Čelisti: To 2, brilantně jedovatá Meryl Streep a naše životy jako mechanická honba za mizerií

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Z filmu To Kapitola 2

Aleš Stuchlý, Vít Schmarc a Tonda Tesař se tentokrát podívali na film To 2 a v seriálovém okénku probrali například druhou sérii seriálu Big Little Lies. Neopomenuli čerstvé nekrology a pobavili se o tom, zda je v pořádku z projekce filmu To 2 odejít na večeři a už se nevrátit. Tip Čelistí: pokud nemáte rádi Xaviera Dolana, doporučujeme na film jít!

„Pokud chcete jít do kina na film To 2, tak bych vám doporučoval raději zůstat doma a pustit si Killer Klowns from Outer Space,“ zahájil Vítek recenzi druhého dílu o přízraku žijícím v kanalizaci. To 2 je pokračováním filmu To, který jsme v kinech mohli vidět před dvěma lety. Z projekce druhého dílu se Vítek sebral a šel se najíst, prý už se nevrátil. Navzdory dlouhé stopáži je film velmi zkratkovitý a prázdný, plný generických lekaček. Zdá se, že všechno podstatné již řekl ten první díl. „Takhle genericky zfušovaný horor bych čekal od druhé ligy. Strašně tlačí na pilu, problémem je, že lekačky působí komicky,“ myslí si Aleš.

Každá z postav jde někam, kde si má na něco vzpomenout – tam na ni bafne To a pak zmizí. Tak se to opakuje šestkrát a poslední půlhodina filmu je blbnutí v jeskyni, kde se všichni snaží to monstrum zabít. „Mně teda přijdou naprosto šílené ty bubácké scény, ve kterých se klaun pomocí fantazií a hororových výjevů snaží vytvářet strach v jednotlivých obětech. Je to mladší, infantilní a snaživější bratr Freddyho Kruegera, je ale naprosto neschopný a protivný. Není dobrý komik a je obecně špatný záporák,“ myslí si Tonda o klaunovi. Podle kluků nefunguje ani psychologie hlavních postav, ztráta kameramana Jung-hoona Junga je také značně nešťastná.

První série seriálu Big Little Lies patří mezi to nejlepší, co quality tv vyprodukovala v posledních letech. Moderátoři Čelistí se pro tu druhou nadchli v momentě, kdy se uveřejnila informace o její režisérce. Andrea Arnold je podle Aleše možná jedna z nejlepších současných režisérek. „Já jsem viděl jen tři díly, pocit, který jsem z nich měl, mi potvrdil poměrně rozsáhlý analytický článek IndieWire. Andrea Arnold předala svou vizi, která operovala se sociálním realismem, drsností a lyričností. Režisér první série Jean-Marc Vallée pak její práci přestříhal a přeskládal do své vlastní vize. Druhá sezona je tedy solidní práce, ale není to nic, co by mě odkopalo takovým způsobem jako ta první. Já jsem se zkrátka těšil na Andreu Arnold, její nezaměnitelný rukopis jsem postřehl jen v několika málo momentech,“ říká smutně Tonda.

Hlavní činitelkou dramatu v druhé sezoně je Meryl Streep, která hraje matku zabitého manžela Nicole Kidman z první série. „Meryl Streep patří mezi špičkové herečky, které se v sérii objevují. Je to přehlídka špičkového hraní, ačkoliv tu není tolik co hrát jako v první sérii. Postava je podivně autisticky jedovatá, což Meryl Streep umí. Působí to celé nicméně malinko stereotypicky, mechanická honba za mizerií, což je jako životy nás všech,“ ukončuje Vítek.

Jak se povedl seriál Boj o moc? Poslechněte si Čelisti!