Čečensko pokračuje v honu na gaye. „Rodiny podepisují, že jejich příbuzní odjeli za prací,“ říká zpravodaj Českého rozhlasu

27. květen 2017

Ruské opoziční noviny Novaja Gazeta zveřejnily na začátku dubna zprávu o vlně teroru proti gayům. Nepřestala ani po celosvětové mediální pozornosti. Federální vláda sice nařídila předběžné vyšetřování, lidé s odlišnou sexuální orientací ale na severním Kavkaze mizí dál. O situaci v Čečensku mluvil v Kvéru moskevský zpravodaj Českého rozhlasu Martin Dorazín.

„Novaja Gazeta, která jako první zveřejnila otřesné případy o zabíjení gayů v Čečensku, předala vyšetřovatelům údaje o nejméně třech lidech, kteří byli zabiti na základě pouhého podezření, že jsou homosexuály,“ říká Dorazín. Jedním ze zavražděných lidí je podle listu příslušník ruské Národní gardy. „Novináři se opírají o svědectví přátel a známých obětí. Mají také zdroje z ruských gay a lesbických organizací a mluvili i s lidmi, kterým se popravě podařilo uniknout.“

Zabíjeni nejsou podle listu Novaja Gazeta pouze Čečenci, ale také Rusové, kteří tam žijí. „Novináři ví o jednom případu člověka, který uprchl do Ruska, ale i tam ho nakonec dostihli, dopadli a zabili,“ doplňuje zpravodaj Českého rozhlasu. Od začátku roku napočítala Novaja Gazeta 29 případů.

Smýt hanbu z celé rodiny

Údaje o tom, kolika homosexuálům se podařilo z Čečenska uniknout, k dispozici nejsou. Potvrzené je, že dvěma čečenským gayům poskytla azyl Litva. „Mnozí o sobě nedávají vědět. V hrůze před odhalením za sebou zametají stopy,“ vysvětluje Dorazín. „Nejhorší na tom je, že po nich nejdou pouze lidé spojení s čečenským vůdcem Ramzanem Kadyrovem, ale i jejich samotní příbuzní. Podle tradic severního Kavkazu chtějí smýt hanbu z celé rodiny.“

LGBT aktivisté byli napadeni během demonstrací v Moskvě, 2013

Vyšetřování případů zabíjení gayů zatím podle zpravodaje příliš nepokročilo. „Jde totiž jen o předběžné šetření a čečenské úřady s federálními vyšetřovateli až na výjimky moc nespolupracují. Anebo spolupráci pouze předstírají,“ říká. Vyšetřovatelé potřebují hlavně svědectví konkrétních poškozených. „Velmi často se bojí vystoupit ze stínu, protože nemají žádné záruky bezpečnosti. A v těchto případech jim jde o život,“ doplňuje Dorazín.

Velkou šanci pomoct nemají ani samotní příbuzní. „Novaja Gazeta ví o několika případech, kdy k příbuzným přišli policisté s už předem vyplněnými prohlášeními, ve kterých museli podepsat, že jejich bratři, sestry, synové nebo třeba otcové odjeli za prací z Čečenska. A že tedy nebudou podávat žádná trestní oznámení a že ani nebudou spolupracovat s federálními vyšetřovateli,“ uzavírá Dorazín.

Poslechněte si celý rozhovor.

autor: mdo
Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...

Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka

hurvinek.jpg

3 x Hurvínkovy příhody

Koupit

„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka