Bude Katalánsko novým Baskickem? Terorismus nečekám, násilí se může vrátit, říká politolog Charvát

11. květen 2018
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Euskadi Ta Askatasuna aka ETA - terorismus - teror

Baskická teroristická organizace ETA na začátku května oznámila své formální rozpuštění. Traumata, která způsobily její násilí i tuhý odpor španělské vlády, se ovšem v politické situaci v zemi projevují dodnes. O tom, co konec ETA znamená pro Baskicko i Španělsko a jestli nás v budoucnu zase čekají násilné boje za nezávislost, mluví v rozhovoru On Air politolog a specialista na politický extremismus Jan Charvát z Univerzity Karlovy.

„I když ETA vznikla už dříve, k ozbrojené činnosti se dostala až podstatně později, v druhé polovině šedesátých let. To do jisté míry souviselo s nástupem radikalismu i obecné ochoty akceptovat násilné postoje v celé Evropě. V této době ale ETA fungovala v rámci frankistického režimu, a tím pádem měla specifické postavení, protože byla primárně vnímána jako skupina, která bojuje právě proti frankistickému režimu," popisuje Charvát začátky organizace i důvod k sympatiím vůči ETA.

Politolog z Fakulty sociálních věd UK si nemyslí, že terorismus jako prostředek organizovaného politického boje za nezávislost má v Evropě budoucnost. Možné projevy politického násilí ale nevylučuje.

„Dnešní chápání terorismu se oproti minulosti prudce liší, momentálně je společensky vnímán naprosto negativně,“ vysvětluje Charvát. „Nepředpokládám tedy, že by v současnosti v Evropě rezonoval. To neznamená, že se do debaty o řešení problémů, ať už Katalánska nebo Baskicka, nemůže vrátit násilí. Umím si představit, že se tam zase objeví, ale spíš ve spontánní formě, jak jsme ho viděli v případě zásahů španělské policie při katalánském referendu,“ doplňuje.

Jak se činy ETA podepsaly i na současném společenském napětí v zemi? Čím byla odlišná od ostatních teroristických skupin v Evropě? A jak lze vnímat její bývalé kontroverzní členy? Poslechněte si celý rozhovor v audio příspěvku.

autor: Martin Vait
Spustit audio