Bulvární TV debaty posilují pravicové extremisty, říká kulturní rada Německa. Chce je na čas vypnout

14. červen 2018
V Drážďanech i jiných německých městech pořádá už od konce minulého roku pravidelné demonstrace nacionalistické hnutí Pegida

Populistické diskuzní pořady posilují extrémní pravici, myslí si ředitel Německé kulturní rady Olaf Zimmerman. Rada je nezisková organizace, která spojuje kolem dvou set mediálních a uměleckých institucí. Patří mezi ně i německé veřejnoprávní televizní stanice ARD a ZDF.

Zimmermanovi se nelíbí, jakým způsobem ARD a ZDF reportovaly o migrační krizi a islámu v letech 2015 a 2016, a apeluje na změnu diskuzních formátů. Navrhuje, aby se určité diskuzní formáty přestaly na rok úplně vysílat, protože podle jeho názoru televize podávaly situaci jako hrozbu pro Německo a tím posílily krajně pravicovou stranu AfD (Alternativa pro Německo), která se v zářijových volbách poprvé dostala do Německého spolkového sněmu. „Veřejnoprávní média by měla vysílat diskuzní pořady, které budou posilovat sociální smír ve společnosti,“ řekl britskému deníku The Guardian. Dodal, že debaty byly předem názorově vychýlené už třeba tím, jaké pokládaly ústřední otázky. Například v jedné diskuzi ARD – Hart aber Fair (Přísně, ale spravedlivě) – byla otázka: „Do jaké míry je možné integrovat mladé muže, kteří utekli z války a z předpotopních společností? Jakým nebezpečím jsou pro Německo?“ Téma televize zvolila po znásilnění a vraždě 14leté německé dívky. Z činu je podezřelý 20letý Iráčan. „Diváci si zvykli na to, že migrace byla zobrazena negativně. V dlouhodobém měřítku to posílilo pravicové populisty,“ řekl německému deníku Der Spiegel mediální odborník Kai Hafez. Zástupci médií se ale brání. „Věříme, že diskuze naše vysílání obohacují. Sem tam debatujeme o islámu, ano, ale také o bydlení, úbytku včel nebo nedostatku sociálních pracovníků,“ vyjádřil se Rainald Becker, šéfredaktor ARD. Kritikům ještě vzkázal, že na televizích je tlačítko pro vypnutí.

Spustit audio
 • Michael Moore: Mladí jsou na současný systém naštvaní, ale ne dostatečně

  19. říjen 2018
  Michael Moore

  Americký dokumentarista a režisér Michael Moore v rozhovoru pro Guardian mluvil o svém novém filmu Fahrenheit 11/9, Trumpových autoritářských sklonech a kritizoval americkou levici za neschopnost vyhrát volby.

  Moore se domnívá, že Trump by využil jakýkoliv rozsáhlý teroristický útok k tomu, aby upevnil svou mocenskou pozici. Nařídil by podle něj militarizaci policie a rozsáhlá zatýkání, která by obhajoval potřebou chránit Spojené státy. Nešlo by ovšem jen o dočasná opatření. Bojovat proti trumpismu je ale podle něj ztráta času. „Pokud ještě po dvou letech podporujete Trumpa, po tom všem, co jste viděli, nikdo vás nemůže přesvědčit!“ říká v rozhovoru. „Nikdy nepřesvědčíte lidi, kteří nenávidí homosexuály – to je ztráta času. Naše energie musí směřovat k tomu, abychom dostali k volbám naše lidi.“ Průzkumy veřejného mínění podle něj ukazují, že většina Američanů se s demokraty shodne v klíčových politických otázkách, jako je progresivní zdanění, zdravotní péče, právo na potrat nebo přísnější kontrola zbraní. Strana je ale podle něj neschopná tuto většinovou podporu přetavit ve volební vítězství. Moore vzhlíží optimisticky k mladé generaci a nesouhlasí s názorem, že se stářím se postupně od levice odvrátí. „Jak stárnu, jsem ve svém politickém myšlení stále více naštvaný, ne umírněnější.“ Pro toto tvrzení navíc ani neexistují žádná průkazná data. Mladí jsou podle něj na současný systém naštvaní mimo jiné proto, že vidí, že po škole nebudou mít dobrou práci a že podstatnou část svého života stráví zadlužení. „Jsou naštvaní, ale podle mého názoru nejsou naštvaní dost,“ dodává. Podle Moorea mladí lidé méně chodí k volbám, protože „nemají pocit, že jim politický systém pomůže“. To je podle něj největší problém. Jeho film by měl prý lidi přimět, aby se nevzdávali a uvědomili si, jakou mají sílu.

