Brněnští výzkumníci se pokusí odhalit, jak potomci přeživších holokaustu zvládají stres

Sirotci, přeživší holokaust
Sirotci, přeživší holokaust
Jsou potomci přeživších holokaustu náchylní ke stresu, nebo mu naopak odolávají lépe? Tuto otázku se pokusí zodpovědět nový výzkum Masarykovy univerzity v Brně. Vědci v současné chvíli hledají dobrovolníky do studie, a to především lidi, kteří sami zažili holokaust, a následující dvě generace zasažených rodin. Pro srovnání shání badatelé i respondenty, jejichž předci za holokaustu pronásledováni nebyli. Zájemce čeká dotazník, psychologické vyšetření, snímkování mozku pomocí magnetické rezonance, odběr vzorků krve a stěry z úst. Dopady na psychiku potomků lidí, kteří přežili holokaust, byly mnohokrát popsány. Odborníci se nyní snaží najít biologické ukazatele, které by odhalily, jak na tom osoby se zvládáním stresu jsou. „Snažíme se objasnit, zda podkladem ovlivnění dalších generací je genetický, anebo naopak sociální přenos,“ přiblížil podstatu výzkumu jeho vedoucí Ivan Rektor. Věří, že výsledky výzkumu pomohou i v budoucnu. „Řešíme vlastně aktuální problém, protože to, co zjistíme, se bude dát aplikovat například na oběti války v Sýrii či jiného konfliktu a na jejich potomky,“ dodal. Jakým způsobem se lze přihlásit, se dočtete na zpravodajském portálu Masarykovy univerzity.
Spustit audio
 • Evolucí se psům změnily oční svaly. Díky tomu mají nejlepší nástroj k manipulaci lidí – psí oči

  19. červen 2019
  pes - psí oči

  Roztomilé psí oči, kterými se čtyřnozí společníci snaží upoutat pozornost člověka nebo ho přesvědčit o své lásce, jsou pravděpodobně evolučním nástrojem sloužícím k manipulaci s lidskými pocity.

  Už předchozí výzkumy ukázaly, že psi své výrazy používají pouze v momentech, kdy se na ně člověk dívá. To naznačuje, že se jedná o záměrné chování určené k ovlivnění lidských pocitů. Teď vědci přišli na to, že se během evoluce psům vyvinuly svaly kolem očí, které jim umožňují dělat různé výrazy. Díky malému obličejovému svalu můžou psi udělat takzvaný dětský výraz, který u člověka vyvolává pečující reakci. Psí oči díky pohybu svalů také mohou vypadat větší. Jejich výraz se tak podobá tomu, když jsou lidé smutní. Podle studie psí oči pomohly šelmám k úspěšné domestikaci. Už předchozí vědecké práce ukázaly, že psí výrazy mohou lidi oslovit. Až výzkum vědců z University of Portsmouth ale ukazuje, že oči psů se v průběhu let k tomuto účelu anatomicky vyvinuly. „Zdá se, že pohyby očních svalů vyvolávají psi u lidí silnou touhu se o ně postarat," řekla spoluautorka studie doktorka Juliane Kaminski pro BBC. Lidé mají podle vědkyně podvědomou tendenci ochraňovat psy, kteří se tváří smutně. Psům to dává evoluční výhodu a svalová změna se v následujících generacích posiluje. 

 • Dva zdravé vzrostlé stromy musí na Vinohradech ustoupit sportovišti. Obyvatelé sepisují petici

  18. červen 2019
  V zahradě školy v ulici Na Smetance na pražských Vinohradech začala firma najatá radnicí Prahy 2 kácet stromy

  V zahradě školy v ulici Na Smetance na pražských Vinohradech začala firma najatá radnicí Prahy 2 kácet stromy. Na místě chce postavit sportoviště a stromy stavbě překáží. S rozhodnutím radnice ale nesouhlasí někteří obyvatelé Prahy 2, kteří proti kácení vydali petici. Do dnešního dne ji podepsalo přes 2300 lidí. První ze stromů byl i přes protesty lidí v pondělí pokácen. Druhý má jít k zemi v nejbližších dnech.

  „Projekt nebyl zpracován architekty a jeho finální verze není zveřejněna. Podle nás je povinností občanů zachovat stromy, které jsou zdravé a žijí na Vinohradech už více než 60 let. Projekt rekonstrukce sportoviště bylo možné upravit tak, aby byly stromy zachovány. Jeden javor byl pokácen jen proto, že vadí novému plotu. Druhý by pouze zmenšil plochu jednoho ze 3 hřišť,“ řekl Českému rozhlasu autor petice Lukáš Teklý. Radnice Prahy 2 tvrdí, že by stromy byly pro děti nebezpečné a není možné je na novém multifunkčním sportovním hřišti pro míčové hry zachovat.

  „Je samozřejmé, že jsme zvažovali slučitelnost stromů se vznikajícím sportovištěm, ale nadřadili jsme bezpečnost dětí a kvalitu stavby,“ řekl místostarosta Prahy 2 Michael Grundler. Píše se o tom v tiskové zprávě vydané Úřadem městské části Prahy 2. Tam také stojí, že za poslední čtyři roky vysadila městská část přes 550 nových stromů do parků i ulic, což je v pražských poměrech ojediněle vysoký počet. K adekvátní náhradní výsadbě podle místostarosty dochází i v rámci stavby sportoviště.

  S tím, že by stromy byly pro děti na hřišti nebezpečné, nesouhlasí autoři petice. „Stromy by poskytovaly potřebný stín pro děti, které si na hřišti hrají, a nijak by je neohrožovaly,“ dodal Teklý. Hřiště bude sloužit jako sportovní zázemí při hodinách tělesné výchovy i mimoškolních aktivitách žáků základní školy Na Smetance. Postupně jej začnou využívat i děti z ostatních základních a mateřských škol v Praze 2. Na hřiště bude mít dovolen vstup i veřejnost, zejména o víkendech a ve večerních hodinách. Píše o tom server Ekolist
  O zahradu školy Na Smetance se obyvatelé nepřou s radnicí poprvé. V areálu byla od roku 2013 komunitní zahrada, kde místní pěstovali zeleninu a pořádali společenské akce. Na jejím chodu se podílely asi tři stovky občanů a za pronájem pozemku platili 24.000 korun ročně. Před třemi lety jim ale radnice pronájem zrušila. Proti vypovězení z pozemku v roce 2016 lidé sepisovali petici. Od ukončení provozu zahrady byl pozemek nevyužitý.

 • Svět přišel o další zprávy v latině. Latinské vysílání finského rozhlasu po 30 letech končí

  18. červen 2019
  Radiophonia Finnica Generalis

  14. června 2019 se z finského éteru naposledy ozvalo Carissimi auditores. Pořad Nuntii Latini (Zprávy v latině), který veřejnoprávní rozhlas Yle vysílal od 1. září 1989, zazněl naposledy, informovala BBC.

  Pětiminutový bulletin přinášel hlavně zprávy ze světa. „Co začalo jako experiment, stalo se mezinárodním fenoménem moderních latinských studií,“ prohlásil jeden z tvůrců pořadu Reijo Pitkäranta z oddělení klasických studií Helsinské univerzity. Posluchači si mohli v latině vyslechnout například zprávu o pádu newyorských dvojčat nebo o velké tsunami v roce 2004. Pořad si oblíbili latiníci po celém světě a během své historie měl řadu mezinárodních přispěvatelů, především z řad akademiků. Latinské zpravodajství poslouchalo pravidelně 600 až 800 posluchačů týdně. S nástupem internetu a podcastů se ale objevila konkurence, například podcast rádia Bremen Zwei nebo podcast latinského ústavu Western Washington University. Veřejnoprávní rozhlas se tak rozhodl vysílání Nuntii Latini ukončit. BBC ale upozorňuje, že ve stejném týdnu, kdy skončilo finské vysílání, objevil se nový latinský zpravodajský pořad ve Vatikánu. Hebdomada Papae, čili Papežův týden, se ale bude zabývat spíš životem Svatého otce než mezinárodním zpravodajstvím. Odborníci také poukazují, že vatikánská latina je poznamenaná italským přízvukem moderátorů.

 • 13 novinářů v poslední době zemřelo kvůli ekologickým kauzám. Nebezpečnější je už jen psát o válce

  18. červen 2019
  znečištění - skládka

  Třináct novinářů, kteří psali o škodách páchaných na životním prostředí, bylo v posledních deseti letech zavražděno. Mnoho dalších čelí výhrůžkám, násilí, zastrašování nebo obtěžování. Často také musí vést soudní spory, aby si obhájili vlastní práci.

  Výbor pro ochranu novinářů, který s počtem obětí přišel, navíc prošetřuje dalších šestnáct podezřelých úmrtí. Konečné číslo zavražděných ekologických novinářů tak může být až 29. Více jich o život nepřišlo v žádné jiné oblasti žurnalistiky, kromě válečné. Z novinářů píšících o životním prostředí to tak dělá druhou nejohroženější skupinu žurnalistů. „Je těžké najít skupinu novinářů, kteří čelí většímu nebezpečí. Investigativní kauzy o životním prostředí jsou stejně nebezpečné jako zprávy o pašování drog,“ řekl listu The Guardian Bruce Shapiro, ředitel Dart Center for Journalism and Trauma. Studie byla vytvořena pro projekt Green Blood, jehož cílem je pokračovat v práci novinářů z oblasti životního prostředí, kteří byli nuceni opustit své zaměstnání.

  Ekologičtí novináři z různých kontinentů jsou často napadáni v souvislosti s kauzami, které se zabývají podvody při těžbě přírodních zdrojů. Pomoci má novinářům projekt Zakázané příběhy (Forbidden Stories). Sdružuje 15 mediálních organizací včetně listů The Guardian, El País nebo Le Monde. Společně chtějí vrhnout světlo na to, jak nelegální těžba ovlivňuje místní komunity.

  Podívejte se také na Prolomit vlny o Bertě Cáceres: Zemřela, protože chránila půdu a řeky své země.

 • Permafrost v Arktidě taje nečekanou rychlostí. Mizet začal o 70 let dříve, než se předpokládalo

  17. červen 2019
  Permafrost

  Rychlost tání se podle vědců dramaticky zvýšila kvůli „sérii abnormálně teplých let“. Odborníci se domnívali, že permafrost by měl vydržet přinejmenším do roku 2090. Nová studie zveřejněná v časopise Geophysical Research Letters ale zjistila, že rychlost roztávání zamrzlé půdy je nyní vysoko nad historickými hodnotami.

  Nejhorší je situace v zálivu Mould na Ostrově prince Patrika, kde je rychlost tání permafrostu až o 240 procent vyšší, než jsou historické hodnoty, a výška povrchu se v průběhu měření mezi roky 2003 až 2016 snížila o 90 cm. Vědci zaznamenali také velký výskyt termokrasu, specifického typu zemského povrchu, který vzniká právě roztáváním permafrostu a je charakteristický nízkými zaoblenými kopci a malými jezírky. Tání permafrostu je nebezpečné především tím, že při něm dochází k uvolňování oxidu uhličitého a dalších skleníkových plynů, které následně způsobují další nárůst teploty.

  Podívejte se také na Pod permafrostem je obrovské množství rtuti. Kvůli globálnímu oteplování se může uvolnit.

