Balanc o nejdelší studii o štěstí. Spokojenost přináší dobré vztahy, začít musíme u vztahu k sobě
„Vztahy s lidmi jsou výsledkem toho, jaký vztah máme sami k sobě,“ myslí si Vratislav Hlásek. V Balancu jsme tentokrát rozebírali vztahy mezi lidmi. Na Harvardské univerzitě začala v roce 1938 rozsáhlá studie, která zkoumala jak žít zdravý a šťastný život. Zahrnula témata zdraví, úspěchu, kariéry i manželství. Studie pokračuje dodnes a celkově je do ní zapojeno kolem třinácti stovek lidí.
Výzkumníci zjistili, že dobré vztahy byly pro štěstí důležitější než peníze, sláva, příslušnost do sociální skupiny a inteligence. Myslí se dobré vztahy s rodinou, s přáteli i s komunitou. „Fyziologická přirozenost našeho druhu vlastně očekává, že se narodí do větší skupiny lidí. Do vztahů a bezpečí. Neočekává, že se bude fixovat na jednoho nebo dva lidi. To bohužel naše děti nemají.“
Vratislav Hlásek se zajímá také o neurobiologii. Díky tomu vidí a poukazuje na rozpory mezi tím, jak je prý člověk od přírody nastaven, a tím, jak je uspořádána společnost. Na špatně chápané a vytvořené vztahy lidi prý často upozorní a donutí je měnit se až nějaká velká krize. Protože se v životě zaměřujeme na jeden hlavní vztah, tak si tím bráníme ve vlastní dospělosti, vytváříme si vztah závislý a čekáme, že nás učiní šťastným.
Pusťte si díl magazínu Balanc, který si jako téma vzal jednu z nejznámějších a nejdelších studií o lidském zdraví a štěstí.
Související
-
Honza Vojtko v Diagnóze F: Na štěstí se musí pracovat, samo nepřijde. Roli ale hrají geny i dětství
Pocit štěstí, který prožíváme, záleží na aktuálních okolnostech daleko méně, než bychom čekali.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.