Bookerovu cenu získal Šehan Karunatilaka za román o srílanské občanské válce

18. říjen 2022

Shehan Karunatilaka získal ocenění za román The Seven Moons of Maali Almeida. Dílo odehrávající se na pozadí srílanské občanské války sleduje smrt válečného fotografa, který se mrtvý probudí v nebi a začne zkoumat, kdo ho zabil. 

„Srílančani jsou mistry cynismu, v době krizí si ze sebe umíme udělat legraci, je to náš obranný mechanismus,“ řekl spisovatel při přebírání ceny. Tématu se věnuje britský server Independent.

Ocenění mu v londýnském Roundhouse předala králova manželka Camilla. Součástí výhry je i finanční odměna ve výši 50 tisíc liber, v přepočtu jeden milion čtyři sta tisíc korun. Během děkovné řeči Karunatilaka zažertoval, jestli by částku nemohl dostat v kryptoměně. 

Podle porotců Bookerovy ceny je kniha detektivkou a závodem s časem plným duchů, gangů a lidství. Předseda poroty Neil MacGregor dílo označil za posmrtný noir, který rozpouští hranice nejen různých žánrů, ale i hranice mezi životem a smrtí, tělem a duchem, východem a západem.

„Doufám, že to nebude dlouho trvat a Srí Lanka pochopí, že korupce, rasismus a zneužívání moci nefungovaly a nikdy fungovat nebudou,“ uvedl podle BBC Karunatilaka.

Shehan Karunatilaka je druhým srílanským laureátem prestižního ocenění. Jako první cenu získal Michael Ondaatje v roce 1992 za román Anglický pacient.

autor: Marcel Faltys
Spustit audio
 • Na střeše pražského Kongresového centra vzniká solární elektrárna, ušetří miliony korun ročně

  30. listopad 2022
  Kongresové centrum fotovoltaika

  Na pražském Kongresovém centru vzniká jedna z největších fotovoltaických elektráren v širším centru Prahy. Od příštího roku bude elektřinu ze slunečních paprsků vyrábět 2 080 solárních panelů. Kongresové centrum by díky tomu každý rok mělo ušetřit zhruba 5,5 milionu korun.

  Kongresové centrum Praha patří mezi jedno z největších v Česku. „O fotovoltaické elektrárně jsme uvažovali už před několika lety,“ říká Aleš Bartůněk, předseda představenstva Kongresového centra Praha. „I když máme do konce roku sjednánu velmi dobrou cenu za elektřinu, dění na trhu s energiemi nás přimělo tento záměr urychlit a rozhodli jsme se s instalací začít ještě během českého předsednictví,“ vysvětluje Bartůněk.

  Střešní solární panely pokryjí asi deset procent spotřeby energií centra. Rozvoj obnovitelné energie navazuje na dlouhodobou snahu Kongresového centra o zvyšování energetické účinnosti. Stavba fotovoltaické elektrárny v centru Prahy o takových rozměrech podle webu Ekolist není jednoduchou záležitostí. Projektanti například museli zkouškami na vzorku panelů umístěných na střeše dokázat, že sluneční paprsky dopadající na jejich povrch nebudou oslňovat nejen blízké okolí, ale ani například návštěvníky několik kilometrů vzdálené Petřínské rozhledny.

 • Slovem roku je podle amerického slovníku gaslighting

  30. listopad 2022
  Gaslighting manipulace realita

  Gaslighting je forma psychické manipulace a citového zneužívání, kdy se pachatel snaží vzbudit pochybnosti o určitých událostech. Oběti pak kvůli tomu začnou zpochybňovat svou vlastní paměť a vnímání reality. Vyhledávání tohoto výrazu podle amerického Websterova slovníku vzrostlo v letošním roce o 1740 %.

  Gaslighting byl jako psychologický fenomén poprvé popsán v šedesátých letech. Podle psychiatrů a psychologů jsou nejčastějšími gaslightery osoby s narcistickými a psychopatickými rysy, často tedy charismatičtí jedinci, kterým se velmi těžko odolává. Nejde jen o formu manipulace mezi partnery, ale používají jej například politici, manažeři vůči svým zaměstnancům, nebo třeba rodiče vůči svým dětem. Slovo si oblíbili i lidé trpící dlouhodobým postcovidovým syndromem - popisují tak zlehčování jejich příznaků ze strany lékařů. V roce 2020 bylo podle magazinu Smithsonian slovem roku pandemie, loni pak vakcína.