 • Kde najít v Praze zdroje pitné vody? Použít můžete aplikaci

  17. červen 2019
  Pítko - pitná voda - město

  V létě může být někdy složité dodržovat dostatečný pitný režim. Návštěvníkům Prahy to ale od nynějška usnadní server Mapy.cz, který nově nabízí možnost ve městě vyhledat nejbližší pítka a další veřejné zdroje pitné vody. Kromě Prahy tuto možnost nabízí i v řadě dalších měst.

  Pitnou vodu podle navigace tak můžete najít třeba na Klárově, na Újezdě, na náměstí Republiky nebo v Celetné ulici. Stačí do vyhledávání zadat klíčová slova „pítko“ nebo „pitná voda“. Již dříve tvůrci serveru přidali na základě dat z otevřené databáze OpenStreetMap možnost vyhledat například lavičky, poštovní schránky nebo automaty na jízdenky.

  Aplikace Mapy.cz je jednou z nejpoužívanějších mobilních aplikací v Česku. Několikrát také portál získal ocenění Křišťálová lupa v kategorii Nástroje a služby.

 • Kde je hranice mezi satirou a dezinformacemi? Facebook omezil dosah falešného videa s Zuckerbergem

  17. červen 2019
  Mark Zuckerberg se zmocňuje planety Země (variace na náborový plakát Normana Lindsayho z I. světové války)

  Skupina umělců zveřejnila falešné video, na kterém zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg pronáší zlověstný projev o moci Facebooku. Šíření videa bylo na platformách vlastněných Zuckerbergem potlačeno. Podle autorů jde ale o umění, a nemělo by proto být cenzurováno.

  Společnost zpomalila sdílení videa a snížila jeho viditelnost na svých platformách. Proti tomu ale protestují jeho tvůrci. Falešné video s Zuckerbergem podle nich není součástí dezinformační kampaně, a není proto důvod ho cenzurovat. Jedná se prý o umění kritizující ředitele jedné z nejvlivnějších společností na světě, která se nyní snaží tuto kritiku potlačovat. Tím se podle webu Vice otevírá zásadní otázka: Jak má Facebook ověřovat pravdivost umění? Bill Posters, jeden z tvůrců videa, webu řekl, že je rozhodnutím společnosti omezit šíření videa velmi znepokojen. Jde podle něj o nebezpečný precedent pro další umělce, kteří se rozhodnou kritizovat mocenský systém. „Jak se můžeme zapojit do seriózního zkoumání a debaty o těchto důležitých otázkách, pokud nemůžeme použít umění, abychom kriticky konfrontovali technologické giganty?“ komentuje to Posters.


  Facebook není sám, kdo se pokouší najít hranici mezi satirou a dezinformacemi. Začátkem tohoto týdne Twitter uzamkl satirický účet @TweetofGod kvůli „nenávistnému chování“. Pravděpodobně proto, že byl posuzován bez ohledu na satirický kontext. Účet byl posléze opět obnoven. „Všechny tyto společnosti tak trochu tápají ve tmě, když jde o to, jaká opatření mají zavést, protože je to opravdu složitý problém,“ řekl pro Vice Jack Clark, ředitel společnosti OpenAI. Dokud bude Facebook pokračovat ve snaze hlídat své dvě miliardy uživatelů, bude podle něj čelit nemožné snaze. Vyžadovalo by to totiž, aby zkoumal záměr a chápání každého jednotlivého uživatele. 

 • V Mexiku nejspíš našli nahrávku s hlasem Fridy Kahlo. Mluví na ní o svém muži

  14. červen 2019
  Portrét Fridy Kahlo de Rivera a Diega Rivery

  Téměř každý ví, jak vypadá Frida Kahlo, její hlas ale tak známý není. Francouzská fotografka Gisèle Freund jej jednou popsala jako melodický a laskavý. Díky Národní audioknihovně Mexika si však může obrázek udělat každý. Knihovna totiž našla rozhlasovou stopu, na níž může být její hlas. Pokud by se předpoklad potvrdil, byla by to první známá nahrávka této slavné umělkyně.

