Být plně závislý na pomoci zvenčí. Lékaři bez hranic o misích nejen v Jemenu

27. březen 2017

„Přístup našich pracovníků k potřebným lidem v Jemenu je extrémně omezený,“ konstatuje ředitel českých Lékařů bez hranic Pavel Gruber. „Snažíme se dělat, co se dá, ale v porovnání s potřebami tamních lidí je naše činnost jen kapkou v moři.“ Česká pobočka je jednou z nejmladších a specializuje se na chirurgickou i anesteziologickou oblast. V současné době působí Lékaři bez hranic v téměř 70 zemích světa – v Sýrii, Afghánistánu nebo Jemenu. „Bezpečí našich pracovníků musí být prioritou,“ říká Gruber. „Absolutní bezpečí nicméně zaručit nelze.“

„Jemen dlouhodobě trpí válečným konfliktem, který vyhnal z domovů až tři a půl milionu lidí,“ říká Dušan Mach, který se před nedávnem zúčastnil šestitýdenní mise Lékařů bez hranic v této zemi. „Až 14 milionům lidí pravidelně trpí hladem. A ještě horší je situace s pitnou vodou, až 75 procent obyvatel Jemenu k ní nemá normální přístup.“ O této krizi se v médiích mluví jen sporadicky. „Situace je špatná velmi dlouho, humanitární krize je plíživá,“ říká Mach.

Na velkých humanitárních krizích má vždy značný podíl člověk. „Když se podíváme na situaci v Somálsku, Nigérii nebo Jižním Súdánu, zpravidla hrají roli klimatické podmínky, avšak z větší části jsou krize lidským dílem,“ říká Pavel Gruber. „Přispívají k nim vleklé konflikty. Lidé bývají často ze svých domovů vyháněni zničehonic. Odcházejí s prázdnýma rukama, opouštějí úrodu a dobytek. Z minuty na minutu se stanou plně závislými na pomoci zvenku. To je pro ně psychicky extrémně náročné. Ať si to každý zkusí představit: měsíce nemoci živit svou rodinu a záviset na pomoci zvenčí.“

Čtěte také

V oblastech, kde je válečný konflikt, jsou lékaři v poslední době svědky znepokojivého trendu. „Setkáváme se čím dál častěji s nedostatkem respektu ke zdravotnické péči. V minulosti vždy platilo, že nemocnice, pacienti i personál jsou chráněni a neútočí se na ně,“ přibližuje Gruber. „V posledních dvou letech vidíme, že se toto pravidlo stále častěji porušuje. A netýká se to jen místních ozbrojenců, ale i západních mocností. Čtyři z pěti starých členů Rady bezpečnosti byli do útoků na naše zařízení v nedávné době zapojeni.“

Víc než 90 procent financí LBH pochází od drobných dárců. „Neakceptujeme peníze od vlády nebo státních institucí. To nám umožňuje se rozhodovat, kde pomáhat,” říká Pavel Gruber. „Je to zároveň důležité pro práci v konfliktních oblastech. Je třeba se dohodnout se všemi stranami zapojenými v konfliktu a otázka kdo nás platí, je velmi častá. Fakt, že jsme financováni drobnými dárci, je důkazem, že nezávisíme na žádné mocnosti.“

Z mise českého chirurga Tomáše Šebka s Lékaři bez hranic v Afghánistánu

Způsobů, jak pomoci, je celá řada. Najdete je na stránkách lekari-bez-hranic.cz. Vaše podpora nemusí být výlučně finanční, zapojit se můžete také účastí na misi. A není nutné být lékařem, můžete dělat celou řadu jiných činností. Stačí umět dobře anglicky a mít chuť udělat něco pro lidi, kteří se narodili ve špatný čas na špatném místě.

autor: Matěj Samec
Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.