Buchty o nenáviděných slovech a frázích: Vykomunikujeme to a dáme véču, ju?

3. říjen 2018

Buchty, pořad o všem a o ničem, je tentokrát o slovech, frázích a osloveních, které nesnášíme. Ivana Veselková a Zuzana Fuksová vydržely samy skoro půl hodiny plkat o tom, jaké jazykové patvary a spojení je vytáčí.

Ivana chce být věčně mladá, takže se jí příčí oslovení mladá paní. Zuzana zase nechce být redukována na matku, takže se jí otvírá nůž v kapse, když ji někdo častuje jako „maminku“. Moderátorky negací zaplnily celý zbytek pořadu: jedna přes druhou se předháněly, jaké výrazy nesnáší: když někdo používá slovo JU na konci věty a anglicismy jako „vemte místo‘, „je to v pajplajně“ a „vykomunikuj to“. Povinností bylo procvičit si výrazy z kultovního Mimibazaru: zamlklinka, ovu, tuleníčko, manža, snažilka, vařilka a tvořilka. Zuzana jako Moravačka pomluvila i pražský zvyk intonovat v oznamovací větě, jako by to byla otázka.

Chcete si vzpomenout, jak vás vaše šéfová irituje slovy jako „dovča“ a „topstrop“? Tak si pusťte do uší a hlavně do duše Buchty a snad to bude váš šálek kávy nebo to pravé ořechové, ju?

Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.