Bollywood myslí na mladé – postavy mají otevřenější vztah k sexu i alkoholu

18. duben 2021

Indický filmový průmysl je největší na světě, ročně vyprodukuje kolem dvou tisíc snímků. Hlavním centrem je Bollywood, který sídlí v Bombají a kde se natáčející filmy v hindštině. O Bollywoodu, jeho vývoji a vztahu k náboženství mluvil Miroslav Libicher z Univerzity Palackého.

Podle Libichera měla drtivá většina filmů, které vznikly v Indii do čtyřicátých let, náboženský nebo mytologický obsah. Tvůrci se snažili divákům nabídnout to, co nenašli v západních filmech. V druhé polovině 20. století se tento přístup postupně mění. Současné snímky popisují společnost celistvěji, a i když náboženství stále hraje důležitou roli, častěji je zobrazováno spíše nepřímo.

Jedním z trendů Bollywoodu je snaha přiblížit se mladým lidem. Indické obyvatelstvo je poměrně mladé a jsou to zejména mladí, kteří nejčastěji navštěvují kina. Filmoví tvůrci se proto snaží popisovat společnost způsoby, které jsou jim blízké. Otevřenější vztah k sexu nebo alkoholu je toho součástí, stejně jako používání angličtiny jako hlavního jazyka.

Na co mladí Indové chodí do kina? Jak velké má Bollywood publikum? Zajímá vůbec někoho mimo Indii? Jakou roli hraje politická situace ve filmové produkci a zobrazování? Kritizují filmy náboženství? A jak se v nich mluví o jiných náboženstvích než hinduismu? Poslechněte si celý pořád.

Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.