 • Nová vakcína má zabránit předávkování fentanylem

  30. listopad 2022
  drogy léky prášky tablety

  Tým amerických vědců vyvíjí novou vakcínu, která by blokovala účinky fentanylu. Ten se používá hlavně k tlumení bolesti nebo anestezii, ale ve Spojených státech je tato látka široce zneužívána. Mohl by se tak snížit počet lidí, kteří zemřou v důsledku předávkování touto drogou. Vakcína by mohla pomoct s léčbou závislosti na opiátech. Někteří lékaři ale upozorňují, že bezpečnější cestou je odvykání prostřednictvím léků.

  Léčbu už vědci testovali na laboratorních potkanech a podle článku zveřejněného v časopise Pharmaceutics má minimální vedlejší účinky. Pokud se klinické testování schválí na lidech, budou pacienti dostávat jednu dávku vakcíny a dvě posilující dávky. „Pokud jedinec užije fentanyl, tyto protilátky se na něj naváží a zabrání tak proniknutí drogy do mozku, kde stimuluje euforická centra,“ uvedl doktor Colin Haile, vedoucí výzkumu a docent psychologie na Houstonské univerzitě.

  Jak píše server Vice, jen loni zemřelo ve Spojených státech amerických na předávkování více než 100 000 Američanů, z toho asi 71 000 úmrtí bylo spojeno s nelegálně vyráběným fentanylem.

  Proti vakcíně jsou ale někteří lékaři –⁠ například Ryan Martino, primář toxikologického oddělení v univerzitní nemocnici v Clevelandu uvedl, že na trhu už dostupný lék existuje a funguje na podobném principu. Obává se taky, že soudy budou lidem podání vakcíny nařizovat - například ve vězení nebo při žádostech o podmíněné propuštění. Kdykoliv je ale léčba nařízená a lidé musí návykové látky užívat, nevede to ke skutečné léčbě a změně, uzavírá Martino.

 • Ozdobený popelářský vůz i mazací tramvaj znovu ohlašují Pražanům Vánoce

  29. listopad 2022
  Radio Wave - výchozí obrázek

  Trasa vánočně ozdobeného popelářského vozu vede přes Nové Město, Malou Stranu a Hradčany. Server Ekolist upozorňuje, že k vidění bude do přelomu roku. Mluvčí Pražských služeb Radim Mana uvedl, že svítící vůz měl svou letošní letošní premiérovou jízdu během první adventní neděle.

  „Vybrali jsme jednu z nejvíce fotogenických tras v Praze. Na svoz komunálního odpadu bude vůz vyrážet během večerní směny. Ta začíná v 19:00, kdy už je tma a ozdoby tak řádně vyniknou i na fotkách,“ popsal Mana. „Budeme mít velkou radost, když budou Pražané opět spontánně fotit náš vánoční popelářský vůz a následně ho publikovat na své sociální sítě,“ vyzval mluvčí.

  Vůz přezdívaný vánoční kukačka bude projíždět ulicemi Karmelitská, Jindřišská nebo ulicí Na Kampě. Ochuzeni ale nezůstanou ani obyvatelé mimo centrum –⁠ k vidění bude například v Malešicích, když poveze náklad do spalovny. V případě, že bude naložen tříděným odpadem, zakončí trasu na třídicích linkách Pražských služeb. Podle Many si sice mnoho lidí myslí, že obsah kontejnerů na tříděný odpad končí na stejném místě jako ten směsný, ale zdůrazňuje, že to není pravda.

  Kromě svátečního popelářského vozu jezdí pražskými ulicemi i vánoční tramvaj –⁠ Dopravní podnik tradičně zdobí legendární mazačku. V posledních dnech se sice na sociálních sítích objevily příspěvky o konci této oblíbené tramvaje, Dopravní podnik hlavního města Prahy ale spekulace vyvrátil. Server iRozhlas navíc ujistil, že i letos bude mazačka vánočně ozdobená.

