Čelisti: S Klárou Tasovskou a Lukášem Kokešem nebude už Nic jako dřív

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Z filmu Nic jako dřív

Hosty do Čelistí nezveme, a když už se náhodou odhodláme, je z toho přehlídka ran vedle. S dokumentaristy Lukášem a Klárou se nicméně roky známe a oni dobře věděli, do čeho jdou. Partneři v životě i za kamerou čelili čelistní přesile s vtipem a elegancí. Ceníme. Podobně jako jejich dokument Nic jako dřív.

Obligátní novinkový blok tentokrát sloužil jako rozcvička před rozhovorem, pro který se otázky vymýšlely snadno (během vysílání). Dvojice nadějných dokumentaristů, kteří za sebou mají znamenitý debut Pevnost, se s námi pustila do diskuse nejen o studiích a dokumentaristických začátcích, ale i o tom, zda pojem dokufikce není podobný přežitek jako celé Čelisti. Hlavní téma – jejich nový snímek Nic jako dřív.

Dokument Nic jako dřív učí lidem z periferie rozumět. Do rolí učňů se noříme jako v počítačové hře

Z filmu Nic jako dřív

„Mám svůj svět jinak vymyšlenej,“ zpívá si šlágr Michala Davida z Discopříběhu jeden z varnsdorfských učňů, hrdinů dokumentu Nic jako dřív. Generace, která dospívala ve stejnou dobu jako Rudolf Hrušínský nejmladší v tomhle legendárním filmu o plzeňském učni a do rané dospělosti jí přišla sametová revoluce, je tu v rolích rodičů hlavních postav. Že budou skoro 30 let po ní dětem radit, aby nedělali za 11 tisíc v mlékárně, je tehdy nejspíš nenapadlo.

Lukáš s Klárou strávili dlouhé měsíce mezi dospívajícími ve Varnsdorfu a pečlivým pozorovatelstvím se pokusili přijít na kloub jejich vnitřnímu životu a duševním zlomům. Jejich metoda byla jednoduchá. Nevměšovat se a umožnit aktérům zapomenout, že je kamera sleduje. Narodil se tak subtilní protipól předvádivého Světa podle Daliborka. Nebyl to hladký proces, šlo při něm i o zachycení ducha současného Varnsdorfu a pojmenování generační situace části české společnosti.

Celý neobyčejně podnětný rozhovor s Lukášem Kokešem a Klárou Tasovskou si můžete v klidu poslechnout ze záznamu. A to včetně kolekce našich přeřeků a impertinencí. Dozvíte se samé podstatné věci. Například co se četlo na filmové vědě, když tam Lukáš nastoupil, a kdo hlídá ratolest obou dokumentaristů po dobu rozhovoru.

Čelisti? Děkuji, raději na mlékárny.