 • Francouzské domácnosti, které ubytují uprchlíka, budou mít slevu na dani až 1500 eur

  19. říjen 2018
  Syrští uprchlíci

  Národní shromáždění schválilo pozměňovací návrh, podle kterého by si rodiny mohly z daně z příjmu odečíst až 1 500 eur ročně, pokud do svého domu přijmou uprchlíka. Za každý den by taková domácnost měla nárok na slevu 5 eur. 

  Návrh schválili poslanci ze strany En Marche současného prezidenta Emmanuela Macrona, a to i navzdory varování jeho nejbližších poradců. Podle nich může změna otevřít cestu k masivním daňovým podvodům. Proti se postavila také pravicová opozice a pravicové křídlo prezidentovy strany. Francie loni obdržela přes sto tisíc žádostí o azyl, oproti roku 2016 je to nárůst o 17 %. Úřady tvrdí, že letos dojde k dalšímu nárůstu přibližně o 16 procent, a pro Francii bude proto stále těžší zajistit těmto lidem ubytování. Už nyní je totiž situace problematická. V ubytovacích zařízeních určených pro žadatele o azyl je k dispozici jen 80 221 lůžek. Z toho je kolem 13 000 obsazeno osobami, kterým se již status uprchlíka podařilo získat. Tisícovky migrantů žádajících o azyl jsou proto nuceny spát v provizorních táborech, v parcích a na ulicích. Úřady se již v minulosti pokoušely domácnosti povzbudit k tomu, aby těmto lidem poskytly přístřeší, program ale nebyl příliš úspěšný. Podle posledních údajů se takto podařilo ubytovat pouze 480 lidí. Aurélien Taché, poslanec En Marche, který pozměňovací návrh předložil, říká, že jeho plán motivuje domácnosti a pomůže uprchlíkům integrovat se do francouzské společnosti. Pravice ale návrh kritizuje a vláda doufá, že se jí rozhodnutí ještě povede zvrátit.

 • Metalisté posílají velké „fu*k you“ extremistům. Vydali 44 protinacistických tracků z celého světa

  18. říjen 2018
  Kompilace Metalheads Against Nazis

  Britský metalový label Blackened Death přišel před časem s projektem The Worldwide Organization of Metalheads Against Nazis (WOMEN – Světová organizace metalistů proti nacistům). V rámci něj vydal kompilaci metalových písní různých interpretů proti nacismu a extremismu. Předevčírem vyšlo už druhé pokračování. Obsahuje 44 písní, na kterých umělci posílají velké „fu*k you“ všem sympatizantům nacismu i jiným fanatikům.

  „Asi jste si všimli, že si tu nácků příliš nevážíme. Obecně nejsme fanoušky fanatiků a extremistů,“ píše organizace v prohlášení ke zveřejnění alba. Autoři na něm vydávají protinacistické a protiextremistické pecky metalových umělců z celého světa. Mezi interprety písní druhé kompilace WOMEN tak najdeme například americké metalové skupiny Ghoul, Jucifer, Void Ritual a mnohé další. „Heavy metal je druh hudby, který podporuje svobodu. Metal je pro všechny, pro muže, ženy nebo transexuály. Metalisté jsou křesťané, židé, muslimové i ateisti. Naši členové pocházejí z celého světa. Jsme gayové, heterosexuálové i pansexuálové. Jsme svobodní a bojujeme za svobodu. Fašismus, rasismus, homofobie, transfobie, předsudky nebo jakákoliv jiná forma nenávisti nejsou v naší komunitě vítány,“ stojí v prohlášení Blackened Death, vydaném ke zveřejnění nahrávky. Celý projekt má i charitativní rozměr. Veškeré zisky z prvního dne po zveřejnění nahrávky budou věnovány na konto neziskové organizace Lékaři bez hranic. Pokud si chcete album poslechnout, můžete si jej stáhnout z internetového obchodu labelu. Zaplatit za něj můžete, kolik uznáte za vhodné.

