Budu tady pro tebe. Hrdinové ze seriálu Přátelé se vrací... do memů

7. červen 2021
Fenomem

Hrdinové populárního seriálu Přátelé se dočkali reunionu. Vzpomínalo se v něm na televizní fenomén 90. let. Pokud bychom ale měli soudit podle memů, Přátelé vlastně nikdy z veřejného povědomí nezmizeli.

Jak je možné, že internet na seriál starý tři dekády nezapomněl? Původní diváci Přátel vyrostli s internetem a šestici z newyorské kavárny odmítají opustit. Komunikovat skrz memy z Přátel se stalo součástí kulturní výbavy jedné generace. Phoebina písnička o kočce Smraďošce, Joey usmívající se a s vytřeštěnýma očima jako reakční mem, remix Joey, Ross a Chandler tancující na různé písně anebo Phoebe vysvětlující nechápavému Joeymu nějakou složitou věc, kterou stejně v posledním políčku nepochopí – to všechno jsou memy, které nejspíš neumřou, dokud budou žít příslušníci generace devadesátek.

Přátelé ale nejsou jen pro nostalgiky, zájem o ně je velký i mezi mladšími generacemi. Téma kamarádství a vztahů je věčné a Přátelé je zpracovávají s humorem, kterému nechybí i špetka podvratnosti. Hrdinové mají své chyby, a tak se s nimi můžeme ztotožnit. Což vlastně nakonec platí i o popularitě memů s Přáteli. Ty také dávají odpověď na starou otázku, kdo z šestice hrdinů je ten nejpopulárnější.

Poslechněte si nové vydání rubriky Fenomem a zjistíte, jak internet reagoval na reunion seriálu Přátelé/Friends. Proč seriál fascinuje i lidi, kteří v devadesátkách ještě ani nebyli na světě? A jak se memy z Přátel staly součástí kulturní výbavy jedné generace. Jakou dávají memy odpověď na otázku, která postava z šestice přátel je nejpopulárnější?

autor: Karel Veselý
Spustit audio