Běh ovlivňuje psychiku. Zvyšuje pozornost, potlačuje stres a zlepšuje náladu

22. červen 2018

Většina běžců z vlastních zkušeností ví, že běh může zásadně ovlivnit psychiku. Touto myšlenkou se v posledních letech začala zabývat i neurověda a vznikla řada výzkumů, které objasňují, co se při běhu s naším mozkem vlastně děje.

Potvrzují subjektivní zkušenosti běžců – běh může ovlivnit to, jak se cítíme, zlepšovat pozornost a potlačovat stres. Běh ale samozřejmě není univerzálním lékem na všechny psychické problémy. Němečtí neurovědci, kteří zkoumali mozky závodníků účastnících se několikadenního 3 000 mil dlouhého závodu, objevili i možná negativa. Během tohoto extrémně dlouhého závodu se totiž běžcům výrazně snížil objem šedé hmoty, a to až o 6 %. Normální úbytek související se stárnutím je přitom pouze 0,2 % za rok. Po osmi měsících se ale mozek závodníků vrátil opět do normálu. Zatímco extrémně dlouhý běh může být kontraproduktivní, je prokázáno, že běh na kratší vzdálenosti má pozitivní účinky. Experiment americké univerzity z roku 2018 například prokázal, že půlhodinový běh zlepšuje procesy v mozku, které jsou podle vědců spojené se schopností zpracovávat informace. Podobné výsledky přinesla i studie litevské univerzity, která prokázala, že běh může zlepšovat naši schopnost soustředit se a řešit problémy. Tyto změny byly navíc patrné už po 10 minutách intervalového běhu. Podle výzkumu Davida Reichlena z univerzity v Arizoně totiž běh zvyšuje aktivitu v předních částech mozku, které jsou zodpovědné za kognitivní funkce a pracovní paměť. Snižuje naopak aktivitu tzv. default mode sítě, která je zdrojem vnitřního monologu a která nás například nutí přemýšlet nad minulostí. Činnost této sítě není vždy prospěšná a bývá spojována s klinickou depresí. Běh tak vlastně může být chápán i jako druh pohybové meditace a potvrzují to i výzkumy mozku. Stejně jako meditace může i běh pomáhat se zvládáním stresu a depresí.

autor: David Krkoška
Spustit audio
 • Dost bylo selfíček s horou Fudži. Japonské město postavilo zeď

  24. květen 2024
  Hora Fudži, Japonsko,

  V jednom japonském městečku už mají turistů tak plné zuby, že postavili obrovský plot, který brání ve výhledu na atrakci, za kterou přijíždějí: na slavnou horu Fudži. Podobné kroky v boji proti nadměrnému turismu podnikly i některé evropské destinace, píše server Euronews.

  Dvacet metrů dlouhý a dva a půl metru vysoký plot je pokrytý černou sítí. Ta má zhatit plány turistů na atraktivní „selfíčka“ se slavnou horou. Městečko Fudžikawagučiko je známé tím, že nabízí jedny z nejlepších výhledů na ikonickou japonskou horu. Místní obyvatelé už ale mají dost turistů, kteří blokují chodníky a zastavují dopravu, aby získali dokonalý snímek.

  Obzvláště oblíbeným místem pro fotografování byla venkovní část obchodu Lawson, odkud se při fotografování pod určitým úhlem zdálo, jako by hora Fudži seděla na střeše obchodu. Turisté, většinou cizinci, dokonce toto místo pojmenovali „hora Fudži Lawson“.

  „Kawagučiko je město postavené na cestovním ruchu a já návštěvníky vítám,“ říká Mičie Motomoči, majitel kavárny, která stojí jen nedaleko oblíbeného místa fotografování. Motomočimu zejména vadí neurvalé chování návštěvníků města. Turisté podle něj totiž bez skrupulí odhazují odpadky, přecházejí silnice za hustého provozu a bez dovolení vnikají na soukromé pozemky.