 • Produktivní, bohatí, pracující z pláže. Tak si spisovatelé před 50 lety představovali dnešní zaměstnance

  18. říjen 2018
  práce z pláže - práce na pláži

  Když v roce 1964 předpověděl britský spisovatel a vynálezce Arthur C. Clarke, že v budoucnu budeme moci kontaktovat naše přátele kdekoliv na světě, nehledě na místo, kde se nacházejí, muselo to znít bláznivě. Stejně jako jím popisovaná možnost pracovat z jakéhokoliv místa na planetě. „Pro člověka bude stejně jednoduché podnikat z Tahiti nebo Bali jako z Londýna,“ tvrdil Clarke. Jeho předpovědi se ale díky internetu splnily téměř do puntíku.

  V současnosti podle průzkumu více než čtyřicet procent Američanů pracuje alespoň po část roku na dálku. 70 procent odborníků po celém světě pak pracuje alespoň jednou týdně s někým, kdo nesedí ve stejné místnosti. Do předpovídání toho, jak bude v budoucnu vypadat běžný pracovní den, se v minulosti pustilo i mnoho dalších myslitelů.
  Aldous Huxley, který se proslavil románem Konec civilizace, v roce 1950 předpověděl, že pracovníci budou za padesát let díky technologiím a automatizaci mnohem produktivnější, ale také bohatší. Polepšit si podle Huxleye měli v platovém ohodnocení, snížit se měl počet odpracovaných hodin a zlepšit se mělo chování vedoucích i pracovní prostředí. Skutečnost je podle serveru Quartz taková, že zatímco pracovníci jsou mnohem produktivnější než kdykoliv předtím, jejich platy tomu neodpovídají. Dokládá to studie, podle které mezi lety 2005 a 2014 klesly nebo zůstaly stejné příjmy dvou třetin domácností ve 25 ekonomicky vyspělých zemích světa. O platové stagnaci potom mluví i článek amerického Institutu hospodářské politiky. Redaktoři časopisu Time v roce 1966 zase predikovali, že v roce 2000 budou stroje vyrábět tolik, že díky tomu budou všichni Američané nezávisle bohatí, a největší výzvou bude, „jak smysluplně využívat volný čas“. Ve skutečnosti to ale vypadá tak, že lidé v západním světě si způsoby, jak smysluplně využívat volný čas, našli. Především v něm totiž pracují. 20 procent zaměstnanců v Německu, Francii nebo Británii podle výzkumů pracuje i o víkendu a v USA je to dokonce skoro 30 procent.

 • Prošel jsem si očistcem, říká komik Louis C. K., který se vrátil na pódia

  17. říjen 2018
  Louis C. K.

  Ve středu 10. října se na pódiu opět objevil slavný americký komik Louis C. K., který byl loni vícenásobně obviněný ze sexuálního obtěžování, konkrétně masturbace před svými kolegyněmi. Téma masturbace rád používal během svých výstupů a i tentokrát tematicky vycházel ze svých zkušeností.