 • Probudila se havajská Mauna Loa, největší aktivní sopka na světě

  29. listopad 2022
  Probudila se havajská sopka Mauna Loa

  Mauna Loa začala v neděli po téměř čtyřiceti letech chrlit lávu. Roztavená hornina zůstává na vrcholku, úřady ale varují místní obyvatele před padajícím popelem. Ten může nejen podráždit plíce, ale také kontaminovat vodní zdroje a ničit vegetaci. O události informuje britská stanice BBC.

  Geologická služba Spojených států uvedla, že situace se může rychle proměňovat a oznámila nejvyšší stupeň varování. Evakuace obyvatel ale zatím nebyla potřebná a obydlené oblasti erupce zřejmě nezasáhne, píše BBC s odkazem na americké úřady.

  Mauna Loa se nachází na největším ostrově Havajských ostrovů, zabírá polovinu jeho území a je vysoká 4 169 metrů. Naposledy mohl vulkán Havajany ohrozit v roce 1984, kdy se láva dostala do blízkosti města Hilo.

  BBC připomíná, že je to největší činná sopka na světě. Existují sice i větší vulkány, ale ty jsou klasifikované jako spící nebo nevybuchlé a v dohledné době by se neměly probudit.

 • Lidských spermií je čím dál méně. Vědci netuší proč ani jaký to může mít dopad

  29. listopad 2022
  Spermie, ilustrační obrázek

  Vědci zatím nezjistili, jestli má úbytek spermií nějaký efekt na lidskou reprodukci. Informuje o tom americký Smithsonian Magazine.

  Za posledních padesát let se celkový počet spermií propadl o 62,3 procent. Jejich průměrná koncentrace navíc klesla ze 104 na 49 milionů na mililitr. Vědci k výsledku došli metaanalýzou 223 prací publikovaných v letech 1973 až 2018. Vybrané studie analyzovaly vzorky spermatu 57 tisíc mužů z 53 zemí. Server Euronews upozorňuje, že od přelomu století se navíc tempo poklesu více než zdvojnásobilo.

  Strach z poklesu počtu spermií ale může být podle Rachel E. Gross z amerického deníku New York Times přehnaný. Novinářka upozorňuje na to, že není jasné, co to pro schopnost reprodukce znamená. Dokud totiž mají muži koncentraci alespoň 40 milionů spermií na mililitr spermatu, další spermie plodnost nezvyšují. „Nemůžeme říct, že by to něco předpovídalo,“ říká i reprodukční epidemioložka Germaine M. Buck Louis z Univerzity George Masona ve Virginii.

  Vědci zatím ani neví, co za poklesem stojí. Data by ale měla být budíčkem pro politiky, aby se tématem začali zabývat, myslí si urolog Michael Eisenberg ze Stanfordovy univerzity v Kalifornii. „Neznáme příčiny, takže bychom neměli strašit, na politické úrovni bychom to ale měli začít řešit, abychom na ty důvody přišli,“ uvedl pro časopis Environmental Health News.

  Studii odborníci publikovali minulý týden ve vědeckém časopise Human Reproduction Update. Práce navazuje na vědecký článek z roku 2017, kromě mužů z Evropy, Severní Ameriky nebo Austrálie posuzovala i data z Jižní Ameriky, Asie a Afriky.

 • Při masových střelbách v USA zemřelo letos nejvíce lidí v moderní historii

  28. listopad 2022
  zbraně regulace socha

  V roce 2022 zemřelo v USA na následky masových střeleb nejvíce lidí v moderní historii. Podle posledních dat kvůli nim letos v zemi přišlo o život 186 lidí. Američtí policisté zaznamenali celkem 36 masových střeleb, z toho 15 za poslední dva měsíce, píše server VICE.

  Sběrem dat se zabývá profesor kriminologie, práva a veřejné politiky, James Alan Fox z Northeastern University v Bostonu. Podle něj letošní čísla překonávají rekordní roky 2019, kdy při 33 masových střelbách zemřelo celkem 175 lidí, a 2017, kdy byl počet případů sice o něco nižší, ale i tak o život přišlo 177 osob.