  Hora Fudži bývala v minulosti poutním místem. Dnes je oblíbená mezi turisty, kteří na vrchol vystupují, aby sledovali východ slunce. Velkým problémem se však staly tuny odpadků, včetně plastových lahví, potravin a dokonce i oblečení, které tady po sobě nechávají. Prefektura Jamanaši, kde je také stezka Jošida - nejoblíbenější ze čtyř tras na vrchol 3776 metrů vysoké hory - zavedla před letošní sezónou výstupů na Fudži rezervační systém. Ten má snížit počet návštěvníků.

  S přílivem turistů bojují i některé destinace v Evropě. Nejoblíbenější atrakce Menorky, městečko s bíle omítnutými domy, zavedlo návštěvní hodiny. Také Benátky, jedno z nejoblíbenějších italských měst, kde počty turistů často převyšují počet obyvatel, nedávno zavedly poplatek za návštěvu.

 • Mangrovy na „červeném seznamu“ ohrožených druhů. Tropický ekosystém ohrožují hlavně lidé

  24. květen 2024
  mangrovník, porost, les, příroda

  Polovina světových mangrovových lesů je ohrožena kvůli lidskému vlivu. Podle nedávno publikované studie by ztráta těchto ekosystémů, které jsou rozsáhlými zásobárnami uhlíku, měla katastrofální následky pro přírodu a lidi na celém světě, píše The Guardian.

  Podle vůbec prvního odborného hodnocení těchto klíčových ekosystémů a zásobáren uhlíku hrozí polovině všech mangrovových lesů na světě zánik. Analýza Mezinárodní unie ochrany přírody (IUCN) tvrdí, že hlavní příčinou jejich úbytku lesů jsou lidé. Nejvíce jsou přitom mangrovové porosty ohrožené v jižní Indii, na Srí Lance a Maledivách.

  Angela Andradeová, předsedkyně komise IUCN pro správu ekosystémů, uvedla: „Mangrovové ekosystémy jsou pro člověka neobyčejně potřebné. Jejich ztráta může mít katastrofální následky pro přírodu i lidi na celém světě.“

  Mangrovové porosty se vyskytují na mnoha místech naší planety a zahrnují desítky různých druhů stromů a keřů podél tropického pobřeží. Ty jsou útočištěm obrovské biologické rozmanitosti. Slouží jako líhně ryb a žijí v nich nejrůznější savci, například tygři, afričtí divocí psi a lenochodi. Tyto ekosystémy ukládají na svou rozlohu neúměrné množství uhlíku, téměř třikrát více než tropické lesy stejné rozlohy.

  Při výzkumu, na němž se podílelo více než 250 odborníků z celého světa, použili vědci obdobu červeného seznamu, který se používá pro výpočet rizika vyhynutí druhů. „Červený seznam ekosystémů poskytuje jasné cesty, jak můžeme zvrátit úbytek mangrovových porostů,“ říká Andradeová. „Chránit tyto křehké ekosystémy pro budoucnost, znamená chránit biologickou rozmanitost,“ dodala.

 • Argentinský prezident ohromil národ rockovým koncertem. Jsem král a zničím vás!

  24. květen 2024
  Argentinský prezident Javier Milei

  Argentinci mu říkají „Šílenec“. Tento týden se prohlásil jejich králem. Argentinský prezident Javier Milei vystoupil na pódiu na svém prvním koncertu od loňského zvolení. O velkolepém představení píše The Guardian.

  Koncert ve vyhlášené aréně Luna Park v Buenos Aires s kapacitou osm tisíc diváků přilákal zástupy obdivovatelů pravice. Většinou mladých mužů, kteří se přišli podívat na svého rockového libertariánského vůdce zblízka. „Udělal jsem to, protože jsem chtěl zpívat,“ prohlásil třiapadesátiletý Milei, který byl jako teenager frontmanem cover kapely Rolling Stones s názvem Everest a je prý také fanouškem operního skladatele Giuseppe Verdiho.

  Deník La Nación napsal, že Mileiova „okázalá akce“ se nepodobala ničemu, čeho kdy byla Argentina svědkem „Byla to dvouhodinová pohanská mše celebrovaná prezidentem v extázi,“ uvedl deník o představení, které mělo také propagovat Mileiovu poslední knihu Kapitalismus, socialismus a neoklasická past. „Jsem král ztraceného světa! Já jsem král a zničím vás!“ křičel na koncertě prezident Milei.

  Koncert si nenechala ujít ani Ana Eugenia Clemente, 33letá venezuelská herečka. Svírala v rukou Mileiovu novou knihu a vyzdvihovala argentinského hlavního baviče. „Cítím hlubokou nenávist ke zlé levici, která poškodila mou zemi“, řekla novinářům. „Cítím, že Milei je člověk, který přišel zachránit nejen Argentinu, ale i svět,“ dodala.

  Argentinská opozice byla méně nadšená a označila toto setkání za pokus odvrátit pozornost od domácích problémů, které ještě zhoršuje Mileiova snaha o úspory a reformy, které britský politik  Nigel Farage označil za „thatcherismus na steroidech“. Podle kritiků toto výrazně „neprezidentské“ vystoupení nepomůže vyřešit problémy země. Argentina v současnosti trpí nejvážnější hospodářskou krizí za posledních dvacet let. Šest měsíců po nástupu prezidenta do funkce tři z pěti občanů žijí v chudobě a roční inflace se vyšplhala na téměř 300 procent.

 • Každé deváté dítě ve Spojených státech má ADHD. Počet diagnóz roste

  23. květen 2024
  Dítě

  Přibližně u každého devátého dítěte v USA ve věku od 3 do 17 let byla diagnostikována porucha ADHD. Upozorňuje na to stanice NPR s odkazem na zprávu amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). Ta poruchu pozornosti a hyperaktivity označuje za „rostoucí problém veřejného zdraví“.

  Výzkumníci zjistili, že v roce 2022 bylo v USA diagnostikováno ADHD u 7,1 milionu dětí a dospívajících. To je o milion dětí více než v roce 2016. „Skok v počtu diagnóz nejspíš způsobilo to, že údaje byly shromážděné během pandemie,“ říká Melissa Danielsonová, statistička z Národního centra pro vrozené vady a vývojové poruchy CDC a hlavní autorka studie.

  „Mnoho z těchto diagnóz mohlo být výsledkem toho, že dítě bylo na vyšetření kvůli něčemu jinému, jako například kvůli úzkosti nebo depresi, a jeho lékař zjistil, že má také ADHD,“ říká Danielsonová.

  Statistička dodává, že nárůst počtu diagnóz je také spojený s rostoucím povědomím o ADHD –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ a o různých způsobech, jakými se může u dětí projevovat. Chlapci jsou také diagnostikováni s ADHD častěji než dívky, a to až dvaapůlkrát. Podle nových zpráv se tento rozdíl ale v poslední době zmenšuje.

  Studie vyšla v časopise Journal of Clinical Child & Adolescent Psychology a byla založena na údajích z Národního průzkumu zdraví dětí, který shromažďuje podrobné informace od rodičů.

  Zpráva sice zjistila, že počet dětí s diagnózou ADHD od roku 2016 vzrostl, ale pouze přibližně polovina z nich užívá léky na léčbu tohoto onemocnění –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ ve srovnání se dvěma třetinami dětí v roce 2016.

  NPR připomíná, že děti s ADHD jsou vystavené zvýšenému riziku dalším problémům, včetně depresí, úzkostí a zneužívání návykových látek. Pokud se neléčí, může ADHD zvýšit riziko vážných zdravotních problémů v i dospělosti.

 • Opravoval sklípek a našel kosti mamutů. „Myslel jsem, že je to dřevo,“ říká rakouský vinař

  23. květen 2024
  Vinný sklep

  Muž, který v Rakousku renovoval svůj vinný sklep, našel pozůstatky prehistorických mamutů. Všímá si toho BBC. Vědci z Rakouského archeologického ústavu Rakouské akademie věd označili nález za senzaci.

  Na kosti mamutů narazil vinař Andreas Pernerstorfer ve svém vinném sklepě v obci Gobelsburg v okrese Krems západně od Vídně. Podle odborníků může jít o pozůstatky nejméně tří mamutů. Stáří kostí odhadují až na 40 tisíc let.

  „Myslel jsem, že je to jen kus dřeva. Ale pak jsem ho trochu vyhrabal a vzpomněl jsem si, že dědeček v minulosti říkal, že našel zuby. A pak mě hned napadlo, že je to mamut,“ řekl vinař Andreas.