  Ve svém vystoupení komentoval, jak šílený pro něj uplynulý rok byl. „Stálo mě to 35 milionů dolarů během jedné hodiny a prošel jsem si očistcem,“ uvádí server IndieWire slova samotného Louise C. K. ohledně jeho roční zkušenosti člověka veřejně odsouzeného za sexuální harašení. Premiéra jeho filmu I Love You, Daddy byla totiž distributorem zrušena a v soukromém životě musel čelit i náhlým výpadům nenávisti kolemjdoucích vůči jeho osobě na ulicích. Pro zábavní portál Laughspin řekla komička AMarie Castillo, která jeho show ve West Side Comedy Club viděla, že byl neuvěřitelně autentický a uvědomělý a že se svoje zážitky snaží reflektovat. Přinášel prý do hry zcela nové, temné náměty a vyvolal tím novou vlnu diskusí na téma etiky a kariérního návratu obviněných osob. Louis C. K. prý svoji situaci uplynulých měsíců přirovnal k setkání se s Hitlerem v pekle. 

  Přečtěte si taky Co je kontroverzní a co jen upřímné? Trůn nejlepšího komika uvolněný Louisem CK chce Dave Chappelle.

 • Muž z New Jersey celý život večeří jedině pizzu, dříve ji i obědval, a přesto je perfektně zdravý

  17. říjen 2018
  Pizza je velmi oblíbený pokrm, zejména u dětí

  Mike Roman, jednačtyřicetiletý muž z New Jersey, nevečeří od doby, kdy mu byly čtyři roky, nic jiného než pizzu. Díky svojí stravovací tradici se nedávno objevil v podcastu New Theory, kde odhalil detaily svého jídelníčku.

  V interview pro New Theory řekl, že na nic jiného chuť nemívá a večeře pro něj prostě není žádná velká věda. Na serveru Thrillist se dále přiznává, že pizzu do svých třiceti let dokonce i obědval, dnes už si ale v polovině dne dopřeje třeba i sendvič s burákovým máslem, k večeři ale musí být opět pizza. Je to purista. Upřednostňuje pouze jednoduchou variantu s rajčatovou omáčkou a sýrem, žádné další přílohy nepotřebuje. Z jedení stejného jídla každý den mu špatně prý nebývá, tvrdí, že je zcela zdravý a obezitou netrpí. Podle Romana prý pizza obsahuje tři ze čtyř základních potravinových skupin a postaral se i o to, aby nechyběla na jeho nedávné svatbě a následných líbánkách. 

 • Maďarská fotografka ukazuje, že ženám kvůli úklidu a péči o děti pracovní doba nikdy nekončí

  17. říjen 2018
  Úklid domácnosti

  Vědci i samotná zkušenost stále prokazují, že ženy úklidem domácnosti tráví mnohem více času než muži bez ohledu na to, že oba mají zaměstnání na plný úvazek. Týdně pracují až o 9 hodin víc než jejich partneři.

  Podle nizozemské studie v domácnostech s dětmi ženy stráví prací a péčí o ně dokonce o 25 hodin týdně navíc. To samozřejmě krátí jejich možnosti odpočinku, relaxace nebo sportovních aktivit. Ženy v těchto podmínkách mají zkrátka méně volného času. Na to s nadsázkou reaguje maďarská fotografka Csilla Klenyanszki ve své sérii s názvem House/hold, ve které ženám ironicky doporučuje, aby spojily libovolný druh úklidu se cviky z jógy. Pro deník Calvert Journal, kde si můžete prohlédnout i výsledné fotografie, říká: „Údržba domácnosti mění svůj charakter z fyzické práce na mentálně-spirituální akt, během kterého dochází ke spojení mezi ženou a objekty v její domácnosti.“

 • Marihuana bude od 17. října v Kanadě legální. Lidé ale zatím neví, kde ji mohou kouřit

  16. říjen 2018
  Marihuana - konopí - tráva

  Kanadská vláda návrh zákona schválila letos v červnu, v platnost vstupuje legalizace tuto středu 17. října 2018. Ačkoliv to může vypadat, že je země na legalizaci připravená, vláda předává odpovědnost jednotlivým provinciím, které si samy určují její hranice. Co se týče míst, kde se marihuana bude moct kouřit, jsou tedy obyvatelé Kanady zatím v nejistotě.