  Nejnovější statistika zahrnuje i dvě smrtící střelby z posledních dvou týdnů, kdy bylo pět lidí zastřeleno v LGBTQ klubu Q ve městě Colorado Springs a dalších šest v obchodě Walmart ve Virginii.

  „Vývoj je překvapivý,“ řekl profesor James Alan Fox pro VICE News. „Většinou máme asi dvě masové střelby měsíčně. Od začátku října jsme měli v průměru dvě týdně,“ uvedl. Podle Foxe může za nárůst násilí částečně pocit rozčarování některých Američanů a politické rozdělení. Masové střelby i tak tvoří méně jak 1 procento všech vražd v USA.

  Střelba v klubu Q se shoduje s nárůstem nenávisti zaměřené na LGBTQ lidi a s rostoucím počtem případů smrtelného násilí vůči trans a nebinárním osobám. Ve spojitosti s tím už zaznamenala organizace Human Rights Campaign nejméně 300 úmrtí, z toho 32 v letošním roce. Mezi trans a nebinárními oběťmi násilí jsou často černoši a lidé mladší 35 let.

 • Sdílení intimních deepfake fotografií by mohlo být ve Velké Británii trestné

  28. listopad 2022
  hacker deepfake programování

  Sdílení pornografických deepfake fotografií by brzy mohlo být v Anglii a Walesu nezákonné. Boj proti zmanipulovaným snímkům, na nichž je obličej člověka umístěn na tělo někoho jiného, je součástí zákona o bezpečnosti na internetu, informuje server BBC.

  Legislativa by mimo jiné usnadnila obvinění osob ze sdílení intimních fotografií bez souhlasu. Podle stávajícího zákona se totiž v některých případech muži přiznali ke sdílení snímků žen bez souhlasu, ale nebyli trestně stíháni, protože podle jejich slov neměli v úmyslu jim způsobit újmu.

  Podle britské vlády bylo přibližně každému čtrnáctému dospělému v Anglii a Walesu vyhrožováno sdílením jeho intimních fotografií. Celosvětově pak prý rostou obavy z technologií používaných k vytváření falešných pornografických snímků a videí. Jedna z webových stránek, která falešné nahé fotografie vytváří, zaznamenala v loňském roce 38 milionů návštěv.

  Jeden z tvůrců deepfake pornografie na začátku tohoto roku BBC řekl, že riziko trestního stíhání by ho mohlo přimět přestat. „Kdyby mě mohli na internetu vystopovat, přestal bych s tím a pravděpodobně bych si našel jiný koníček,“ uvedl. Britské ministerstvo spravedlnosti teď také zkoumá, jestli by obětem zneužívání intimních snímků mohlo poskytnout stejnou anonymitu, jakou mají oběti sexuálních trestných činů.

 • „Svojí hudbou šíří slávu Albánců.“ Dua Lipa dostala od prezidenta albánské občanství

  28. listopad 2022
  Dua Lipa

  Britská popová hvězda Dua Lipa dostala albánské občanství. Prezident Bajram Begaj jí ho udělil za šíření slávy Albánců na mezinárodní úrovni při příležitosti 110. výročí nezávislosti Albánie na Osmanské říši, píše britský list The Guardian.

  „I já budu Albánkou s doklady,“ řekla zpěvačka před složením občanské přísahy na tiranské radnici. „Je to nepopsatelná radost z takového přijetí, lásky a všeho,“ uvedla. Poté si nechala vyrobit pasovou fotografii, byly jí odebrány otisky prstů a podepsala žádosti o občanský průkaz a cestovní pas.

  Dua Lipa se narodila v Londýně v roce 1995 do rodiny kosovských Albánců. Zpívat začala v pěti letech. Hudebně ji ovlivnil její otec, bývalý rockový zpěvák a kytarista. Když jí bylo 14 let, začala své písně zveřejňovat na YouTube. První debutové studiové album vydala v roce 2017. O dva roky později získala cenu Grammy v kategorii Nejlepší nový interpret.

  Spolu se svým otcem založila Dua Lipa v roce 2016 nadaci Sunny Hill Foundation, která každoročními koncerty pořádanými v jeho rodném Kosovu získává prostředky na pomoc lidem ve finančních potížích.