  Stopa pochází z pilotní epizody pořadu El Bachiller, která se odvysílala v roce 1954 po úmrtí výtvarnice. Pilotní díl se mimo jiné věnoval jejímu muži Diego Riverovi, Kahlo na ní čte svou esej Diegův portrét. „(Diego) je obrovské, nesmírné dítě s přátelskou tváří a smutným pohledem,“ říká na záznamu. Podle britského deníku The Guardian se odhaduje, že nahrávka pochází z let 1953 či 1954. Jestliže hlas na nahrávce patří Kahlo, může to být její jediná existující nahrávka, uvedla mexická ministryně kultury Alejandra Frausto Guerrero. Podle ředitele audioknihovny Pávela Granadose se návštěvníci ptali právě na hlas Kahlo, ačkoli mají ve sbírce řadu hlasových záznamů dalších mexických velikánek a velikánů. „Fridin hlas byl vždy velkou záhadou,“ řekl Granados agentuře Agence France-Presse a dodal, že hledání nahrávky, kde by mohla být, bylo nekonečné. Teď je však, zdá se, u konce. A nemusí být jediná, knihovna má totiž dalších 1300 pásek pořadu El Bachiller, které se zdigitalizují a protřídí, aby se zjistilo, jestli záznamů s Kahlo není ještě víc.

  Podívejte se taky na Výstava Moderní páry nabízí pohled do vztahů umělců minulosti. Neomezuje se jen na soužití dvou lidí.

 • Britovi museli amputovat tři prsty. Dva daroval hotelu, který z nich namíchá drinky

  14. červen 2019
  Amputované prsty na nohou britského vytrvalostního atleta čeká nový život, ocitnou se ve známém kanadském koktejlu

  Amputované prsty na nohou britského vytrvalostního atleta čeká nový život, ocitnou se ve známém kanadském alkoholickém koktejlu. Nick Griffiths se k tomu odhodlal poté, co mu palce zmrzly během nejchladnějšího ultramaratonu na světě v kanadském Yukonu. Když ležel v nemocnici, vzpomněl si na reklamu, kterou předtím viděl v hotelu. „Máte omrzlinu? Chceme vaše prsty,“ stálo na ní podle Griffithse.

  Vytrvalec si myslel, že je to vtip, brzy ale zjistil, že není. Už více než čtyřicet let je totiž v nabídce hotelu Downtown ve městě Dawson koktejl Sourtoe, což v doslovném překladu znamená kyselý prst na noze. Složení je jednoduché: mumifikovaný lidský prst z nohy s jedním panákem whisky. Každý, kdo se při pití tohoto drinku rty dotkne samotného prstu či alespoň nehtu, je přijat do Sourtoe Cocktail Club. Jak píší webové stránky města Dawson, klub založil kapitán Dick Stevenson, který nalezl lahev s alkoholem, v níž plaval prst z nohy. Ten měl údajně patřit pašerákovi alkoholu z 20. let, který o něj přišel kvůli omrzlinám, stejně jako vytrvalec. Jedny z prstů, které se za několik měsíců ocitnou v některém z koktejlů, budou i ty od Griffithse, jenž je do hotelu poslal poštou. Málem se ale tak nestalo, protože zpanikařil, když se ho na poště zeptali, co chce odeslat. „Nemohlo mě nic napadnout. Nechtěl jsem bezostyšně lhát, snažit se jim namluvit, že je to svíčka nebo něco takového,“ řekl sportovec britskému deníku The Guardian. Nakonec řekl, že posílá své prsty, a na obálku napsal „Dárkový předmět“. Jeden ze tří prstů, které mu byly amputovány, si ale pro všechny případy raději nechal. Měsíc nato prsty dorazily do Dawsonu, kde budou nejméně šest týdnů naloženy v kamenné soli, než se ocitnou v koktejlech. Hotel se nyní snaží přesvědčit Griffithse, aby přijel a dal si drink se svým vlastním prstem.