  Například hlasování ve městě Calgary ukázalo, že většina lidí ve svých čtvrtích místa, kde se dá kouřit, nechce. Přesto si několik „green spaces“ v Calgary schválili. Obecně se zatím dá řídit pravidly, která platí i pro alkohol – i po legalizaci se marihuana nesmí užívat na veřejnosti v blízkosti škol, parků nebo hřišť, vyhlášky se pak liší v jednotlivých městech. Pod vlivem se také nesmí řídit nebo pracovat a pokuty za nelegální prodej nebo nabízení nezletilým jsou obrovské. Tráva se nesmí z Kanady odvážet ani přivážet. Všechny legální výrobky, které se budou dát koupit, budou opatřené varováním před zdravotními riziky, které konzumace marihuany může přinášet stejně jako třeba cigarety. Kanaďané jsou známí vysokou spotřebou marihuany, odhadovaný počet lidí, kteří marihuanu konzumují, je podle University of Ottawa kolem 2,3 milionu. Liberální vláda v čele s Justinem Trudeau tvrdí, že legalizace neznamená, že Kanada vzdala válku proti drogám. Peníze určené na boj s návykovými látkami teď prý ale chtějí utrácet jinak než doposud. Na aktuální statistiky o kanadském užívaní marihuany se podívejte tady

 • Země, kde jsou tělesné tresty zakázané, jsou bezpečnější a děti se v nich míň perou

  16. říjen 2018
  bití - bití dětí - domácí násilí - bité děti

  Trestání dětí pohlavky, fackami a dalším bitím může později vést k dalšímu ubližování. Vyplývá to z výzkumu McGillovy univerzity v kanadském Montrealu. Jeho závěry také tvrdí, že země, které takové tresty zakazují, se zdají být pro mladé lidi bezpečnějším prostředím pro vyrůstání. 

  Autoři výzkumu z Kanady, Spojených států a Izraele se zaměřili na školy v 88 zemích, a to mezi lety 2003 a 2014. Více než 400 000 děvčat a chlapců ve věku 11 až 25 let se zeptali, jak často se s ostatními perou. Výzkumníky zároveň zajímalo, zda jsou fyzické tresty ve vybraných zemích legální, nebo ne, případně zda jsou zakázané jen ve školách, nebo i v domácnostech. Jak píše server Independent, v zemích, kde platil úplný zákaz bití dětí, bylo u chlapců případů šarvátek o 69 % méně, u dívek šlo pak o snížení o 42 % oproti zemím, kde žádné omezení neexistovalo. Server Telegraph ještě doplňuje, že v případě zemí s částečným zákazem, jako je například Velká Británie, kde platí pro školy, bylo fyzické násilí méně časté jen u dívek, a to o přibližně 56 %, přičemž na agresi mezi chlapci žádný dopad nemělo. „Nemohu ale říct, že země, která se rozhodne zavést zákaz fyzických trestů, bude hned zítra pozorovat klesající trend v násilí u mladých,“ upozorňuje spoluautor výzkumu Frank Elgar. Přesto tým zároveň vyzval zákonodárce, aby zakázali tělesné tresty doma i ve školách. „Vzrůstající agrese je jedním z nejsilnějších vlivů, které působí na děti – dostat ránu představuje možnost, jak se k ostatním chovat násilně, a to se děti učí,“ vysvětluje Elizabeth Gershoff. Profesorka zaměřující se na lidský rozvoj z Texaské univerzity v Austinu, která nebyla součástí zmíněného výzkumu, říká, že předchozí práce už prokázaly, že tělesné tresty mohou mít vážné důsledky. V současném výzkumu jí ale chybí pohled na to, zda se množství a četnost rvaček mezi dětmi a dospívajícími nějak změnily před a po zavedení zákazu trestů. Úplný zákaz bití dětí platí například ve Švédsku, naopak žádný nemají v Malajsii, Bruneji nebo Singapuru. Česko ve svém právním systému podobný zákaz také nemá.