Balanc o soustředění s Pavlem Špatenkou: myšlenky víří v hlavě všem, mysl musíme kultivovat

25. září 2018

„Mysl, pokud je nekultivovaná, je primárně chaotická,“ říká Pavel Špatenka, terapeut a spisovatel. Pokud se chceme naučit se lépe soustředit, nemusíme přesně znát důvody, proč funguje naše mysl jako pás s running sushi, který nám neustále nabízí vzpomínky, myšlenky, pocity, obrazy, ale i obavy a katastrofické scénáře. Navíc nás rozptylují vnější podněty, lidé, počítače, ruchy… Svou pozornost může trénovat každý, začíná se přes vnímání vlastního těla.

„Naše kultura je velmi ukřičená, hlasitá a násilná. Mysl to chce, protože takové prostředí zná, cítí se v něm doma. Do okamžiku, než si uvědomí, že je to pro ni konfliktní situace,“ popisuje kulturní roztěkanost Pavel Špatenka. Podle něj ale není řešením jen ovlivňování okolí, prostředí, ve kterém fungujeme. Pokud se totiž budeme vyhýbat v životě nepříjemnému, dostaneme se čím dál tím více do izolace.

Pavel Špatenka

Vnější prostředí můžeme ovlivnit, někdy více, někdy méně. V kanceláři si lze sednout jinam, naučit se vypínat aplikace a notifikace, které vyrušují. Pokud vás ruší hluk, můžete mít špunty v uších nebo si pustit speciální hudbu k soustředění. Některé služby nabízí i monotematické ruchy, které zaměstnají jen některé části mozku. Do uší vám tak může znít ruch kavárny, déšť, vlny oceánu, šum nebo cesta vlakem.

„První krok je přenést pozornost z vnějšího světa do vnitřního, začínáme pozorovat, co prožíváme teď a tady.“ To není ale vždy příjemné, mohou se nám vynořovat nepříjemné myšlenky, emoce i napětí v těle. Ale pouze pokud budeme vnímat všechny prožitky, budeme zdokonalovat svou pozornost. „Snažíme se dát pozornost mimo nepřetržitý tok myšlenek. A naše tělo je nejstabilnější objekt, který můžeme pozorovat dnem i nocí, aniž by se výrazně a rychle měnilo.“

Poslechněte si všechny rady Pavla Špatenky k zlepšování pozornosti, jaké odpovědi na dnešní problémy s těkavou myslí nabídly východní přístupy už před tisíci let? Proč je důležité konfrontovat ve svém životě vědomě nepříjemné věci?

autor: Petr Bouška
Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.