Bethan Elfyn (Velká Británie)

Má za sebou 17letou praxi moderátorky v BBC. Žije ve Walesu, ale uváděla pořady na stanicích BBC Radio One, BBC 6 Music a posledních 5 let připravuje tříhodinový hudební blok BBC Radio Wales, kde pouští alternativu a dává šanci novým jménům, a to nejen z Walesu.

Mimo to Bethan koordinuje projekt Horizons, na kterém spolupracuje BBC Wales s Velšskou radou umění a který prostřednictvím rádia, festivalu a zahraničních nabídek pomáhá novým hudebníkům. Horizons po dobu 12 měsíců podporuje 12 kapel, které vybírá porota i veřejnost prostřednictvím hlasovací aplikace. Po celý rok jsou kapely zachycovány obrazem i zvukem a promovány v televizi, rádiu, tisku a na sociálních sítích.

Na co se mají připravit muzikanti pošilhávající po úspěchu v cizině?

Hudební oblast je silně konkurenční prostředí a řekla bych, že to, jestli vše skončí úspěchem nebo nezdarem, záleží na týmu spolupracovníků. Ke koncertům v zahraničí vedou dvě cesty. Jedna možnost je zvládnout vše vlastními silami, to když kapela naváže kontakty s místní scénou, hraje, kde se dá, a pomalu si za pomoci šeptandy buduje jméno. Dnes je asi lepší se svěřit do rukou manažera, agentury a vydavatelství. Obvykle dokáží připravit půdu, dostat vás do rádia, zařídit vystoupení na důležitém festivalu a zvolit vhodnou kampaň na sociálních sítích.

Ve Spojených státech a Británii je spousta skvělých nezávislých labelů, které o hudbu z Evropy přirozeně stojí, ale zaujmout je není vůbec jednoduché. Musíte být něčím výjimeční. Devizou je určitě mládí, kreativita a originalita. Pokud už jste pod nějakým labelem v Čechách, určitě stojí za námahu domluvit se s nějakým zahraničním vydavatelstvím a získat ho třeba pro vydání split singlu. Dostat se do cizího rádia bez angličtiny je bohužel hrozně těžké a vůbec šance pro novou, kvalitní muziku nejsou nijak valné, ale přesto tu jsou skvělé možnosti jak začít. Prozkoumejte večerní pořady na Amazingradio.com, specializované bloky na BBC Radio One a BBC 6 Music a pozdní vysílání na XFM.

Už jsi někdy něco vyhrála? A baví tě vlastně soutěžit?

Když jsem byla mladší, vyhrála jsem soutěž v malování, což jsem absolutně nečekala. V každém případě takový úspěch v nějakém konkrétním oboru posílí sebevědomí.

Zkoušela jsi to někdy s hudbou aktivně – ať už jako muzikant nebo DJ?

Jo, na vysoké jsem hrála v kapelách a pořád zpívám folk, ale ne na profi úrovni. Taky jsem objela kus světa jako členka DJ party The Vinyl Vendettas. Skoro celou dekádu jsme až donedávna objížděly různé festivaly. K nezapomenutelným momentům patřil festival ATP pořádaný Nickem Cavem v lyžařském středisku v horách u Melbourne v Austrálii. S kamarádkou jsme hrály jako úplně poslední DJs, pouštěly jsme northern soul, lidi pařili a kolem nás výhled na samé horské hřebeny!