  „Během výkopových prací byly dotyčné sklepy zcela vyklizené. Jiné srovnatelné nálezy v Rakousku a sousedních zemích byly většinou vykopány nejméně před 100 lety a pro moderní výzkum jsou z velké části ztracené,“ uvedla Rakouská akademie věd v prohlášení.

  Objev vyvolává podle BBC u vědců otázky o tom, jak lidé v době kamenné lovili mamuty. Výzkumníci předpokládají, že mamuti mohli zemřít na místě nálezu kostí – zvířata tam zahnali lidi, kteří na ně pravděpodobně nastražili past.

  Po vykopání budou kosti převezeny do Vídeňského přírodovědného muzea, kde budou podle Rakouské akademie věd restaurovány.

 • Firmy provozující sociální sítě dostaly pětku z ochrany LGBTQ+ lidí

  23. květen 2024
  Sociální sítě

  Velké společnosti provozující sociální média nedokážou chránit LGBTQ+ uživatele před nenávistnými projevy a obtěžováním. Všímá si toho web Huffington Post s odkazem na novou studii organizace GLAAD.

  Platformy buď nemají zásady ochrany uživatelských dat, nebo je nedokážou prosazovat. Odmítají také chránit uživatele před nenávistí na internetu a nedokážou nebo nechtějí zastavit šíření škodlivých stereotypů a dezinformací o LGBTQ+ lidech. Zpráva vyšla už počtvrté a hodnotí šest platforem sociálních médií, včetně Facebooku, Instagramu a Threads od společnosti Meta, ale i TikTok, YouTube a X (dříve Twitter).

  Celkově výzkum posuzuje 12 různých kritérií, jako například, jestli má každá společnost výslovné zásady na ochranu trans, nebinárních a genderově nekonformních uživatelů před deadnamingem a misgenderingem, jestli existují možnosti pro uživatele přidávat do profilů svá preferovaná zájmena. Výzkumníci také zjišťují, jestli stránky nabízí a kontrolují legitimní reklamy související s LGBTQ+ a jestli společnosti sledují a zveřejňují porušování zásad inkluzivity LGBTQ+.

  Ze zprávy společnosti GLAAD vychází, že společnosti provozující sociální média téměř ve všech těchto ukazatelích chybují –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ a umožňují, aby se na jejich platformách šířila škodlivá rétorika. Huffington Post připomíná, že nadnárodní společnosti provozující sociální sítě za jejich provoz i přesto inkasují miliardové zisky z reklamy.

  Téměř všechny platformy obdržely podle serveru The Hill hodnocení F. Jediný TikTok dostal známku D+, což je mírné zlepšení oproti loňskému hodnocení. Čínská sociální sít nedávno totiž přijala opatření, které zakazuje inzerentům, aby cílili na uživatele na základě jejich sexuální orientace nebo genderové identity.

 • Elvisově vile hrozí exekuční dražba. „Je to podvod,“ tvrdí jeho vnučka

  22. květen 2024
  Graceland Elvisův dům

  Vnučka Elvise Presleyho se snaží zastavit plánovaný prodej jeho Gracelandu. Všímá si toho americká stanice NPR. Žena tvrdí, že společnost, která se na prodeji podílí, nejenže zfalšovala dokumenty, ale že ve skutečnosti ani neexistuje. Domu rockové hvězdy i tak hrozí exekuční dražba.

  Herečka Danielle Riley Keoughová se stala majitelkou nemovitosti v Memphisu po smrti své matky - a jediné Elvisovy dcery - Lisy Marie Presley v lednu 2023. Žena v žalobě uvádí, že v září 2023 společnost "předložila dokumenty, které měly prokazovat, že její matka - Lisa Marie Presleyová – si půjčila od společnosti Naussany Investments 3,8 milionu dolarů a jako zástavu poskytla svěřenecký list zatěžující Graceland".

  Keoughová ale tvrdí, že její matka si tyto peníze nikdy nepůjčila, že podklady k půjčce jsou padělané a že podpis její matky byl zfalšovaný. Společnost Naussany Investments se dosud v této záležitosti veřejně nevyjádřila. Slyšení v této věci je naplánované na dnešek (22. 5.) a dražba dobu se má uskutečnit už zítra (23.5.), jak informoval web NBC.

