nevyhnutelná, protože „lidstvo přece miluje trilogie“, se podle stránky Know Your Meme datuje už do roku 2012. Vtípky na téma války se pak internetem hojně šířily třeba v dubnu 2017, kdy se kvůli útoku na město Chán Šajchún v Sýrii dramaticky zhoršily vztahy mezi Ruskem a USA. Už tehdy se objevily vtípky o rukování nebo nukleárním vymazání. Jejich rozšíření se ale s tím aktuálním vůbec nedá srovnávat.

Jako by přes Vánoce všichni tvůrci memů odpočívali, nabírali síly, a když Trumpova administrativa vykonala svoji nečekanou a hodně diskutabilní popravu íránského vojevůdce, explodovala zadržovaná kreativita internetu jako sopka. Přiznejme si, že válka navíc skýtá široký humoristický potenciál, ledacos o tom vědí čtenáři Švejka. Je to ale vesměs hodně černý humor. Ozvaly se samozřejmě i hlasy, že o takhle vážné věci by se nemělo vůbec žertovat. Ale co jiného dělat tváří v tvář hrozbě nepředstavitelné zkázy, kterou válka může přinést?

WW3 meme

Na sociálních sítích se ozvalo i nespočet boomerů, kteří tvrdili, že vtipkování o válce je nezvratným důkazem, že dnešní mladá generace je cynická a odtržená od reality. A vůbec neví, co to je válka a co světu může přinést. Podle mě to ale tuší víc než dobře. Humor je mimo jiné obranná reakce na traumatické zážitky nebo strach. A čím větší emoce něco vzbuzuje, tím větší nutnost se s tím vyrovnat pociťujeme. Apokalyptické memy zveřejňované prakticky v okamžitém závěsu za politickými událostmi jsou dobrým indikátorem nálady a pocitů v takříkajíc syrovém stavu. Tak či onak tu máme první velký mem roku 2020. Doufejme, že nebude i úplně poslední. Ale to už je zase trochu černý humor.

Poslechněte si Fenomem a zjistíte, jak se memová komunita vyrovnává s možností eskalace konfliktu na Blízkém východě. Jsme blízko třetí světové válce? A jak se v ní osvědčí hráči stříleček a strategií? Je vtipkování o válce nihilismus, cynismus nebo jen nutná obranná reakce?

WW3 meme