Barmská aktivistka Lae Lae Nwe v Leonardu

20. květen 2015
Sedmý světadíl

Desátý ročník festivalu dokumentárního filmu o lidských právech Jeden svět hostí barmské disidenty a opoziční aktivisty, kteří v Barmě na vlastní kůži zažili pronásledování a v současnosti žijí v exilu. Jednou z aktivistek je i třicetiletá Lae Lae Nwe. Při své první návštěvě Česka navštívila včera i ČRo Leonardo. Poslechněte si rozhovor s ní.

Lae Lae Nwe se zúčastnila opozičních protestů na univerzitě v Rangúnu v roce 1998. Následně ji režim odsoudil k 21 letům odnětí svobody. V Praze obdrží cenu Homo Homini pro své kolegyně, které jsou pronásledovány barmským režimem.Ten se dostal k moci pučem v roce 1962.

Rozhovor s Lae Lae Nwe uslyšíte také v magazínu o světě Sedmý světadíl. Nabídneme vám v něm i rozhovor s barmským opozičním aktivistou a novinářem Minem Zinem a Soe Aungem, který v současné době pobývá v České republice a je členem zahraničního výboru National Council of the Union of Burma (NCUB), asociace zastřešující nevládní a demokratické opoziční skupiny na thajsko-barmské hranici.

autoři: Iva Jonášová , mam
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.