  Zpěvák Elvis Presley koupil Graceland v Memphisu v americkém státě v Tenessee roce 1957 a žil v ní až do své smrti o 20 let později. Na místě je také pohřbený, společně s rodinou. Na začátku 80. let byl rozlehlý areál zpřístupněn veřejnosti jako muzeum, které v současnosti ročně navštíví zhruba 600 000 lidí.

 • Fanynku trefil míček o rychlosti 170 kilometrů v hodině. Její zranění je teď na sběratelské kartičce

  22. květen 2024
  baseball, sport, usa, MLB

  Baseballovou fanynku trefil na zápase míček o rychlosti přes 170 kilometrů v hodině. Fotka s jejím zraněním je teď na baseballové sběratelské kartičce. Všímá si toho list New York Times. Liz McGuire seděla na třetí metě a povídala si s kamarádkou, když ji míček zasáhl ji do hlavy a nad pravým okem jí udělal velkou bouli.

  Míček jí sice nezůstal, dostala teď ale 110 baseballových karet Topps s obrázkem jejího oteklého čela. Míček letěl rychlostí 110 mil neboli 177 kilometrů za hodinu. Podle vyjádření klubu McGuireovou okamžitě ošetřili zdravotníci na stadionu. Žena se pak rozhodla vrátit na své místo a sledovat zbytek zápasu.

  „Asi mám jen otřes mozku a dobrý příběh,“ řekla McGuireová a dodala, že si o víkendu koupila dva losy do loterie. Údajně se také nenechá odradit a půjde i na další zápasy svého oblíbeného týmu. USA Today uvádí, že jí tým Blue Jays pak daroval merchandise, vstupenky na další zápasy a podepsaný míček.

  Pravděpodobnost, že vás při baseballovém zápase zasáhne míček nebo pálka, je podle New York Times nízká. Do roku 2018 všechny týmy americké Major League Baseball rozšířily sítě za domácí metou a podél faulových čar, aby zajistily bezpečnost fanoušků. Diváci jsou na zápasech M.L.B. také varováni před nebezpečím létajících předmětů.

 • Elektronické cigarety můžou podle vědců zvyšovat riziko rakoviny plic. Riziku jsou vystaveni hlavně bývalí kuřáci

  22. květen 2024
  kouření, vaping, elektronická cigareta, ilustrační

  Kouření elektronických cigaret může podle vědců zvyšovat riziko rakoviny plic. Všímá si toho web Deutsche Welle s odkazem na jihokorejskou studii z nemocnice Seoul National University Bundang Hospital.

  „Jedná se o první rozsáhlou populační studii, která prokázala zvýšené riziko rakoviny plic u uživatelů elektronických cigaret po ukončení kouření,“ uvedl Yeon Wook Kim, který výzkum vedl.

  Vědci měření prováděli od roku 2012 až do roku 2021. Za tu dobu onemocnělo rakovinou plic asi 53 000 lidí a přes 6 300 z nich na nemoc zemřelo.

  Bývalí kuřáci, kteří začali kouřit e-cigarety, byli vystaveni až dvakrát většímu riziku diagnózy rakoviny plic a úmrtí na nemoc, než kuřáci, kteří přestali kouřit a e-cigaretám se také vyhýbali.

  E-cigarety obsahují potenciálně škodlivé chemické látky, i když v nižším množství než tabákové cigarety. „Nebezpečné chemické látky, které se nacházejí e-cigaretách mohou poškodit plíce. Jsou mezi nimi třeba akrolein, formaldehyd, diacetyl a ultrajemné částice, které můžete vdechnout. Vapingové výrobky mohou obsahovat také těžké kovy, jako je olovo,“ uvedla Ashley Merianosová, docentka na univerzitě v americkém Cincinnati.

  Deutche Welle připomíná, že důkazy, které by přímo potvrzovaly, že kouření e-cigaret způsobuje rakovinu plic vědci nemají. Autoři studie podle britského listu Daily Mail i tak varují, že by lékaři měli upozorňovat na potenciální škodlivé účinky elektronických cigaret při odvykání kouření.