Byl Zátopek skutečně nejlepší? Zvládnutá epika zvítězila na Českých lvech nad důmyslnou komorností

7. březen 2022

Osm cen včetně té pro nejlepší film si v sobotu z Českých lvů odneslo historické drama Zátopek. Potvrdilo tak svou pozici favorita, který mohl atakovat stejným počtem nominací jen debut Okupace. Ten z třinácti nominací proměnil tři. O nejlepší dokumentární film se podle ČFTA postarala Adéla Komrzý s Jednotkou intenzivního života. Poslechněte si zhodnocení letošního udílení, které bylo věnované ruské invazi na Ukrajinu, s kritikem Tomášem Stejskalem.

„Zátopek splňuje pro akademiky stejně jako v minulosti oceněné filmy (Nabarvené ptáče, Šarlatán, Hořící keř, Masaryk) představu velkého oscarového snímku. Je to film, který je velký a drahý. Obecně si myslím, že máme tendenci víc řešit dějiny než tu současnost,“ říká Stejskal. Jak hodnotí další snímky, které byly nominované v sekci Nejlepší film, si poslechněte už teď.

Tomáš Stejskal

Už podruhé jsou mnohé kategorie smíšené jak pro filmové, tak i televizní počiny. Dvě ceny si tak například uzmula i televizní série Božena. „Nemám na to úplně názor. Na jednu stranu to odpovídá trendu quality TV, ale zároveň si nejsem jistý, že by ty věci byly tak skvělé, aby dostávaly ceny. Nebo co to pak říká o úrovni českých filmů?“ zamýšlí se kritik.

Ceremoniálem, který se i letos konal v pražském Rudolfinu, provázel nově Jiří Havelka. Večer se na poslední chvíli „převléknul“ do modrožluté barvy a nejen diváci mohli finančně podpořit Ukrajinu přispěním na konto Člověka v tísni – za zhruba dvouhodinový večer se povedlo vybrat přes 5,6 milionu korun.

Kritici letos ve svých cenách zcela opomněli Atlas ptáků Olma Omerzu nebo Muže se zaječíma ušima Martina Šulíka. Proč? A potřebujeme obě ocenění? Poslechněte si celý rozhovor.

autor: Šimon Holý
Spustit audio