Bloomeři, zoomeři a doomeři. Memy vám vysvětlí, do které internetové subkultury patříte

21. říjen 2019
Fenomem

Dělit mladé lidi do subkultur patří k zábavě sociologů i novinářů. Poznávají je podle účesu, stylu oblečení nebo hudby, kterou poslouchají. Jak ale odhalovat mládežnické „kmeny“ na internetu, kde jsou všichni schovaní za klávesnicí? Aktuální vlna memů se snaží rozdělit internetové uživatele na několik skupin podle věku i názorů, kterými se projevují v diskuzních fórech. Jste bloomeři, zooměři, nebo doomeři?

Co začalo jako vtip v sérii naivně nakreslených portrétů s charakteristikami, je vlastně docela pěkná klasifikace různých způsobů, jak vnímáme dnešní svět, od těch pozitivních po ty nejvíce negativní. Možná do některé z nich patříte, aniž to vůbec tušíte. Nutné je ale ještě dodat, že rozdělení se týká skoro výhradně kluků a můžu, ženy jsou této klasifikace ušetřeny, protože uživatelé diskuzních fór jako 4chan nebo Reddit jsou obvykle mužského pohlaví.

Začněme u osamělých, nihilistických a depresivních mladíků, kteří tvoří subkulturu doomerů. To je od anglického „doom“ – zkáza. Jsou uvěznění v existenciálni krizi, která nikdy nekončí. Izolovaní ve svém smutku s temně pesimistickou vizí budoucnosti. Patří mezi ně dnešní dvacátníci, kteří nemají příliš důvodů k optimismu. Memy je nicméně obvykle zobrazují s jistým soucitem, což není náhoda, doomeři jsou totiž obvykle ti, s nimiž se identifikují uživatelé diskuzních fór, které memy vytváří.

Úhlavním nepřítelem doomerů jsou boomeři, jejichž jméno odkazuje na generaci padesátých let, které se říkalo baby boomers. Jsou starší, třeba už kolem čtyřicítky, padesátky a do dnešní doby si zachovali pozitivní přístup epochy, která věřila na úspěch. Dalo by se říct, že život je pro ně nekonečný slunečný den. Memy se jim ale někdy i vysmívají – jsou to staří lidé, kteří vůbec netuší, co je to memová kultura. A když se objeví na internetu, je to znát.

Existuje ale i speciální skupina třicetiletých boomerů, tam patří někdo, kdo popíjí energy drinky, jezdí na sekačce a poslouchá metalové kapely z osmdesátek. Správně cítíte jisté pohrdání, svět se jim směje, že žijí v minulosti, oni si ale svůj život maximálně užívají. Internet je pro ně cizí území, kam se raději příliš neodvažují.

Čtěte také

Pozitivní variantou doomerů jsou zoomeři, jejichž označení pochází od generace Z. Jsou to šťastní mileniálové, kteří získali svoji společenskou výhodu díky tomu, že to umí s internetem. Hrají Fortnite, nosí brýle a trapný účes na krátko a milují memy. A pak je tu ještě bloomer – spirituálně založený optimista, který se problémy lidstva snaží ignorovat a podle staré klasifikace by spadal do kmenu neohippies.

V memech, které rozdělují internetové uživatele do subkulturních skupin, se ozývají některé zakořeněné společenské i generační stereotypy. Ale také touha udělat si trochu pořádek v chaotické změti internetu. Stejně jako virály s VSCO girls, o nichž jsme mluvili před měsícem, ani memy s doomery a bloomery nevstoupí do učebnic subkultur, pořád zůstávají na hraně vtipu. Ale vlastně o nich platí staré dobré: na každém šprochu – pravdy trochu.

Baby Boomer

Poslechněte si dnešní Fenomem a zjistíte, jaké subkulturní skupiny žijí podle tvůrců memů na internetu. Patříte mezi nihilistické doomery, naivní zoomery, nebo šťastné bloomery? Nebo někam mezi? A kdo z nich má podle memů, které tyto skupiny popisují, nejlepší život?

autor: Karel Veselý
Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.